Skocz do zawartości

Teleskop dla dziecka


Magdas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Jestem mamą 7-latka zafascynowanego od 2 lat astronomią.Poszukuje dla niego jakiegoś teleskopu, jeden już ma ale jest kiepski.... Syn chciałby oglądać mgławice, planety, ich księżyce i ogólnie to co da się ciekawego zaobserwować... Niestety ja kompletnie się na tym nie znam, terminy typu ogniskowa,szukasz i inne dziwne parametry niewiele mi mówią... A chciałbym wybrać taki sprzęt aby faktycznie syn mógł z niego skorzystać. Wcześniej niestety dałam się nabrać jakiemuś producentowi i kupiłam sprzęt który jest po prostu słaby... 

Budżet który chciałbym przeznaczyć na teleskop to 1500-1700zł.Mieszkamy na wsi, wokol jest mało zabudowań.wydaje się że warunki do obserwacji mamy dobre... Teleskop może być duży,mamy gdzie go trzymać 

Proszę o podpowiedź co wybrać. Czytałam wskazówki na forum ale niestety dla takiego laika jak ja nawet i one nie pomagają.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wziąć pod uwagę mobilność zestawu. Zapewne będzie trzeba z nim wychodzić na obserwacje więc noszenie sprzętu warto uwzględnić. Niestety do planet starczy nawet MAK o zwartej konstrukcji i świetnej optyce do tych celów. Ale do mgławic potrzebne jest duża apertura. A to wiąże się rosnącymi rozmiarami i nieporęcznością. Do tego przechowywanie ma swoje wymagania. Duży Dobson w ciasnym mieszkaniu czy pokoju jest kłopotem.

Słowem Musisz się dobrze oczytać, a i tak będzie sporo wątpliwości. Ja zawsze polecam udział w zajęciach jakiegoś klubu astronomicznego itp. Tam się wyrobi nasze pojęcie jakiego sprzętu potrzebujemy i czy w ogóle warto samemu w to inwestować. Pojawiają się coraz liczniejsze obserwatoria przyszkolne, astro-bazy itp. To wspaniałe miejsca na początek takiej przygody.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jpatka napisał:

Warto wziąć pod uwagę mobilność zestawu. Zapewne będzie trzeba z nim wychodzić na obserwacje więc noszenie sprzętu warto uwzględnić. Niestety do planet starczy nawet MAK o zwartej konstrukcji i świetnej optyce do tych celów. Ale do mgławic potrzebne jest duża apertura. A to wiąże się rosnącymi rozmiarami i nieporęcznością. Do tego przechowywanie ma swoje wymagania. Duży Dobson w ciasnym mieszkaniu czy pokoju jest kłopotem.

Słowem Musisz się dobrze oczytać, a i tak będzie sporo wątpliwości. Ja zawsze polecam udział w zajęciach jakiegoś klubu astronomicznego itp. Tam się wyrobi nasze pojęcie jakiego sprzętu potrzebujemy i czy w ogóle warto samemu w to inwestować. Pojawiają się coraz liczniejsze obserwatoria przyszkolne, astro-bazy itp. To wspaniałe miejsca na początek takiej przygody.

Dziękuję za informację, sprzęt może być duży, mamy go gdzie trzymać, chodzi o to aby można było obserwować i planety i mgławice... No i żeby ewentualnie można było go rozbudować ewentualnie jeśli byłaby taka potrzeba no i żeby nie był  obsłudze mocno skomplikowany... Nie wiem czy taki sprzęt w ogóle istnieje.. 

Jeśli chodzi o klub astronomiczny to świetny pomysł..muszę się rozejrzeć... Natomiast teleskop jest dla syna,który jest pasjonatem.ja niestety nie mam o tym zielonego pojęcia więc szybko by mnie z takiego klubu usunęli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kiedyś był zielony. Prowadzę sekcję astronomiczną. Przychodzą tu sami zieloni. Właśnie po to by razem zdobywać wiedzę. I tak działają wszystkie kluby tego typu.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Magdas napisał:

A czy lepsze są teleskopy na statywie? Bo wydają się wygodniejsze do obserwacji.. 

A jeśli chodzi o Dobsony to który nadaje się do obserwacji mgławic,planet?

- Sam statyw to tylko podstawa (trójnóg czy słup) pod głowicę montażu i ich konstrukcja jest ważna pod konkretny typ teleskopu. Do obserwacji najlepiej stosować głowicę montażu azymutalnego do teleskopu konstrukcji Newtona czy refraktora. Jeśli mamy refraktor czy konstrukcję SCT - MAK możemy użyć montażu paralaktycznego. Dla Newtona obserwacje na paralaktyku są bardzo niewygodne.

- Dobson to nie teleskop to montaż azymutalny, najprostszy i najlepszy do obserwacji wizualnych dla teleskopów konstrukcji Newtona.
Proponuję zapoznać się  PDFkiem na dole pierwszego postu w temacie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Magdas napisał:

 niestety nie bardzo rozumiem terminologię tam używaną...jestem laikiem...

Mamy wspomagacza - bez znajomości ,,naszej" terminologii ani rusz :( http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3405-leksykon-pojęć-astronomicznych/&%2Ftopic%2F3405-leksykon-pojęć-astronomicznych%2F=

Jeśli tak jak napisałeś z wyniesieniem pomożesz i masz gdzie trzymać - to szukaj takiego Synta, GSO 8" na Dobsonie - Będziecie zadowoleni np.  - https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=40476

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga co do statywów. Otóż ważna jest ich jakość wykonania. Przeciętny statyw fotograficzny jest mało stabilny z aparatem. W przypadku teleskopu nawet podmuch wiatru spowoduje chaotyczne przemieszczanie się obrazy w polu widzenia teleskopu. To z powodu długości ogniskowej i pola widzenia, które w przypadku teleskopu jest znacznie mniejsze niż aparatu fotograficznego. Większość tanich teleskopów jest na montażach EQ1, EQ2 a typowe statywy do nich to konstrukcja rodem ze statywu fotograficznego. Składany i blokowany klipsami na złączach segmentów nóg powoduje, że jest mało stabilny. W tym przypadku Dobson jest megastabilny. A do tego jest to dedykowany teleskop do obserwacji wizualnych. Nie ma wygodniejszej konstrukcji niż Dobson w czasie obserwacji obiektów zarówno w pobliżu horyzontu jak i w okolicach zenitu.

Dlatego warto skorzystać z wizyty w klubie astronomicznym. Tam doświadczeni miłośnicy wszystko pokażą i wyjaśnią na żywym organizmie.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mars10 napisał:

Polecam Spinor Optics N-114/900 jest w miare dokładny , nie trzęsie się i ma fajny design :)
jedyna wada to montaż bo jest trudny ...

Aptekarzu przestań spamować - Regulamin odnośnie linków czytałeś ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)