Skocz do zawartości

Czas na Iryska + dwa pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Oto moje pierwsze, za krótkie podejście do Iryska (12 minut naświetlania :) ).
Zacząłem je robić pod koniec sesji, było za dwadzieścia druga w nocy.
Po zrobieniu kilku zdjęć następna stawały się jaśniejsze i niebieskie.
To z powodu wschodu Słońca. O 2.15 już jechałem do domu.

Teraz optymalnie można focić od 11.30 do 2 w nocy. Najlepszy moment to
godzina pomiędzy 12 a pierwszą w nocy.

Wykorzystując moją skromną wiedzę o obróbce, za żadne skarby nie mogłem
wyciągnąć ciemno-brązowych mgławic obok Iryska. Są tylko czarne plamy.

Przy tej okazji, chciałem wam zadać dwa pytania.

1. Gwiazdki z lewej są pojechane. Jaka może być tego przyczyna?
(ugięcie wyciągu, zła kolimacja, krzywo osadzony aparat w wyciągu)

2. Na drugim zdjęciu są same gwiazdki (fragment pojedynczego zdjęcia bez żadnej obróbki).
Od jakieś czasu walczę z ostrością. Gwiazdki są pojechane w dziwną literkę V.
Zawsze myślałem, że to wina prowadzenia. Teraz jednak mam wątpliwości.
Spojrzałem na Jowisza. W trakcie ustawiania ostrości, (nie mogę jej ustawić zadowalająco)
Jowisz się dwoi w V lub nawet troi (trzy jowisze delikatne przesunięte o 120 stopni).
Jaka jest tego przyczyna?
Za ciasno dokręcone lustro główne w celi? Jeśli tak, to która trójka śrubek?
3 śrubki (podwójne), które przez gumę trzymają lustro w łożu?
Trzy śrubki od łoża czy trzy śrubki od kontry?

Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi.
(parametry na zdjęciu)

35.jpg

gwiazdki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej masz szanse je uchwycić - możesz poszukać w google pod hasłem "iris nebula dslr", np tutaj https://stargazerslounge.com/topic/195844-ngc-7023-iris-nebula/ (co prawda większy teleskop, ale canon niemodyfikowany). Co do Twoich pytań to:

1. czy używasz korektora komy? Jeśli tak, to chyba jest źle dobrana odległość, jeśli nie - to nie było pytania. A kolimacja trochę jest krzywa na pewno, albo mocno się ugina całość - wtedy kadr z teleskopem na wschód będzie inaczej pokrzywiony, niż kadr z teleskopem skierowanym na zachód. A z kolimacją blaszanego newtona jest trochę zachodu...

2. czy te gwiazdki tak samo wyglądają w całym kadrze?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa... a tubus wyciągu nie wchodzi Ci w światło teleskopu? Jak będziesz miał okazję to zrób fotki jakiejś gwiazdki w środku kadru w punkcie ostrości, trochę poza nim (tak żeby miała 10-20px) i sporo poza nim (tak żeby placek miał z 200px). I żeby nie był obraz przepalony to postaramy się coś pomóc. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał 123 napisał:

No dobrze, załóżmy że naświetlałem kilka godzin + 12 minut :).

Czy niemodyfikowanym canonem miałbym szanse je uchwycić bez filtrów?

Akurat Irys to mgławica refleksyjna + ciemna, wiec modyfikacja aparatu nic nie da.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nowok76 napisał:

Przekręć aparat o 90* i sprawdź czy gwiazdki będą rozjechane w innym rogu.

Rafał 123 napisał że ma takie gwiazdki w całym kadrze. Ja pamiętam jak źle ustawiłem montaż na polarną (HEQ5 bez guidingu) to miałem takie fasolki. Rafał ma dobsona z własnym elektrycznym prowadzeniem i myślę że tu może być przyczyna rozjechanych gwiazdek. Rafał, a mógłbyś coś więcej napisać o tym prowadzeniu własnej roboty, jakieś fotki z wykonania?

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie Zarek nie rozumiem tych parametrów na zdjęciu z CCDInspektora.

Czy mógłbyś je tak łopatologicznie wyjaśnić.

Nikt z was nie skomentował przyczyny jako zbyć ciasnego dokręcenia lustra w celi.

Może to z tego wynika?  Jaki jest objaw zbyt ciasnego dokręcenia lustra w trzech punktach. Moje gwiazdki to literka V lub taki znaczek mercedesa, trzyramienny.

Niestety w tej chwili nie dysponuję lepszym zdjęciem prowadzenia.

bbb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to zbyt stabilnie, ale mogę się mylić. A jak to ustawiasz na biegun bo nie widzę na zdjęciu lunetki i w ogóle jak to ustawiasz przed foceniem?

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziomicą ustawiłem w domu tubę prostopadle do podstawy.

Stawiam stoliczek na trawie. Bok z podporą prostopadle do kierunku na gwiazdę Polarną.

Pochylam za pomocą podpory tubę na polarną. Przesuwam na nóżkach dobsona, zmieniam wysokość podpory

aby biegun północny był w centrum widzenia teleskopu i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał 123 napisał:

Zupełnie Zarek nie rozumiem tych parametrów na zdjęciu z CCDInspektora.

Czy mógłbyś je tak łopatologicznie wyjaśnić.

Tak jak pisałem nie ma co interpretować większości cyferek, bo nijak się mają do rzeczywistości, potrzebny byłby plik FIT lub informacje o skali obrazu. Tak na chłopski rozum to obraz, gdzie jest najciemniejszy odcień niebieskiego powinien być w centrum kadru, wtedy gwiazdki będą najmniej zniekształcone w rogach kadru. Podeślij (możesz na PW) jeden obraz TIF, wielkość piksela i rozmiar matrycy aparatu, zdjęcie z postu ma opisy i pomiar jest zakłócony.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał 123 napisał:

Poziomicą ustawiłem w domu tubę prostopadle do podstawy.

Stawiam stoliczek na trawie. Bok z podporą prostopadle do kierunku na gwiazdę Polarną.

Pochylam za pomocą podpory tubę na polarną. Przesuwam na nóżkach dobsona, zmieniam wysokość podpory

aby biegun północny był w centrum widzenia teleskopu i już.

Powinieneś najpierw wystawić stoliczek na trawę, a najlepiej na jakieś stabilniejsze podłoże i dopiero wszystko ustawiać na polarną i północ.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MarWo napisał:

Rafał 123 napisał że ma takie gwiazdki w całym kadrze. Ja pamiętam jak źle ustawiłem montaż na polarną (HEQ5 bez guidingu) to miałem takie fasolki. Rafał ma dobsona z własnym elektrycznym prowadzeniem i myślę że tu może być przyczyna rozjechanych gwiazdek. Rafał, a mógłbyś coś więcej napisać o tym prowadzeniu własnej roboty, jakieś fotki z wykonania?

Zgadza się, wcześniej oglądałem zdjęcie na tablecie :-) 

Obstawiam złą odległość korektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)