Skocz do zawartości

Koński łeb ustrzelony


Rekomendowane odpowiedzi

W środę w towarzystwie Marka i Mariusza spędziłem noc pod gwiazdami na naszej miejscówce ,pogoda dopisała niebo bezchmurne temperatura znośna i lekka mgła dwa Newtony 16 i 10''.

Tej nocy największy nacisk postawiłem na mgławice emisyjne świecące w pasmie wodoru H-beta wyposażony w odpowiedni filtr lumicon 2'' h-beta wycieczkę rozpoczołem od mgławicy IC 5146 (Kokon) położonej na tle letniego gwiazdozbioru łabędzia.

Mgławica ta jest perłą wieńczącą koniec ciemnej mgławicy Barnard 168 odległej o 4000 lat świetlnych o jsności wg.cdc 10,0mag i jasności powierzchniowej (SB)15,5mag

Na pokład gso 16'' trafił Nagler 31 z wspomnianym filtrem samo zlokalizowanie kokonu nie sprawiło żadnych problemów filtr odcedził tylko pożądaną część widma ukazując wyraźny okrągły placek ,po chwili wpatrywania się wyskoczyły słabo widoczne nieregularności .

Przez dłuższą chwilę syciliśmy oczy niecodziennym widokiem niestety czas minoł na rzecz czekającej w kolejce i pukającej w tubę Kaliforni .

Odkryta w 1885 przez Edwarda Barnarda (ngc 1499) kształtem przypomina wybrzeże Kaliforni spoczywa na tle Perseusza jest bardzo rozległa dłuższy bok zajmuje aż 4* nieboskłonu natomiast krótki mieścił się w polu Naglera 31 czyli około 1,3*

Zestaw taki sam jak poprzednio szybka lokalizacja gwiazdy Menkib lekko do góry i Kalifornia wlewa się szerokim strumieniem w pole okularu wypełniając je po brzegi ŁAŁ wstrzymany oddech świadczy o wszystkim.

Obiekt ustawiony był pionowo i przesuwając się z góry na dół odniosłem wrażenie jakby spływu amazonką po spiętrzonej wodzie, obiekt jasny z widoczną linią brzegową naprawdę godny polecenia.

Nieopodal Kaliforni w sąsiedniej konstelacji Kasiopei tuż obok znanego Messsiera 52 czai się mgławica bąbel ngc 7635.

Początkowo syciliśmy oczy gromadą M 52 oraz Czernik 43 po czym na pokład wrócił okular z filtrem h-beta .

Odległy o 11000ly balonik w szesnastu calach świeci stosunkowo jasno na pierwszy rzut oka to rozmazana gwiazda z mętną otoczką dopiero po czasie widac jaśniejszego bąbla oraz otaczającą go pozostałą rozległą część mgławicy.

Co ciekawe najjaśniejsza część bąbla lepiej widoczna była w filtrze 0III natomiast rozległe o wiele słabsze peryferia lepiej prezentowały się w h-beta.

Zmierzając 1,5*na zachód natrafiłem jeszcze na dwie małe gromadki otwarte ta bardziej okazała ngc 7510 do złudzenia przyponinała mały wieszak natomiast mniejsza Markarian 50 to ciasne skupisko garści gwaiazdek.

No dobra przestanę zanudzać i odniosę się do tytułu wątku czyli gwóźdź programu koński łeb

Wybiła godzina 02;30 Orion wzniósł się wysoko i mogłem spokojnie na wygodnym krzesełku rozpocząć poszukiwanie głowy konia , początkowo oprócz rozległej mgławicy IC 434 nic więcej nie widziałem icek wyraźnie wybijał się z tła gdzieś obok palił się krzak a koń uciekł  .

Wtedy podmieniłem Naglera 31 na LVW 22 i po czasie koń ukazał swą czarną głowę na tle icka, poleciało kilka głośnych słów zachwutu i kolejka chętnych się ustawiła za moimi plecami naprawdę emocje sięgneły zenitu poprostu szczyty podniety.

Konik bardzo słabo odcinał się na tle icka , nie było dokładnie widać kształtu głowy tylko raczej proste pociemnienie jakby położony palec na mgławicy sam kształt głowy wyskakiwał w domyśle aczkolwiek ciemna mgławica B33 upolowana na bank.

Dodam jeszcze że mała mgławica ngc 2023 pod koniem została wygaszona przez filtr h-beta.

Planuję kolejne podejście do konika czekam tylko aż warunki będą możliwie najlepsze , liczę że uda mi się dostrzec wyraźniejsze kontury ciemnej mgławicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 12" w bardzo dobrą noc zimową w Naglerze 12mm widziałem zerkaniem w miejscu konia pojaśnienie od mgławicy, samego łba nie. No chyba, ze była to śliczna poświata od Alnitaka wygenerowana przez łukowy pająk  ::) Tym bardziej gratuluję udanej obserwacji Konika :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Adam.Ileż to razy czaiłem się na tą 16" - i zawsze trafiałem w próżnie z różnych przyczyn losowych...w końcu ją posiądę ;) na bank !

Zastanawiałem się wielokrotnie czy mając H-beta jestem ws tanie dojrzeć chabetę w 12"

Teoretycznie tak..praktycznie jak widzę Ty nie uzyskałeś w 16" , pod swoim dobrym niebem wyraźnego kształtu tylko odcinające się pociemnienie!

Nie miej jednak to chyba pierwsza relacja jaką czytam w polskim astro-necie, opisująca obserwacje tego obiektu.

Zazdroszczę też tej Kalifornii.  Dla mnie zwykle była nieznacznym, kosmetycznym  pojaśnieniem w SWANIE i UB (na marginesię Twoją 40tkę wciąż posiadam w  zbiorze nawet raz ją odkupiłem z powrotem  ;)) . A Bąbel.... cóż widać nawet pod podmiejskim niebem. Warto założyć filtr i dostrzec wyraźne pojaśnienie a potem spojrzeć bez i zobaczyć jak znika :).

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak czytam Twoją relację Adamie i już wiem jaki sobie sprawie prezent na święta Bożego Narodzenia  ;D, będzie nim filtr h-beta.

Piszesz że filtr h-beta przygasił mgławicę NGC2022, myślę że chodzi tutaj o NGC2023 bo NGC2022 to mała planetarka położona w głowie Oriona. Gratuluję dostrzeżenia tak trudnego obiektu jakim jest Koński Łeb  :).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem na etapie wymyślania sobie prezentu pod choinkę :)

A filterek faja rzecz co prawda tylko do kilku mgławic ale uciechy kupa , kupiuj od razu 2''

Wygaszona mgławica pod konikiem to oczywiście ngc 2023  dzięki za uwagę, chciałem wedytować ale się nie da :o

Poprawiłem na NGC 2023.  :)

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A ja też widziałem kunia! :)

A na poważnie to byłem sceptycznie nastawiony i zostawiłem sobie B33 na koniec obserwacji kiedy górował i opłaciło się. Przejrzystość 4/5, seeing 3/5, nelm zmierzony 6.2-6.3 mag. Do ujeżdżania konia użyłem 12" + Es 14 mm + filtr Gso nebula. Sama mgławica IC 434 znajdująca się za koniem była wyraźnie widoczna, jej krawędź po stronie NGC 2023 odcinała się wyraźnie od tła i jasność spadała niejednorodnie w kierunku przeciwnym. Pole widzenia okularu ustawiłem tak żeby Alnitak był z zapasem poza nim. Koń w okularze nie wyglądał jak koń, widok przypominał bardziej jakby ktoś przetarł krawędź mgławicy IC 434 i został czarny ślad. Miejsce B 33 jest charakterystyczne bo pociemnienie znajduje się zaraz obok 3ch gwiazdek położonych prawie w jednej linii z jasną krawędzią mgławicy IC. Sam koń widoczny był zerkaniem przez ok 70-80% czasu obserwacji. Jako, że używałem mapki z Pasem Oriona zamieszczonej w Pocket Sky Atlas, dodatkowo wykonałem sobie prosty szkic żeby porównać obserwację ze zdjęciem w domu. Okazało się że wszystko się zgadza także jestem pewien walnięcia konia :P Ten szkic z newtona 10" : http://skytour.homestead.com/files/b33.jpg nieźle oddaje to co widać, jedyne co bym poprawił to większa jasność IC 434 po stronie konia  bo tu cała jest jednorodna.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minionej nocy na wspólnym spotkaniu w okolicy północy potraktowaliśmy konika kilkoma sprzętami dodam że powietrze było przejrzyste zero mgieł gwiazdki się wysypały tylko wiatr był złośliwy .

Do szesnastki trfił filtr lumicon H-beta 2'' plus Vixen LVW 22 i wszyscy czterej oglądliśmy konika , co prwda jeden z nas miał mały kłopot ale po dokładnym wytłumaczeniu czego ma szukać wypatrzył konika po czym przewiany silnym wiatrem pierzchnoł do domu.

Jak nasyciliśmy oczy konikiem postnowiłem spróbowć powalczyć z dziesiątką o dziwo icek 434 zaskoczył mnie swoją jasnością a na nim bezproblemowo widoczne pociemnienie .B33 nie był widoczny na wprost jak w 16'' i należy pomyszkować wzrokiem w jego okolicy i wyskoczy po chwili , w tym teleskopie jest to obiekt trudny aczkolwiek pod niebem 6mag plus jest spokojnie w zasięgu i nie powinien stanowić krkołomnego wyzwania.

Podczas gdy pozostali dwaj koledzy polowali na konika w dziesiątce ja dziwnym wzrokiem patrzyłem na stojącą obok synte 8'' hmmm decyja była szybka idę za ciosem.

Gdy wszyscy zobaczyli konika w dziesiątce zestaw patrzałkowy trafił do frani 8'' zajołem wygodną pozycję i wio ,po dłuższej chwili icek 434 delikatnie wyskoczył z tła ciągnąc ze sobą konika widocznego momentami tylko i wyłącznie zerkaniem  pomyślałem NIE MO ŻLI WE  :o jednk b33 w osmiu calach jest do wyłuskania.

W ośmiu calach konik to obiekt extremalnie trudy wymagający wcześniejszego przygotowania na większym teleskopie aby dokładnie wiedzieć gdzie i czego szukać.

Jak cała trójca z bólami wyłuskała majaczącego zerkniem konika w syncie 8''powróciliśmy do szesnastki i wtedy rozległy się

okrzyki zachwytu , po solidnym treningu oka w mniejszych rurkach zobaczyłem nie tylko ciemną podłużną plamę ale pysk konia  :o

Mgławica nabrała wyraźnego kształtu była o niebo lepsza niż za pierwszym razem podczas mglistej pogody ,poprostu rewelawcja ochh achh echh  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można i w 8" :) Ja pamiętam, że oglądałem też szkice konia z 6" + UB spod nieba 7 mag autorstwa Davida Pereza. Phil Harrington widział konia 4" refraktorem i Fujinonem 10x70 z filtrami H-beta aczkolwiek tu zaznacza że trzeba było powalczyć jednak mgławica "was unmistakably there".

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować już posta ale znalazłem świetny moim zdaniem szkic konia: 3641517-IC%20434%20Sketch.jpg

Dokładnie taki widok miałem w okularze, łącznie z "rozwidleniem" na IC 434 poniżej B 33. Brakuje tylko jednej gwiazdy przy samym koniu jak porównuję z moim prymitywnym "szkicem" zrobionym podczas obserwacji.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji i i sukces  :), też widziałem konia. Użyłem okulara Meade UWA 18 + filtr UB. Zerkaniem widoczna plamka na tle IC434, która swoją droga też w miarę dobrze odcina się od tła od strony NGC2023. Plamka tak jak napisał Ucio jest widoczna pomiędzy tymi trzema gwiazdami będącymi prawie w linii prostej a z jej drugiej strony są dwie słabe gwiazdy. Na szkicu wrzuconym przez Ucia zaznaczyłem o co mi chodzi. Ciekawy jestem różnicy w obrazach tego obiektu pomiędzy filtrami UB i H-Beta. Już pierwszy ,więc gdy będzie wypłata trzeba zamawiać filterek  ;D.

3641517.jpg

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nigdy nie liczyłem na wyłuskanie IC434 w 12", a co dopiero dopatrzenia się w niej B33. Ale widzę że warto próbować, a nie wysłuchiwać, że się nie da 8). Łysy teraz niestety wkracza do akcji, więc nie ma się co napalać!

Meade LB12", Bresser Ar 102/460, nikon action 10x50, Omegon Nightstar 25x100

ortho 6, LVW 8, ES 14, ES 24,

Baader uhc-s, o-III, zhumell uhc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plamka tak jak napisał Ucio jest widoczna pomiędzy tymi trzema gwiazdami będącymi prawie w linii prostej a z jej drugiej strony są dwie słabe gwiazdy. Na szkicu wrzuconym przez Ucia zaznaczyłem o co mi chodzi.

3641517.jpg

Chodziło mi o inne 3 gwiazdki, konkretnie te które zaznaczyłeś w kółku. Obok tej górnej widocznej na szkicu widziałem w okularze jeszcze jedną i zaraz obok niej zaczyna się koń. Ciężko czasami wytłumaczyć widok w okularze, zawsze to ciekawie wygląda jak ktoś komuś podczas obserwacji mówi gdzie ma coś znaleźć: "no wiesz i masz tam takie 4 gwiazdki w rzędzie, obok jest taki trójkąt a galaktyka jest koło tych 2ch samotnych gwiazdek po lewej itp itd" :)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Szkic konika z newtona 27", autorstwa Uwe Glahn z 2.12.2012  :).

B33.jpg

http://www.deepsky-visuell.de/Zeichnungen/B33.htm

Widać potęgę dużego lustra.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niestety weekend nie był obserwacyjny, a prognozy na najbliższą pogodną noc są na środę 25.01... Cóż, z braku innych perspektyw może zaczniemy się już umawiać na 25? :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w niedzielny wieczór miałem 2 godz. sesję.  Patrząc na Sat24 była szansa na to że się rozpogodzi, więc wcześniej(około 19-tej) wystawiłem teleskop przed dom aby się wychłodził.  O 20-tej wychodzę przed dom a tu piękne bezchmurne niebo. Od 20-tej do 22-ej dane było mi się widokiem czystego nieba przy bardzo dobrej przejrzystości planety.  Na Jowiszu podziwiałem tranzyt Io i jego cień na tarczy planety przy 187x. Przy 320x obraz planety już za bardzo pływał.  Uzbrojony w filtr H-beta postanowiłem sprawdzić jego przydatność na koniku i Kalifornii. To co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Przy UB żeby ujrzeć Koński Łeb trzeba było się nazerkać, przy h-becie konik widoczny patrzeniem na wprost  :o takie fasolkowate wcięcie w jasnym tle mgławicy. Jednak największe wrażenie zrobił na mnie widok Kalifornii w tym filtrze. Bez filtra mgławica praktycznie niewidoczna, z filtrem wyraźnie odcina się od tła, podłużna wstęga która nie mieści się w polu okularu. Drugim filtrem który zawitał do mojej walizki jest CLS, tego przydatność sprawdzałem na mgławiczkach wokół Plejad i na Głowie Wiedźmy. Mgławice wokół Plejad z CLS są lepiej widoczne dzięki temu że filtr ten gasi blask tych jasnych gwiazd. Na Głowie Wiedźmy  filtr również się sprawdził bardziej kontrastując ten obiekt z tłem. Jednak nie jest to tak wyraźny obiekt jak Kalifornia gdzie w H-becie brzegi mgławicy dość wyraźnie docinają się od tła. Na Głowie Wiedźmy mamy płynne przejście. Ogólnie jestem zadowolony z zakupionych filtrów i nie uważam ich zakupu za pieniądze wyrzucone w błoto, tym bardziej że nie są to topowe Lumicony a filtry TS.  Z obserwowanych obiektów  padły jeszcze inne jasne e-Mki, M36-M38 w Woźnicy, M108, M109 i M97(tu jedno oko dostrzegalne patrzeniem na wprost) w Wielkiej Niedźwiedzicy.  W Orionie zmierzyłem się jeszcze z Trapezem, oprócz czterech głównych składników przy 187x udało mi się wypatrzeć E i F. Niezbyt dobry seeing nie pozwolił na stosowanie większych powiększeń i zmierzenie się z pozostałymi składnikami.  Przed 22-gą udało mi się spojrzeć jeszcze na Marsa, ale planeta była jeszcze zbyt nisko i przypominała rozmazaną czerwoną plamkę, o dostrzeżeniu jakichkolwiek szczegółów nie mogło być mowy. Mam nadzieję że w ten nów pogoda nam jeszcze dopisze i tym razem uda mi się powalczyć że słabymi galaktykami  ;) a tą sesję mimo  6-cio stopniowego mrozu uważam za udaną  :) . Może seeing nie był rewelacyjny ale za to przejrzystość powietrza to wynagrodziła.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)