Skocz do zawartości

Prosba o doradzenie w wyborze teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich.

A przechodząc do rzeczy:

mam problem z wyborem teleskopu. Jedyne co wiem - ma to być refraktor.

Mieszkam w Szczecinie, wiec zapewne najczęściej będę go używał na ogrodzie, z towarzyszącymi światłami miasta.

Pooglądam księżyc, planety, może spróbuję pomęczyć się z DS'ami

rozważam następujące tuby:

1) Sky-watcher BK909

2) Bresser Messier R102

3) Sky-Watcher Synta R-120/1000

4) Meade AC 120/1000

Może to zestawienie wygląda dziwacznie, ale kombinuje tak:

albo najtańszy skywatcher za 350zł, pooglądać, pobawić się, jak nie wyrośnie ze mnie astronom na stare lata, to będę miał pod ręka fajną lunetę obserwacyjną (jak wyrośnie, to w sumie taki sam los czeka tego skywatcher'a). Zdarzało się już więcej na głupoty wydawać

albo coś z pozostałej trójki - ale tu już kompletnie nie mam pojęcia który byłby lepszym wyborem. A że cena wyższa, to i wybór powinien być bardziej przemyślany.

Jak uważny czytelnik zauważył, teleskopy maja podobna ogniskową. Taka wydaje mi się odpowiednia, ale czy się nie mylę?

Może jednak coś krótszego?

Będę wdzięczny za każdą radę.

Pozdrawiam

Zbyszek

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, może uda się skorzystać z zaproszenia. Nie ukrywam jednak, że najlepiej było by wypróbować coś z mojej listy, a zapewne jesteś na nieco innym etapie sprzętowym.

Może jeszcze uzupełnię:

refraktor, bo mam zamiar zobaczyć kilka planet "na własne oczy", przy okazji podejrzeć lecący samolot, jakieś okoliczności przyrody, zainteresować się innymi obiektami w kosmosie.

Jak będę chciał iść dalej, to za powtarzającą się radą, kupie "synte ileś cali na dobsonie"

Fotografia jakoś nigdy mnie nie interesowała, (ale może dorobię kiedyś kamerę do jakiegoś teleskopu i sterownie nim za pomocą joystick'a)

z obiektów kosmicznych prawdopodobnie będę preferował planety i księżyc, DS'y uzupełniająco - dlatego dłuższa ogniskowa (tak wyczytałem w poradnikach dla początkujących) - jeżeli się mylę, proszę o korektę.

Tylko najważniejsze - jaki z w/w teleskopów byłby najlepszy? A może jakieś inne sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeżeli głównie chcesz oglądać obiekty Układu Słonecznego i przyrodę to może małego MAKa 102? To sprzęt bardziej nadający się do tych celów jak i nada się do obserwacji przyrody. Za to trochę mniej nada się do DSów choć kilka tych najjasniejszych złowisz bez problemu.

Poza tym MAK jest duuuzo mniejszy przy tej samej aperaturze i nie ma bardzo istotnej wady optycznej która dominuje w achromatch czyli aberracji chromatycznej a ta lubi psuć obraz jasnych obiektów czyli tych które będziesz chciał głównie oglądać.

http://www.teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-MAK-102-OTA-teleskopy-2460.html

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za cenna radę. Przyznam, że do tej pory niczego poza achromatem.

Mam pytanie: czy MAK ma konstrukcję podobna do refraktora, w sensie czy jest "zamknięty" i do środka nie naleci syf?

To bardzo istotna cecha, która na chwile obecną skreśliła wszystkie newtony.

Często spędzam czas z kolegami przy ognisku i teleskop byłby gwiazdą takich spotkań. Ale jeden podmuch wiatru i popiół w środku newtona... Przy refraktorze wystarczy go zdmuchnąć z obiektywu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, zibi123 napisał:

Dziękuje za cenna radę. Przyznam, że do tej pory niczego poza achromatem.

Mam pytanie: czy MAK ma konstrukcję podobna do refraktora, w sensie czy jest "zamknięty" i do środka nie naleci syf?

To bardzo istotna cecha, która na chwile obecną skreśliła wszystkie newtony.

Często spędzam czas z kolegami przy ognisku i teleskop byłby gwiazdą takich spotkań. Ale jeden podmuch wiatru i popiół w środku newtona... Przy refraktorze wystarczy go zdmuchnąć z obiektywu ;)

Zapoznaj się proszę z PDFkiem na końcu tego postu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/&page=1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem. Zresztą nie tylko ten temat i nie tylko na tym forum. Zaletą takich poradników jest to, że piszą je osoby ze sporą wiedzą którą na dodatek chcą się podzielić z innymi. Wadą jest to, że czytają żółtodzioby, które niewiele z tego rozumieją. Oczywiście inaczej się nie da...

Schemat MAK'a też widziałem, i zgaduję że ma budowę zamkniętą. Ale że nie miałem tego nigdy w ręku, to wolę zapytać na ile schemat jest zgodny z rzeczywistością.

Dzięki temu co można znaleźć w necie, uniknąłem (mam nadzieję) części błędów jakie są zazwyczaj popełniane przy zakupie tego pierwszego teleskopu.

Wiem mniej więcej czego oczekuję, teraz chcę żeby przewaga była po stronie "więcej"i z wolna finalizować zakup.

Acha, rozmiar teleskopu nie ma większego znaczenia. Nie ogranicza mnie ani przestrzeń na której mogę postawić teleskop, ani możliwości transportowe.

Budżet... to zawsze sprawa płynna. ok tysiąca, z założeniem że zawsze można go zwiększyć o ile ma to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak Newtona nie skreślał bo w konstrukcji zamkniętej brudzi ci się szkło i tak musisz je czyścić a w newtonie leci do środka ale po roku używania nawet nie przedmuchałem lustra bo małe pyłki nie mają znaczenia.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, BlackPitchPL napisał:

.... w konstrukcji zamkniętej brudzi ci się szkło i tak musisz je czyścić ....

Oj, oj, oj.. miałem 3 SCTeki i resztę refraktorów (kilka sztuk) jakoś nie musiałem czyścić, chyba, że chodzi Ci o płytę korekcyjną na zewnątrz czy zewnętrzna soczewkę refraktora.... Ale to normalka, jak np. w lornetce, najpierw pędzelek, długo długo nic, później płyn i szmatka. Ostatni raz mój Apuś miał kosmetykę (przetarcie) w ubiegłym roku. Luster tak niestety nie potraktujesz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, BlackPitchPL napisał:

... zresztą nie przejmował bym się "kurzeniem" bo zanim to będzie miało wpływ to pewnie kupisz coś nowego :)

Nie - staram się być stały w wyborze, Przedostatni teleskop C11 miałem 4 lata i gdyby nie mus  służył by dzielnie do tej pory :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku mówiłem do naszego nowego kolegi bo tak zawsze jest że na początek kupujemy jakiś sprzęt na "próbę" a potem wydajemy oszczędności na coś stałego. Powiem ci że C11 też bym sobie zostawił :) jak bym miał heheh może kiedyś. 

  • Like 1

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"na próbę" to chyba dobre określenie.

Newton mimo wszystko odpada, bo raz -nie boje się małych pyłków, tylko raczej sporych pyłów, a będzie o nie nietrudno. Nie mam zamiaru kolekcjonować sprzętu, tylko go używać i mieć z niego frajdę. Wyczyścić teleskop z zewnątrz dam radę, za lustro nawet bym się samodzielnie nie brał. A dwa, gwiazdy można oglądać rzadko , obserwacje ziemskie stale. Jak przyjdzie odpowiedni czas to oczywiście kolejnym wyborem będzie większy newton.

Mam więc wybór między skywatcher'em 909, nieco większym 100-120 z wyciągiem dwucalowym, a makiem.

Najtańszy byłby kupiony w sklepie, bez dodatkowych inwestycji. 350zł można wydać dla samej nauki obsługi teleskopu i zaznajomienia się z niebem

większy refraktor też raczej w sklepie, bo na giełdach nic podobnego nie widziałem. Teleskop na dłużej, z możliwością rozbudowy o dodatkowe akcesoria. Tu mam największy dylemat. jeżeli wygrałaby ta opcja, to który z teleskopów byłby najlepszym wyborem. Coś mi mówi że meade, ale wolałbym się opierać na konkretach a nie przeczuciach laika

MAK, najlepiej też z wyciągiem 2"- mam nadzieje trafiłby się na giełdzie.

Tylko co wybrać, co wybrać...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może MAK127. Chyba nawet jest na giełdzie i wersja z 2'' wyciągiem. Około 1000-1100zl. Bywały też po 800zl. To taki fajny sprzęt na początek jak i na nieco dłużej. W obserwacjach US nic z reftaktorow achromatycznych nie da Ci takich widoków jak mak czy sct.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałeś może okazję już spoglądać przez jakiś refraktor achromatyczny? Różni obserwatorzy są w różnym stopniu wrażliwi na aberrację chromatyczną i może warto sprawdzić jak to jest u Ciebie? Generalnie im większa apertura i mniejsza światłosiła tym aberracje są bardziej widoczne. Głównie ją widać na kontrastowych obiektach przy większym powiększeniu - czyli jasne planety i Księżyc.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za pytanie? Oczywiście że nie :)

A o tejże aberracji wiem tyle co wyczytałem. Idąc nawet za wyczytanymi radami zakładałem,że jeżeli to coś będzie mi bardzo przeszkadzało, to mogę nieco przesłonić większy obiektyw i ze 120mm zdobić np. dobrą setkę. Lub też dać specjalny filtr APO.

Mak (znów opieram się na tym co wyczytałem) ma też swoje ograniczenia - konieczność długiego czekania na wychłodzenie lustra, niezbyt nadaje się do DS'ów (co może załatwić refraktor z szerokokątnym okularem 2"), etc.

Jak już napisałem, nie wykluczam maka, ale na razie wygrywa refraktor. tylko który?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Meade to sądząc po zdjęciach dokładnie to samo co Sky Watcher tylko z innym brandem oraz inaczej pomalowany.  Różnica taka że Meade ma słabszy szukacz w zestawie bo 6x30 kontra 8x50 w SW. Natomiast okularki prawdopodobnie lepsze są w zestawie Meade- to Plossle, a w SW masz Kellnery.

A Bresser- to już mniejsza apertura... więc i mnie światła zbiera. Z drugiej strony... powinien mieć mniejszą aberracje chromatyczną, są też różnice w wyposażeniu...ma trzy okularki zamiast dwóch, ale za to nasadka tylko 1.25 cala...i nie za bardzo też widać ze zdjęcia czy w zestawie jest dovetail...warto byłoby się dopytać przed ewentualnym zakupem.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję,

teraz wiem o wiele więcej, czyli że nic nie wiem.

Podjąłem decyzję, że zapoluję na Mak'a 127 ( a może się trafi coś ok 150)

Jeżeli nie znajdzie się nic w rozsądnym czasie, to kupie skywatchera 90/900 "żeby coś już mieć" i nadal będę szukał mak'a

Mam w związku z tym pytanie: jak wycenić sprzęt giełdy? Ile teleskop powinien tracić na wartości, po opuszczeniu sklepu?

Dla przykładu: nowy Sky-Watcher MAK 127 OTAW Black Diamond kosztuje 1579zł

na giełdzie znalazłem coś takiego, za 900zł, ale bez szukacza, kątówki i okularu. cena "brakujących" akcesoriów to  553zł. Wychodzi na to że ten giełdowy teleskop kosztowałby mnie z niezbędnymi dodatkami 1453zł. Czy taka relacja ceny jest właściwa?

Mam świadomość, że towar jest wart tyle ile ktoś za niego zapłaci, ale o ile lubię wydawać pieniądze, to nie lubię przepłacać. Dlatego proszę o poradę ile powinien kosztować używany Mak 127 w dobrym stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na giełdach ceny kształtuje popyt i podaż, jedne rzeczy po wyjściu ze sklepu tracą więcej, inne mniej... Rzecz sprzedawaną w naprawdę okazyjnej cenie poznasz po tym że w kwadrans po wystawieniu już jest na nią kolejka chętnych :)) Tyle że wtedy trzeba mieć trochę szczęścia i być tym pierwszym w kolejce...

Mak z giełdy który podlinkowałeś- bywały tańsze, ale na ile wyceni go rynek? Trudno powiedzieć...jak nie będzie chętnych to sprzedający opuści z ceny, zresztą zawsze możesz się potargować...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, zibi123 said:

Mam w związku z tym pytanie: jak wycenić sprzęt giełdy? Ile teleskop powinien tracić na wartości, po opuszczeniu sklepu?

Dla przykładu: nowy Sky-Watcher MAK 127 OTAW Black Diamond kosztuje 1579zł

na giełdzie znalazłem coś takiego, za 900zł, ale bez szukacza, kątówki i okularu. cena "brakujących" akcesoriów to  553zł. Wychodzi na to że ten giełdowy teleskop kosztowałby mnie z niezbędnymi dodatkami 1453zł. Czy taka relacja ceny jest właściwa?

Weź jeszcze pod uwagę, że to 553 PLN to (zapewne?) cena nowych akcesoriów. Gdybyś je kupował jako używane, tak jak tego Maka 127, to cały komplet kosztowałby pewnie ok. 1100 PLN, więc jednak sporo taniej niż nowy. Ale ogólnie rzecz biorąc - nie ma czegoś takiego jak "właściwa relacja ceny" sprzętu używanego i sprzętu nowego. Tak jak napisał Robert41 - wszystko zależy od rynku, od aktualnego popytu i podaży, a nawet czasem aktualnej mody (vide przypadek telekonwerterów Nikona, którymi raczej chyba żaden astrofan nie zaprzątał sobie głowy, dopóki ktoś nie wpadł na to, żeby z nich zrobić lornetkę 2x53 :) ). Więc ceny są do pewnego stopnia płynne, i zawsze najważniejsze pytanie, jakie sobie trzeba zadać, to nie "czy ta cena jest już dobra?" ale "czy jestem gotów taką cenę zapłacić?" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za kolejne cenne uwagi.

Zgadza się, liczyłem ceny nowych akcesoriów. W końcu, skoro teleskop jest w stanie idealnym, to głupio dawać do niego dojechaną kątówkę i porysowany okular ;)

Tak to już jest, że człowiek napali się na teleskop i chce go mieć już, zaraz, teraz, a potem rozczarowanie. Dlatego bardzo się cieszę, że założyłem ten wątek. Na początku myślałem  że dostane trzy posty "kup ten", złoże zamówienie i po sprawie. Teraz widzę, że próba samodzielnego zakupu pierwszego teleskopu jest z góry skazana na porażkę. Trzeba sobie zapełnić głowę całą masą nowych wiadomości. Tak więc bez pomocy ani rusz.

Jak nie trafie w ciągu tygodnia nic na giełdzie, to kupuję refraktorek skywatcher'a.

Jak już na montażu będzie wisiało cokolwiek, to będę mógł na spokojnie kompletować lepszy sprzęt. Mądrzejszy o to, czego brakuje telskopowi przez który oglądam gwiazdki :)

PS. mam nadzieję, że autor podlinkowanej przeze mnie oferty nie ma mi za złe, że użyłem jej jako przykładu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, zibi123 said:

W końcu, skoro teleskop jest w stanie idealnym, to głupio dawać do niego dojechaną kątówkę i porysowany okular ;)

Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby na giełdzie jakiś używany sprzęt był dojechany albo porysowany :) Zresztą sprzedawcy prawie zawsze dają szczegółowe zdjęcia, oraz dają szczegółowe opisy. Serio, astrogiełdy to bardzo dobre źródło zadbanego używanego sprzętu. Oczywiście zdarzają się też i naciągacze, ale to są sporadyczne przypadki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugerowałem, że na giełdzie, w zamkniętej społeczności, nagminnym jest wciskanie komuś szrotu, ale skoro tuba w podanym wcześniej przykładzie jest wystawiona za ok 85% wartości sklepowej, to trudno oczekiwać, żeby akcesoria w stanie "prawie idealnym" ktoś chciał oddać za 35% ceny. Wiec te 1100 za prawie nowego maksutova z wyposażeniem, brzmi chyba zbyt optymistycznie :)

Tak, pamiętam o złożonej propozycji wypróbowania sprzętu i jak się uda to z chęcią skorzystam :)

Jeszcze jedno: czym się różni

to od od tego? że inny wyciąg to sam zauważyłem, ale czy jest różnica w optyce, wykończeniu luster / soczewek? Bo znalazłem taką oto ofertę, która wydaje mi się ciekawą alternatywa dla ofert z giełdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie polowania na bazarku ;) to przeczytaj ten wątek: http://astropolis.pl/topic/53655-opinie-o-polowaniebazarekpl/?hl=bazarek

 

A Maksutowy 1.25 i 2 cale różną się tylko rodzajem przyłącza i akcesoriami jakie są do nich dołączane, optyka jest ta sama, nigdzie nie czytałem by była jakakolwiek różnica.

 

 

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie z wątku wynika że zakup na tym bazarku warto sobie odpuścić...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Pozwolę sobie odświeżyć.

Nabyłem Ritchey-Chretien 6".

Potrzebuję go teraz doposażyć.

Przede wszystkim jaka wybrać kątówkę? Lustrzaną czy pryzmatyczną? Czy w takim teleskopie można zastosować pryzmat Amiciego i jaki to da efekt? Wyczytałem, że pryzmatów nie stosuje się w newtonach, ale nie mam pojęcia czy można je stosować w  RC.

No i okular(y). Czy dobrą opcją byłby np. zoom 8-24 + okular z dłuższą (jaką?) ogniskową i szerokim polem widzenia? Czy też lepiej zdobyć kilka różnych okularów, a jeżeli tak to jakich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)