Skocz do zawartości

ASI1600


Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, wessel napisał:

No tak, tylko to są zdjęcia z kamery monochromatycznej a ta co kupiłeś to MC. A to jest spora różnica, szczególnie w narrowbandzie.

Zakup był kompromisem między niecierpliwością a brakiem funduszy. Można było jeszcze trochę poczekać i nazbierać na droższą wersje mono  do tego koło i filtry. Ale czasami ciężko jest przerwać czekanie bo ciągle ukazują się informacje o nowych, lepszych, szybszych itp.

Wybrałem opcje kolor "na już", z myślą o tym, że może kiedyś powoli zakupię koło filtry i coś nowszego, lepszego, w wersji mono  :) 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ten sam sensor co w Olympusie OM-D-E-M1 (tak twierdzi ZWO), to w kolorze będzie to 48% http://www.sensorgen.info/OlympusOM-D-E-M1.html . Na stronie https://astronomy-imaging-camera.com/products/usb-3-0/asi1600mc/  jest pokazane względne EQ tej kamerki w poszczególnych kanałach.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, jolo napisał:

Na stronie https://astronomy-imaging-camera.com/products/usb-3-0/asi1600mc/  jest pokazane względne EQ tej kamerki w poszczególnych kanałach.

Właśnie strasznie mnie denerwuje, że ZWO podaje tylko względne QE. Przecież to nic nie znaczy! Ukrywają to celowo, czy jak?

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że nie ukrywają tylko nie mają tego ja zmierzyć.

Tymczasem QHY nie próżnuje :)

cyt: "QHY163M Coold CMOS (COLDMOS) Camera
QHY163M Camera belongs to the middle size of QHY COLDMOS Series. With the 4/3inch 16mega pixel mono CMOS sensors. The camera is under internal testing and will be release in next month."

 

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, AstroLutek napisał:

Ja myśle że nie ukrywają tylko nie mają tego ja zmierzyć.

Ale przecież takie dane są dostępne w dokumentacji użytych matryc.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej, na "zamówienie" Jola, link do katalogu z plikami Dark (300sek) i Bias wszystkie w temp. -20 st C. Jest tam również katalog:  Test +20 st C, w którym są darki i biasy w temperaturze +20 st C. do ewentualnego porównania, dla czasów: 1sek, 2sek, 4, 10, 30, 60, 120, 240, 300. Jestem teraz w trakcie organizowania uroczystości rodzinnej, więc nie bardzo mam czas na analizę. Na pierwszy rzut oka jest dość sporo hot pixeli :(

Po powrocie z pracy dodam jeszcze ustawienia ASCOM-owego sterownika.

https://drive.google.com/folderview?id=0B16Mjrj6p5XFdGhXWXlkSW1fazg&usp=sharing

 

 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory nie miałem żadnych doświadczeń z dedykowanymi do astrofoto kamerami - robiłem zdjęcia Nikonem. Trochę się jeszcze w tym wszystkim gubię.

Są trzy predefiniowane ustawienia kamery w ASCOM-owym sterowniku. To co jest  w katalogu Dark, Bias i Test +20 st C jest zrobione na ustawieniach 1. Dogrywam pliki w pozostałych ustawieniach (120 sek -20 st C) ale to trochę trwa - 19 godzin! . 

1 Highest dynamik range

2 Unity gain (?)

3 Lowest read noise

 

Highest_dynamic_range.png

Unity_gain.png

lowest_rerad_noise.png

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na Astrobin.com poszukalem wg klucza ASI1600 , image i zwrocilo mi calkiem pokazna liczbe fotek robionych ta kamerka. Niektore z nich powalaja.
Trzeba szukac zeby w opise fotki byly wymieniony model kamery i parametry eksopzycji:

http://www.astrobin.com/search/?q=ASI+1600&search_type=1&solar_system_main_subject=&telescope_type=22&camera_type=5&aperture_min=&aperture_max=&pixel_size_min=&pixel_size_max=&start_date=&end_date=&integration_min=&integration_max=&moon_phase_min=&moon_phase_max=&license=6

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Szkoda że tylko 2... Guider, Focuser/koło filtrowe... No i pytanie co wybrać :) bez dodatkowe huba i tak się nie obejdzie chyba że ASIa jest OSC lub ciągniemy dodatkowy kabelek.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, przydałby się może jeszcze jeden. Ale np w takiej konfiguracji jak mam ja - z OAGiem jest to potencjalnie plus, bo pomiędzy przemieszczającymi się częściami wyciągu zamiast trzech kabli USB (kamera, koło, guider) leci jeden. Silnik focusera zazwyczaj jest przy tubusie i ciągnięcie kabla od kamery do focusera może ma mniejszy sens. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w przypadku z OAGiem ma to sens jak najbardziej.

No jak każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety :)

QHY ma znowusz swoje koła fitrowe obsługiwane przez port w kamerce - tutaj też jeden kabel mniej ciągnięty z wyciągiem.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zadam tutaj pytanie ponieważ strasznie interesuje mnie kamerka ASI1600 i teraz mam duży dylemat. Obecnie mój zestaw jest na początkowym etapie (myślę że kamera będzie na długie lata jedynym dodatkowym zakupem albo zginę z reki Źony) i zastanawiam się nad wyborem kolor czy mono. Oczywiście mam już swoje małe przemyślenia np. Kolorowa kamera wymaga jedynie zamontowania w wyciąg i gotowe; mono podobno ma lepszy detal ( ciężko mi to ocenić) ; kolorowa kamerka zbiera materiał RGB więc mam gotowca do obróbki i nie wymaga zbierania tyle materiału jak przy mono; Oczywiście jeżeli chodzi o samą obróbkę zdjęć to również tutaj znacząco mniej czasu wymagane jest do obróbki kolorowych fotek; Kamera mono daje możliwość  rozbudowy setupu w przyszłości no i chyba osiągnięcie lepszych wyników ale jak wspomniałem na parę ładnych lat pozbawił bym się fotek w kolorze i zostały by mi tylko fotki mono. Pytanie jest proste czy mając mało czasu i mieszkając w bardzo zachmurzonym mieście wybrali byście kamerkę kolorową z racji oszczędzania czasu oraz szybszego pozyskiwania materiału czy jednak lepiej Mono i kiedyś kiedyś rozbudować zestaw >??

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skoro mieszkasz w mieście, to ja bym się nastawił na narrowband, na początek Ha. To najlepsze wyjście jeśli chodzi o miasto. Robienie RGB z miasta nigdy nie da dobrych efektów. No chyba, że zakładasz częste wyjazdy poza nie. Narrowband oczywiście implikuje mono.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę @MateuszW mieszkam w mieście ale obserwatorium mam 13-15 KM od miasta ( niby blisko ale i tak lepiej). Jak chcesz to możesz spojrzeć na moje fotki wszystkie wykonane z mojej miejscówki. Niebo nie jest idealne ale i tak lepiej niż z miasta no i tak jak mówię jednak koszty rosną w mono :(.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spokojnie...luzik... tak jak napisałem na AP - na razie widzimy jasne obiekty, niezbyt wymagające od sensora. Ja już widziałem Vdb 141 czyli ciemnotkę robioną tą kamerą i powiem tak- bez rewelacji. Nie rzuciło mnie na kolana. To jest - pomimo zachwytów publiki- budżetowa kamera i być może dla posiadaczy prostych QHY, Moravianów czy Atików - jest alternatywą. Na pewno posiadanie tej kamery nie spowoduje wywalenia z rynku kamer CCD wyższej klasy ( i kasy) i nie zastąpi umiejętności obróbki i ustawienia setupu. Ona ma jedną zdecydowaną przewagę np. nad moim ATIKiem 9M - jest zdecydowanie bardziej czuła przy zblizonym rozmiarze piksela. Ale ani jej posiadanie nie zwalnia z obowiązku posiadania guidera - Włodek ma montaż ASA przypominam - ani odpowiedniego jakościowo teleskopu. Praw  fizyki się nie zmieni.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)