Skocz do zawartości

Szopka z widokiem na niebo


Rekomendowane odpowiedzi

Opisuj i wstawiaj zdjęcia może i ja się zabiorę za budowę. Choć już nie w tym roku :( właśnie zacząłem remont mieszkania całego dołu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chłopie! Niebo na Ziemi! Trzymam kciuki!

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zaczęło !  :pajacyk:
Świetnie. Z niecierpliwością czekam na dalszą relację.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję rozpoczęcia budowy!  Jeszcze tylko ustal właściwe wymiary budy abyś miał plac na wszystko co masz tam umieścić, bo jak zwykle brakuje jak już jest gotowe ;) Czekamy na następne zdjęcia z etapu budowy!

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, alien napisał:

Opisuj i wstawiaj zdjęcia może i ja się zabiorę za budowę. Choć już nie w tym roku :( właśnie zacząłem remont mieszkania całego dołu.

W dawnym ustroju przy budowie mostu powstawało obok osiedle domków jednorodzinnych, ;) nie ma lepszej okazji na wrzucenie kosztów astrobudki  jak remont mieszkania  :))

Gratuluję Łukasz, chętnie wpadnę na ceremonię otwarcia :)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Do otwarcia jeszcze trochę :) Wszystko już pomalowane, łączniki w drodze, ale mam już pierwszą zagwozdkę. Jak te belki podstawy ustawić dokładnie w kwadracie? Normalnie to bym zmierzył obie przekątne, ale jakiś słup stoi w środku i przeszkadza :( 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że to trochę za mała dokładność, jeśli na belce 10cm pomylę się o 0.5mm, to na 3m zrobi się z tego 15mm. A jak ma po tym jeździć dach na rolkach, to wolałbym mieć większą dokładność. Widziałem gdzieś taki dość długi przymiar kątowy, może takie coś się sprawdzi. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geodeta by Ci się przydał ;)

A na poważnie to rolki będą pewnie jeździć na szynach. I to tam powinieneś zachować dokładność, belki stanowią tylko podstawę/konstrukcję. Jeżeli ustawisz z dokładnością 15mm to moim zdaniem będzie wystarczająco, a nawet z zapasem.

  • Like 3

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jolo napisał:

Obawiam się że to trochę za mała dokładność, jeśli na belce 10cm pomylę się o 0.5mm, to na 3m zrobi się z tego 15mm. A jak ma po tym jeździć dach na rolkach, to wolałbym mieć większą dokładność. Widziałem gdzieś taki dość długi przymiar kątowy, może takie coś się sprawdzi. 

Jolo to należy zrobić dokładnie :) kątownik jak najbardziej wskazany i nie obawiał bym się o te 0.5 mm gorsze błędy widziałem i jakoś to chodziło i działało :).

  • Like 1

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twierdzenia Pitagorasa. Odmierz na belkach dwa odcinki przyprostokątne, trochę krótsze niż te belki, tak abyś mógł przeprowadzić przeciwprostokątną obok piera. Później regulujesz kąt tak, aby wyszła Ci właściwa przeciwprostokątna.

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.06.2016 at 21:43, Esku1RES napisał:

 ....Z niecierpliwością czekam na dalszą relację.

Szczególnie z budowy sterowania na odległość ,,Joloszopką" - oczywiście na Arduino Blanco

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, trzeba będzie dorobić do Astrohuba moduł sterowania dachem :P

  • Like 3

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2016 at 13:00, jolo napisał:

... ale mam już pierwszą zagwozdkę. Jak te belki podstawy ustawić dokładnie w kwadracie? Normalnie to bym zmierzył obie przekątne, ale jakiś słup stoi w środku i przeszkadza :( 

Jakby ten czerwony stolik z pierwszego zdjęcia położyć do góry nogami w narożniku tych belek, to wystarczy że belki będą równoległe do prostopadłych boków blatu stolika i mamy gwarancję konta prostego. Im większy stolik/blat tym większa dokładność. :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej zamiast szyn prowadzić dach na kołach, w taki sposób w jaki ja to rozwiązałem w swojej budce ? 

Mieszkasz blisko mnie, więc można się ugadać jakbyś chciał podjechać i sobie to zobaczyć. Dodatkowo do wglądu mój zautomatyzowany system do otwierania/zamykania zdalnie dachu.

 

 

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie szyny ???  Rozwiązanie jest bardzo proste i praktyczne.  Przyjedź, zobaczysz to sobie z bliska :D

 

post-22241-0-98532200-1429643118.jpg

  • Like 2

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jesteś na bieżąco kontrolowany przez nadzór techniczny :) Bardzo dobrze !

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Wojtkowi to mógłbyś z okazji Dnia Ojca dać pędzel do łapki - Parzcież on aż się pali do roboty ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2016 at 13:00, jolo napisał:

Dzięki! Do otwarcia jeszcze trochę :) Wszystko już pomalowane, łączniki w drodze, ale mam już pierwszą zagwozdkę. Jak te belki podstawy ustawić dokładnie w kwadracie? Normalnie to bym zmierzył obie przekątne, ale jakiś słup stoi w środku i przeszkadza :( 

Moja propozycja jest taka http://allegro.pl/katomierz-elektroniczny-wyswietlacz-poziomica-nowa-i6220814261.html

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam czemu uparłeś się na kwadrat z pierem dokładnie pośrodku. Trzeba było zrobić prostokąt, piera w kąt - żeby nie przeszkadzał, a w pozostałej części biurko z kompem, wygodna kanapa, lodówka, grill, jacuzzi pod gwiazdami. To się nazywa życie.

  • Like 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sferoida napisał:

A ja się zastanawiam czemu uparłeś się na kwadrat z pierem dokładnie pośrodku. Trzeba było zrobić prostokąt, piera w kąt - żeby nie przeszkadzał, a w pozostałej części biurko z kompem, wygodna kanapa, lodówka, grill, jacuzzi pod gwiazdami. To się nazywa życie.

Bo zapewne docelowo sterowanie setupem odbywać się będzie z domu. :-)

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)