Skocz do zawartości

ASI1600


Rekomendowane odpowiedzi

Wydzielono z wątku 

Z poważaniem
Moderator

*********************************************************

Na kanale FB ZWO jest już kilka zdjęć z ASI1600MM, których autorem jest Matej Mihelčič https://www.facebook.com/matejmihelcic82

Crescent po lewej 45x20, a po prawej 1x900 sekund przez filtr Ha 6nm:

13119858_1007692685934825_2264853583679845152_o.jpg

i M101 3x45x30 sekund RGB bin2:

13131534_1007625802608180_8139675136634930203_o.jpg

teleskop to AS300/1200

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden CMOS nie ma binningu sprzętowego. Ale ZWO się chwali że nawet przy softwareowym binnigu który oni stosują efekty są dużo lepsze niż np hardwareowy binning KAF8300. Wszystko to przez niski szum odczytu.

Nawet taką tabelkę zrobili... Wygląda to zachęcająco.

asimcc05f.jpg

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. W Q&A na temat tej kamerki Sam Wen napisał:

"the sensor provide 2x hardware bin, but I think it?s binning after digital conversion and 10bit only so software binning is a good option if you don?t need faster fps such like meteor capturing"

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oparłem się na opinii jednego z kolegów którzy testowali tą kamerę - był innego zdania co do efektów programowego bin.



Cyt. z CN

The camera does not seem to support hardware binning as I did not notice a sensitivity increase with binning (i.e. I did not see an increase in magnitude reach) but when using SharpCap I did notice that the image brightened quite a bit with binning selected (but again did not see any improvement in magnitude reach ? so it seems the binning was happening in SW).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, ale tak jak pisze AstroLutek - w CMOSach nie ma sprzętowego binningu, przynajmniej nie w takiej formie jaka jest w sensorach CCD. W matrycach CCD podczas odczytu transferowany jest ładunek elektryczny i jest możliwe zsumowanie takiego ładunku z kilku sąsiednich pikseli. W CMOSach każdy piksel ma własny mały zestaw elektroniki, który odpowiada za odczyt z danego piksela i daje to inne zalety - dużo większą szybkość odczytu i jednocześnie niewielki szum odczytu.

Tak jak napisałeś - jeśli porównasz sygnał z kamerki CMOS z bin1 i z bin2 to szum odczytu wzrośnie i przyrost SNR będzie minimalny. W przypadku kamerek CCD przyrost SNR będzie proporcjonalny do binningu, bo szum odczytu praktycznie nie wzrośnie. Ale szumowe porównanie nowych CMOSów z jakby na to nie patrzeć czasami wiekowymi konstrukcjami CCD pokazuje, że te pierwsze mają się coraz lepiej i przynajmniej dla amatorów astronomii zaczynają być atrakcyjną opcją. Teraz tylko trzeba poczekać na jakieś wiarygodne testy 1600tek :) 

A dlaczego brak sprzętowego binningu tak Ci nie pasuje?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczona przez @jolo powyżej fotka M101 była robiona właśnie w bin2 z tym że nie wiem czy hardwarowo czy już softwareowo. Godzinna ekspozycji a robi wrażenie.

Zerknij na wątek na CN:

http://www.cloudynights.com/topic/534314-test-asi1600mm-cool/

Sam z ZWO sporo tam pisze apropos binningu softwarowego na który jest aktualnie sporo sposobów a przy tak niskim szumie odczytu efekty są lepsze. Nawet jak przemnożymy te 1.5e- x 4 to niech będzie 6e-. KAF8300 jest bliski 10e...

Poza tym zerknij też na wątek który był na naszym forum dotyczący światłosiły teleskopów jak i SNR (nie mogę go w tej chwili znaleźć), który w pewnym momencie ma dość istotne informacje czy tak naprawdę binning coś daje czy nie :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bin zwiększam zasięg (przynajmniej do tego jestem przyzwyczajony z ccd). Snr i skala nie bardzo mnie interesują póki nie są problemem :)

W tej filozofii cmos wydaje się że tą drogą nic nie osiągne chyba że czegoś nie kapuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba poczekać na jakieś miarodajne testy, bo teoria nie wszystko pokryje. Zasięg wynika bezpośrednio z SNR - przyjmuje się zazwyczaj, że zasięg (gwiazdowy) na fotce odpowiada obiektom, dla których SNR jest większe od 3. Poniżej tego poziomu detekcja gwiazdy zaczyna być wątpliwa. 

Stosowanie w kamerce CCD sprzętowego binningu daje podwójny efekt:

  • zwiększa efektywny rozmiar piksela - to samo w sobie na zasięg nie wpływa
  • zmienia szum odczytu, np dla Atika383 przy bin1 Ron wynosi około 8e, przy bin2 około 13e, ale jednocześnie przy bin2 mamy 4x więcej sygnału, a więc SNR rośnie

Ale efekt jest tylko widoczny w sytuacjach, kiedy szum odczytu jest dominujący w całym szumie w materiale. W każdej innej sytuacji binning sprzętowy praktycznie nic nie daje, chyba że zależy nam po prostu na zmniejszeniu skali. Zdjęcie zrobione przez filtr L z czasem np 60s przy bin1 po zmniejszeniu do 50% będzie wyglądało praktycznie tak samo jak zrobione przy bin2 z tym samym czasem - im mniejszy szum odczytu kamerki, tym wpływ binningu jest mniejszy, a dominujący staje się szum tła nieba. Jeszcze nie tak dawno kamerki z szumem odczytu na poziomie 15-30e to była norma, teraz jak widać się to zmieniło. Technologia często gna do przodu znacznie szybciej, niż przyzwczajenia użytkowników. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się muszę jeszcze dokształcić coś widzę. Z mojego doświadczenia

tyci pixel = ślepa kamera

I tu rozwiązaniem było bin.

A inaczej może - jakim algorytmem było stackowane przedstawione M51 i jakim crescent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no... może się pokusi ktoś o live stack. Teraz jest wersja AstroLive USB za free dla kamerek ZWO. W Sharp Cap też jest live stacking - swego czsu z asi224 chodziło to zacnie ale nie miałem czasu popróbować.

Łukasz może spróbujesz swoją 290-tke zapuscić do live stack? Ten Astro Live USB jest fajny bo można w trakcie zbierania materiału stretchować sygnał czy poprawiać kolory (OSC)... Jestem ciekaw :) Mało tego u nas i na sąsiednich forach... 

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z programów do avikowania najbardziej mi pasuje FireCapture - tam też jest livestack. Przetestuję kiedyś przy okazji, tylko fajnie by to było spiąć z jakimś obiektywem, a nie przez SCT. Muszę skołować adapter EOS - T2. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kolejna fotka z ASI1600 wykonana przez Mateja Mihelcic. Bikolor Ha, O3, Ha+O3. po 60 min na kanał przez filtry 6nm. Newton 300mm.

Link do wątku:

http://www.cloudynights.com/topic/534314-test-asi1600mm-cool/?p=7240538

No i fotka - narrowband - tylko 2 godziny!

post-258117-0-79083300-1464302094.jpg

  • Like 2

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre rezultaty osiąga też kolorowa wersja kamery i to nie chłodzona. Zdjęcia zrobione przez użytkownika z Rosji. Newton 150 f/4 + MPCC na HEQ5 bez guidingu.

http://www.cloudynights.com/topic/537812-asi1600mc-non-cooling-first-light/?p=7244947

M27 - 15x60s

post-259165-0-92179500-1464505819.jpg

NGC6888 19x60

post-259165-0-94058300-1464506093.jpg

Tymi kamerami przy szybkim teleskopie chyba naprawdę będzie można robić kilka obiektów za nockę :) Ja jestem pod wrażeniem!

  • Like 3

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc nie chcąc za niedługo CCD pójdzie w odstawkę i będą rządzić CMOSy takie jak ten a za niedługo pewnie i sporo lepsze. ZWO twierdzi że wersja mono tej matrycy została wyprodukowana specjalnie dla nich. Rik pisze na stronie że to prawdopodobnie Panasonic ale matryca odpowiada dokładnie parametrom Sony IMX159. Wiec jeżeli tak duży producent uległ "małej" firmie i zrobił dla nich matrycę to można się w niedługim czasie spodziewać kolejnych.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę że sprawa zrobienia 2 (lub nawet 4)-ocznego potwora na tych kamerach będzie prostsza a przede wszystkim tańsza niż w każdym innym przypadku CCD.

Kamerka kolor RGB + kamerka mono dla L i narrowbandu do tego 2x Newton 150 f/4 za niedużą kasę (można to później zastąpić na 2x 200 f/4 + reduktor f/2.9), całość będzie na tyle lekka że nawet HEQ5 powinien to udźwignąć. W naszych warunkach pogodowych to chyba wręcz wskazane bo za kilka pogodnych nocek będzie można nadrobić pewnie nieraz całe miesiące kiedy zbiera się 1 obiekt na nockę jak nie na dwie...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)