Skocz do zawartości

zarek

Rekomendowane odpowiedzi

Widzieliście już to?  PoleMaster to kamera, którą instaluje się w montażu w miejscu gdzie zazwyczaj jest dekielek zabezpieczajączy lunetkę biegunową. Urządzenie można kupić np. tutaj. Tak sobie myślę, że na podobnej zasadzie można by podłączyć kamerkę internetową do lunetki biegunowej (próbowałem, działa) , napisać program, który działa wg tego samego algorytmu i cieszyć się z szybkiego i dokładnego polar aligment. Oczywiście zgrubne ustawienie na Polarną musiałoby w tym przypadku być znacznie dokładniejsze.

Ktoś podniesie rękawicę? ;)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na to wielka ochote od 3 miesiecy, tylko bardzo ciekawi mnie ile po zachodzie slonca mozna zaczac ustawiac za pomoca tego.

Wizualnie polaris w biegunowej neq6 widze juz ok 30min po zachodzie (jezeli wstepnie wiem gdzie jest).

Gdyby sie okazalo ze tu jest podobnie to bylby to plus dla tego urzadzenia.

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił do kogo adresowane jest to urządzenie?

Do wizuala? Może jedynie do precyzyjniejszego goto bez kalibracji.

Do afoto z guide? Ustawienie przez lunetke jest w zupełności wystarczające.

Jedynie do afoto nie guidowanego ale tutaj dopiero wyższa półka montaży z tym sobie poradzi i tu precyzja ustawienia przez pole master może być nie wystarczająca bo jego rozdzielczość nie jest za duża.

Urządzenie jest już trochę na rynku i zastanawiałem się na ile było by ono dla nas użyteczne?

Zarek dobrze napisał w tytule "gadget" czyli coś co nie do końca jest nam potrzebnie ale fajnie jest to mieć :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie można samemu wykonać o wiele taniej właśnie tak jak napisałeś kiedyś ten pomysł przyszedł mi do głowy. Urządzenie zalinkowane zdecydowanie za drogie.

Druga sprawa to sens oprogramowania które moim zdaniem jest nie potrzebne. Miałoby sens oprogramowanie jeśli mielibyśmy zautomatyzowane osie azymutu i elewacji, wtedy na podstawie pinpointa program sam by ustawiał te osie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś na sąsiednim forum była dyskusja na temat tego gadżetu... Dla montaźy klasy ASA zupełnie nieprzydatne, bo mają własny soft do ustawiania na Polaris. Dla normalnych montażu do afoto - jeszcze jeden kawałek grata do zasilenia, kabelków przy wątpliwej dokładności. Gwint w tym gnieździe nie ma nic wspolnego z osią. Kiedyś to wymyśliłem i wymagało sporo zachodu żeby zgrać laser z osią a i tak potem było precyzyjne ustawianie na biegun z lunetką w roli głównej. Gadżet zdecydownie na półkę.

http://astropolis.pl/topic/44056-laser-i-ustawianie-na-polarn/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel nie wiem czy dobrze Ciebie zrozumiałem ale wspomniany gadżet o ile mi wiadomo może być założony w dowolnym miejscu. Jedyny warunek to aby "widział" polaris i okolice oraz obracał się razem z osią RA. Ludzie zakładają to w różnych miejscach z teleskopem lub jego szyną włącznie.

Gwoli ścisłości - nie używałem i nie posiadam ale chodzi mi po głowie za każdym razem gdy muszę klęknąć do lunetki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrOD napisał:

Gwoli ścisłości - nie używałem i nie posiadam ale chodzi mi po głowie za każdym razem gdy muszę klęknąć do lunetki :)

To można zaradzić dowolnym wizjerem kątowym od lustrzanek z poprzedniej epoki + jakiś adapter. Do kupienia za kilkanaście PLN - firmy astro też to podpatrzyły i cenią za taką kątówkę grubą kasę.

Swoją drogą ja ze swoimi kolanami zawsze sobie przed lunetką siadam na krzesełku :) 

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleście zrobili problem z ta lunetką - głowa mała... No ale jeśli to aż taki problem to zakup nieodzowny :)) Wystarczy przeca darmowy PolarFinder, który można wyświetlić lub druknać na konkretną godzinę, jemu podobne, lub smartfonowe pod konkretne monciki.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AstroLutek napisał:

To można zaradzić dowolnym wizjerem kątowym od lustrzanek z poprzedniej epoki + jakiś adapter. Do kupienia za kilkanaście PLN - firmy astro też to podpatrzyły i cenią za taką kątówkę grubą kasę.

Swoją drogą ja ze swoimi kolanami zawsze sobie przed lunetką siadam na krzesełku :) 

http://www.365astronomy.com/Amici-Prism-for-Polarscope.html

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież powszechnie wiadomo że ustawienie paralaktyka na biegun jest kluczowe i jednocześnie kłopotliwe dla kogoś nowego w temacie - ot cała filozofia i rozwiązanie zagadki popytu na to ustrojstwo :)

Na marginesie - dzisiaj się dowiedziałem dlaczego mam z tym problem w praktyce bo w teorii wszystko grało - mój niewdzięczny chińczyk pływa na przekładni regulacji wysokości przy zaciśniętej blokadzie :O

Takiego problemu QHY chyba nie przewidziało :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MrOD napisał:

Przecież powszechnie wiadomo że ustawienie paralaktyka na biegun jest kluczowe i jednocześnie kłopotliwe dla kogoś nowego w temacie - ot cała filozofia i rozwiązanie zagadki popytu na to ustrojstwo :)

Na marginesie - dzisiaj się dowiedziałem dlaczego mam z tym problem w praktyce bo w teorii wszystko grało - mój niewdzięczny chińczyk pływa na przekładni regulacji wysokości przy zaciśniętej blokadzie :O

Takiego problemu QHY chyba nie przewidziało :P

A bo nowa młodzież zrobiła się bardzo leniwa :(  Mam problem to rejestruję się na forum i - ,,napiszcie jak bo mam wielki problem... " A wystarczy troszkę poszukać - jest też wyszukiwarka forumowa. A co do tematu ustawiania na Polarną i to włącznie z zaawansowanymi sposobami to wszystkie niemal sposoby mamy - post 105 Ustawianie montażu. Ludziska się starali przeca, wyłożyli kawę na ławę, pozwolili mi swoje prace spedeefić - tylko korzystać :)

A co do takich odkryć jak Twoje - zdarza się - małe rączki nie dokręciły małej śrubeczki i problem gotowy ;)


P.S. A tu wspomniany wcześniej jeden z pomocników na Androida  https://play.google.com/store/apps/details?id=it.granchio.polarfinderpro&hl=pl  i  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.techhead.polarfinder&hl=pl

A tu cały zbiór http://www.cloudynights.com/topic/483763-best-android-app-for-eq-polar-alignment/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)