Skocz do zawartości

5000zł newton aparatura (10", Explore Scientific)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wstępem napisze ze od tygodnia przeczesuję fora i ogólnie internet w poszukiwaniu informacji. Jestem amatorem przymierzam sie do kupna większego teleskopu do wszystkiego oprócz fotografi (miałem taki mały) a budzet to okolo 5000zł. Mieszkam na obrzezach Krakowa. Moze w przyszłosci sprzedam go i kupię większy bardziej przenośny "wyciągany". Raz do roku zapewne gdzieś pojedzie. Ze względu na stosunek cena do wielkości/ciężaru padł wybór na 10". Jest niższy o 20 cm i średnica podstawy mniejsza o 6 cm niż 12" (tańszy o 1000 a drozszy też o tyle od 8") te wymiary mnie troche przerazają szczególnie u większych.


Teleskop GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF (mikrofocuser 1:10, chłodzenie lustra)  2200zł

w zestawie są między innymi

? szerokokątny okular Erfle'a 30 mm (AFOV 70°) / 2" oraz okular Plossla 9 mm (AFOV 52°) / 1,25"

 

Zastanawiam się teraz nad kupnem dodatków okularami wersja I

Okular Explore Scientific 24 mm 2'' (82 stopnie) Ar ~50x 726 g 1199zł

Okular Explore Scientific 14 mm 2'' (100 stopni)  Ar ~90x 890 g 1499zł

Okular Explore Scientific 4,7 mm 1,25'' (82 stopnie) Ar ~250x 213 g 569zł

A moze wersja II

Okular Explore Scientific 20 mm 2'' (100 stopni) ~60x 910 g 1799zł

Okular Explore Scientific 4,7 mm 1,25'' (82 stopnie) Argon ~250x 213g 569zł

Dokupiłbym do tego ostatniego Soczewke Barlowa GSO 2x 2'' ED tylko widze ze EX są cięzkie czy nie przeważa tuby. Ale jak zacytuję teleskop posiada możliwość korekty balansu za pomocą zmiany wysokości mocowania więc moze cos pomoze. Wołabym od razu jak największe pole widzenia a Ethosy czy Naglery to chyba przekraczają mój budzet (chyba ze dopłacić 500 do naglera - warto? ). Czy moze przekombinowuję dajcie znać. Będą zbyt duze straty jakości na Barlowie?

W pierwszej wersji już przekraczam budzet w drugiej jeszcze cos zostaje a przydałby sie moze jakiś filtr, prostownik komy albo prenumerate zakupic. Dziękuję za wyrozumiałość i doczytanie do końca.

Ps. jeden kolega u was sprzedaje 10" zastanawiam sie czy nie kupić od niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego teleskopu proponuję ES 20mm i 14mm ale tylko wersje 100-stopniowe bo 82-st są przereklamowane i niewygodne w obserwacji. Do tego Barlow ED 2" i mamy tym sposobem ogniskowe 10 i 7mm w polu 100-stopni w cenie Barlowa. Barlow proponuję wziąć Sky-Watcher ze względu na lepszej jakości powłoki niż w wersji GSO. Zamiast regulacji tymi śmiesznymi czopami powieś odważnik np od sztangielki 1,25 kg na którejś ze śrub kolimacyjnych z tyłu tuby.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z obciązeniem dobry tylko czy wytrzma.

Co do 100-stopniowych okularów tylko będziesz mi musiła z własnej kieszeni dołożyć 2000zł bo przekraczam budzet. Same okulary które wymieniłeś to już 3500 a gdzie jeszcze do ogladania planet no i sam teleskop i moze filtry i barlow. Coraz bardziej zwracam sie do wersji II gdyz bedę mial istne zoo w postaci:

szerokokątny okular Erfle'a 30 mm (AFOV 70°) / 2"

Okular Explore Scientific 20 mm 2'' (100 stopni) ~60x 910 g 1799zł

okular Plossla 9 mm (AFOV 52°) / 1,25"

Okular Explore Scientific 4,7 mm 1,25'' (82 stopnie) Argon ~250x 213g 569zł

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Marioramst napisał:

Witam

Wstępem napisze ze od tygodnia przeczesuję fora i ogólnie internet w poszukiwaniu informacji. Jestem amatorem przymierzam sie do kupna większego teleskopu do wszystkiego oprócz fotografi (miałem taki mały) a budzet to okolo 5000zł. Mieszkam na obrzezach Krakowa. Moze w przyszłosci sprzedam go i kupię większy bardziej przenośny "wyciągany". Raz do roku zapewne gdzieś pojedzie. Ze względu na stosunek cena do wielkości/ciężaru padł wybór na 10". Jest niższy o 20 cm i średnica podstawy mniejsza o 6 cm niż 12" (tańszy o 1000 a drozszy też o tyle od 8") te wymiary mnie troche przerazają szczególnie u większych.


Teleskop GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF (mikrofocuser 1:10, chłodzenie lustra)  2200zł

 

Tu masz w bardzo dobrym stanie, ze świetną optyką teleskop 10" , znają go uczestnicy zatomskich zlotów http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10251-wielka-wyprzedaż-lunt-35400-synta-10-refraktor-100500-montaż-paralaktyczny/#comment-137341

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop z linku powyżej 1500 zł, okulary 3000 zł, Barlow 300 zł, budżet 5000 zł, przecież nie przekraczasz go? Za te pieniądze masz 10-calową optykę z doskonałej jakości okularami w 4 ogniskowych do oglądactwa od mgławic po planety kończąc, w uniwersalnym ustawieniu gradacji ogniskowych, których połowa Userów może Ci tylko zazdrościć. Filtr księżycowy (polaryzacyjny) 2" Filtr Mgławicowy OIII np Orion, możesz z czasem odkupić z giełdy. Sztangielki kosztują 50 zł. Kolimator zrób sobie typu "Hamal" z pudełka po kliszy albo kup za 60 zł optyczny też wystarczy na początek. :) Oprócz zapału nic więcej Ci nie potrzeba przez długi czas, wierz mi.

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop jest juz zarezerwowany taka odpowiedź wczoraj dostałem od usera z linka.

Teleskop 10"  2149 zł, Okulary kosztują 20 i 14 po 100 stopni (3300zł),  Barlow 300, sztangielki 50zł, kolimator 60zł,

Filtr SkyGlow 2" księżycowo - planetarny kontrastowy miejski  175zł

Filtr mgławicowy UHC 2"  275zł

Filtr mgławicowy UHC-S 2" (Baader 2458276)  415zł

Filtr Astronomik O-III w oprawie 2" (8H0045)  799zł

To podliczając będzie 6000 z filtrem księzycowym. Gdyby kupic jeden filtr mgławicowy na których sie juz nie znam ten najlepszy który podałeś O-III to jest 800zł plus flitr słoneczny czy jakies zabawki typu mapa nieba to juz daje 7000zł chyba ze ja sie coś przeliczyłem i chodzilo o cos innego.

 

A tak z innej beczki to myślisz ze 14 po baderze mam 7 a jak patrze to wyglad marsa mnie zbytnio nie zachęca.

http://teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html

Chyba ze kupię badera x3 i zrobi się 4,7mm ale to juz kolejny koszt zdaje sie ze bedzie drozszy i czy nie traci to zbytnio na optyce. Sorki za podliczenia ale lubię liczyć i wiedziec jaki będzie całkowity koszt ;P Ładnie teleskop kosztuje 2000 zł a dodatki nagle 5000zł. Juz sie zastanawiam czy nie wolałbym juz dołozyć 1000zł i posiadać 16" lub 14 z GOTO tylko gdzie ja bym go trzymał :) 

Teleskop GSO Dobson 16" TRUSS DeLuxe 406/1800 M-CRF (mikrofocuser 1:10, chłodzenie lustra, ażurowy)  7900 zł

Teleskop Sky-Watcher Synta N-355/1650 DOBSON 14" GOTO  8269,00zł 

   
   
       
     
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsony GoTo są fajne, szczególnie jak nie do końca się chce / potrafi wyszukiwać obiektów. Ale jak wygląda niebo, spod którego będziesz prowadził większość obserwacji? Czy jest ciemne i nastawiasz się na DSy, czy jest raczej średnie, i planujesz wyjazdy z teleskopem w teren, ale to nie zawsze wychodzi jednak :(

Ja proponuję to co zwykle się sprawdza:

  • wybrać się na zlot albo umówić się z kolegami z okolicy na wspólne obserwacje i zobaczyć co z czym się je. I nie poprzestać na rzuceniu okiem na kilka obiektów.
  • sprzęt przez który nigdy się nie miało okazji patrzeć kupować używany. Taki sprzęt raczej na pewno nie będzie docelowy, no chyba że Ethos albo coś podobnego - ale trzeba pamiętać, że jest wiele czynników wpływających na obserwacje - warunki (ciemne niebo, mgła, zachmurzenie), doświadczenie i samopoczucie obserwatora no i jakość sprzętu też oczywiście. Są też różne rodzaje wizuala - taki bardziej estetyczny, taki bardziej wyczynowy i taki trochę mieszany (przynajmniej tak to rozumiem z tego co słyszałem i czytałem :) ) Jest bardzo wątpliwe, że kupując pierwszy zestaw trafisz od razu dokładnie w swoje gusta. 

Albo jak już jesteś zdecydowany na dobsona 10", to może lepiej obadać co się dostało, czego brakuje i doposażać się na giełdzie w miarę nabywania doświadczenia? Prawda jest taka, że nikt Ci nie powie, co Ty będziesz widział przez teleskop.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mam pytanie czy to ten sam teleskop czekałem na niego z 2 miechy bo nie było ich w polsce a jak widzicie jeszcze sprzetu nie kupiłem a sprawdzałem co 2 dni i oto jest we wszystkich sklepach

Teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 10" ROZSUWANY

tylko np. w tych 2 sklepach róznica w cenie to 500zł troche duzo wiec chaiłem sie upewnic czy widzicie jakąs róznice

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-10-rozsuwany,d1299.html

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1909&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_N-254/1200_DOBSON_10''_Pyrex_ROZSUWANY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy jakiś rok temu dzwoniłem do teleskopy.pl aby zapytać się o Synte 8" podali mi cenę około 300zł (dokładnie nie pamiętam) wyższą niż była podana na stronie ponieważ dolar podskoczył lub ceny na stronie nie były pozmieniane tego też dokładnie nie pamiętam ale różnica była dość duża , więc lepiej zadzwonić do sklepu i zapytać o dokładną cenę

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krukson napisał:

Gdy jakiś rok temu dzwoniłem do teleskopy.pl aby zapytać się o Synte 8" podali mi cenę około 300zł (dokładnie nie pamiętam) wyższą niż była podana na stronie ponieważ dolar podskoczył lub ceny na stronie nie były pozmieniane tego też dokładnie nie pamiętam ale różnica była dość duża , więc lepiej zadzwonić do sklepu i zapytać o dokładną cenę

zadzwoniłem mówią ze mają jedną sztukę i ze taka cena jest... zarezerwowałem na 2 godziny zeby przelew zrobić (plus jeszcze dodatek kupię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)