Skocz do zawartości

Szopka z widokiem na niebo


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, sp3occ napisał:

To rozdzielczośc dla milionów, da free, Ci co płacą mają duużo lepszą :)

Mój blok widać nieźle ale bez obserwatorium :):) Tylko anteny...

le blok jest duży :)

Ale fajnie, postaw teleskop obok masztów, zawsze to bliżej do gwiazd.  Vy 73  LXT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
4 minuty temu, jolo napisał:

Jakiś bandyta się zakrada pod astroszopkę :)

Ma po prostu parcie na szkło!:P

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zarek napisał:

Łukasz, czy to test detekcji ruchu?

To po prostu brak pogody :))

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zarek napisał:

Łukasz, czy to test detekcji ruchu? Ta kamera ma za zadanie "pilnować" astroszopki?

Takie ma zadanie ta kamerka, ale to nie był test detekcji, tylko takie selfie w IR (bo wiadomo, że IR ładnie wygładza zmarszczki :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jolo napisał:

Takie ma zadanie ta kamerka, ale to nie był test detekcji, tylko takie selfie w IR (bo wiadomo, że IR ładnie wygładza zmarszczki :)

To jeszcze w Ha poprosimy:))

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Szopce już strzeliły dwa latka, to jakiś prezent trzeba było zrobić. W ramach modernizacji zostały zrobione takie rzeczy:

  1. wymieniłem ślimak w osi RA, żeby zmniejszyć błąd okresowy. Pierwsza sesja pokazała, że udało się zejść z ponad +-20" na około +-6", ale warunki nie były najlepsze. 
  2. szpliki piera otrzymały blaszane wzmocnienia usztywniające. Podczas obserwacji wizualnych przy dużym powiększeniu i przy avikowaniu okazało się, że to jest najmniej sztywny element zestawu. Teraz jest znacznie lepiej. Mam też nadzieję, że przy okazji całość będzie mniej wrażliwa na podmuchy wiatru.
  3. do piera dorobiłem mały stoliczek na piloty i inne drobiazgi. Choć laptop też się tam mieści :)
  4. betonowy pier okleiłem termomatą. Wymyśliłem sobie, że taka masa betonu jednak dość długo oddaje ciepło po upalnym dniu, więc postanowiłem tak to załatwić. 

szopka1.thumb.jpg.d13e9131f96d9c8c597bec26e02f6039.jpg szopka2.thumb.jpg.88fb8e81b610dd9665bf90d788baa9cd.jpg

szopka3.thumb.jpg.86ff66db6b551b4720e2ee85b7e523a2.jpg szopka4.thumb.jpg.9826d92d7af8eef3dbc1f4990918a274.jpg

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, zapomniałem o jednym - testowałem jeszcze smary teflonowe na ślimaku i ślimacznicy. Nie polecam. Testowałem dwa - jeden taki suchy w spreju, drugi silikonowo teflonowy, mazisty. Na obu ślimak na luzie kręcił się się dobrze, ale przy dociskaniu palcem opór był wyraźnie większy, niż przy smarze molibdenowym czy grafitowym. A dodatkowo przy mocnym naciśnięciu, przy smarach teflonowych czuć było wyraźnie, jak metal trze o metal - zjawiska takiego nie obserwowałem przy smarze molibdenowym. Najwyraźniej smar teflonowy aż tak dobrze nie trzyma się metalu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

A, zapomniałem o jednym - testowałem jeszcze smary teflonowe na ślimaku i ślimacznicy. Nie polecam. Testowałem dwa - jeden taki suchy w spreju, drugi silikonowo teflonowy, mazisty. Na obu ślimak na luzie kręcił się się dobrze, ale przy dociskaniu palcem opór był wyraźnie większy, niż przy smarze molibdenowym czy grafitowym. A dodatkowo przy mocnym naciśnięciu, przy smarach teflonowych czuć było wyraźnie, jak metal trze o metal

Ja zastosowałem taki i myślę, ze sprawuje się dobrze. Z rureczki zamontowanej w dyszy wydobywa się po naciśnięciu coś takiego jak z WD40. Ładnie przylega i nie spływa...
Za dużo jeszcze nie montażowałem bo białe noce i pogoda ale pod obciążeniem gdy pracował nie usłyszałem żadnych niepokojących zmian/efektów słuchowych....

Teflon.thumb.JPG.43b68c025d9c4353b9bee0fe647fc801.JPG

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dociskałem ślimaka palcem i kręciłem go ręką - miałem porównanie. Na pewno to zależy od konkretnego smaru a pewnie i od materiału, z którego są zrobione ślimak i ślimacznica. W ZEQ25 ślimacznica jest chyba aluminiowa, a w EQ6 z mosiądzu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jolo napisał:

 W ZEQ25 ślimacznica jest chyba aluminiowa, a w EQ6 z mosiądzu. 

Tak, ślimacznica amelinium, ślimaczek mosiądz. No i ja mogę docisk śrubą na RA i DEC dowolnie regulować w celu oszczędności zużycia. Według instrukcji i Netu - testy uzytkowników i ekspertów. Dokręcamy do końca a następnie 2 obroty do tyłu. O dziwo luzu w ośkach po tym zabiegu brak a tarcie zdecydowanie mniejsze :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po kilku nockach mogę już napisać, że wymiana ślimaka była dobrą inwestycją. Dziś przy dobrym seeingu udało się osiągnąć na 60s klatkach FWHM gwiazd na poziomie 1.6". A sumaryczny błąd prowadzenia w obu osiach nie przekroczył jeszcze 1", zazwyczaj jest w okolicach 0.8-0.9", choć czasami (jak np dzisiaj) potrafi zejść do 0.6". 

Skala zestawu 0.44"/px, skala guidera 1.49"/px.

2018-08-06_215135.png.bb185593a1b4a56a038ff113edc93ef2.png

Poniżej M13 testowo wypalona kilka dni temu. To stack 180x10s. 

m13.thumb.jpg.68e56eeb7f708e1e28d305f236132f9e.jpg

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Czubki tych brzózek i sosenek chyba powoli trzeba przyciąć, no chyba, że to nordowe..... ? 
Reszta to world class ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DarX86 napisał:

A kto Cię tam wie, zdjęcia może archiwalne. Nie widzę dzisiejszej gazety czy choćby kalendarza na ten rok ? 

Ten biały domek w narożniku powstał w zeszłym roku, może służyć jako znacznik czasu ? ? 

9 minut temu, Jacek E. napisał:

Czubki tych brzózek i sosenek chyba powoli trzeba przyciąć, no chyba, że to nordowe..... ? 
Reszta to world class ?

Tak, brzózki północne. Poza tym co roku kilka się wali, więc za jakiś czas pewnie nie będzie ich już ? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Szósty roczek pyknął jak nic. Ostatnio w szopce wisi Sowa 90/540, ale RC8 już się przygotowuje na dłuższe nocki.

obs-2.thumb.jpg.62f7bb6cbd682bbe4cda1eb3f9051353.jpg

A w kącie jak co roku klecanki mają swoje lokum. Wyjątkowo spokojne osowate, usposobieniem przypominają raczej trzmiele. Łatwo rozpoznać klecanki w locie, bo im tylne nogi charakterystycznie zwisają. Takie sąsiedztwo nie przeszkadza w ogóle, choć (podobno) żądlą bardzo boleśnie. 

obs-1.thumb.jpg.12905898b2b61807e7d5e0936f520647.jpg

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
W dniu 8.06.2016 o 19:05, jolo napisał:

Zaczynam wątek, żeby mnie motywował :) Przymiarki pierwszych belusi :))

IMG_7239.JPG

Nawet wygodnie mi się siedzi na tej belce przy stoliczku - może to wystarczy...

Pod bloczki dużo betonu dawałeś? głęboko kopałeś? 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)