Skocz do zawartości

Szopka z widokiem na niebo


Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, Killerus napisał:

Te okna sa tam potrzebne?  Po co z zewnatrz ma byc widac, co jest w srodku.

A Ty nie lubisz na swój sprzęt popatrzeć ??? A i wietrzonko się przydaje.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubie popatrzec, w tym celu przychodze posiedziec w srodku, a wietrze przez otwarcie dachu ;-) 

Kazdy ma swoj pomysl na obserwatorium, ja onka nie dawalem, bo uwazam, ze po co kusic los. To tez ewentualne wejscie do srodka. Ale moze tam jest spokojna okolica i moje obawy sa bezpodstawne... 

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Killerus napisał:

Lubie popatrzec, w tym celu przychodze posiedziec w srodku, a wietrze przez otwarcie dachu ;-) 

Z oknami można wietrzyć i przy deszczyku długotrwałym :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, jak się prace posunęły. Widać, że astro-lokum powstaje w dość szybkim tempie. Fajnie, fajnie.

Co do tych okienek to widzę, że zdania są podzielone. Wg mnie są zbędne ale w razie dziennych prac w obserwatorium zawsze dostarczą trochę światła. U mnie np jak coś w budce majstruję za dnia zawszę muszę odsunąć dach lub zapalić światło.

Co do wilgoci... wydaje mi się, że przy takiej konstrukcji nie ma co obawiać się tego problemu.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transfer ramy z garażu na szopkę zakończony powodzeniem :) Na szczęście jeździ jak po maśle - jednym paluszkiem. Rama waży 40kg, cały dach będzie miał około 100kg.
Teraz już "tylko" dach, a potem z górki - listewki, okiennice, drzwi, instalacje, półeczki, allsky, bruczek, itp, itd. Masakra.

2016-07-20_007.jpg

2016-07-20_013.jpg

2016-07-20_015.jpg

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, jolo napisał:

.... a potem z górki - listewki, okiennice, drzwi, instalacje, półeczki, allsky, bruczek, itp, itd. Masakra.

To tak zwana wykończenióweczka - sama radość >:O:)) Ciesz się, że to nie domek letniskowy bo żona by miała duuuuużo do powiedzenia :D

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykończenie ? Tak,  w przeciwieństwie do wykańczania domu, w obserwatorium to naprawdę przyjemność.
Łukasz, wygląda to naprawdę elegancko i solidnie.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, zrobiłeś sobie drugi fakultet na boku? Może ... stolarstwo? Wiem już to Twoje drugie czy trzecie hobby na pochmurne wieczory :) Tak poważnie podziwiam wykonanie i szczerze mówiąc zazdroszczę własnego obserwatorium...

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widze, ze prowadzenie dachu na rolkach tak jak u mnie - najprosztszy i najtańszy sposób :) Ten system super się sprawdza. Nie wiem, tylko czy te odbiojniki nie powinny być ciut niżej, żeby kółko nie wyskoczyło poza metalową prowadnicę.

Myślałeś już nad sposobem zmotoryzowania dachu, jakby co służę podpowiedzią.

 

Nad drzwiami też się głowiłem, chciałem robić sam swoje, ale jednak zdecydowałem, że kupie normalne gotowe drzwi z framugą w markecie i takie też wstawiłem.

 

 

 

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kółko tak wygląda wysoko, bo zdjęcie było z dołu robione. Patrząc na wprost jest dobrze, a i łatwo je obniżyć w sumie :) Gotowe drzwi to jedna z opcji które chodzą mi po głowie - jeszcze całość do przemyślenia.

A zmotoryzowanie jak najbardziej opisz w tym albo osobnym wątku! Ja na razie nie planuję tego, ale kto wie co mi przyjdzie do głowy jak już szopka będzie gotowa :) Zrobiłeś to na jakimś napędzie bramy garażowej?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykorzystałem do tego najzwyklejszy silnik od wycieraczek samochodowych, koszt 6 - 8 zł plus kilka zębatek i łańcuch.  Do sterowania krańcówki, Arduino Uno i przekaźniki, można otwierać sterując przyciskiem z budki, lub poprzez napisany program z Windowsa :D

Tutaj filmik z pierwszych prób, przez napisaniem programu na WIN:

 

 

  • Like 5

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Killerus napisał:

Ja wykorzystałem do tego najzwyklejszy silnik od wycieraczek samochodowych, koszt 6 - 8 zł plus kilka zębatek i łańcuch.  Do sterowania krańcówki, Arduino Uno i przekaźniki, można otwierać sterując przyciskiem z budki, lub poprzez napisany program z Windowsa :D

 

 

Tak przy okazji, ile tak na oko waży u Ciebie konstrukcja dachu? Myślę o podobnym rozwiazaniu z tym, że zastanawiałem się czy pociągnę dach takim silniczkiem.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, szdom1 napisał:

Tak przy okazji, ile tak na oko waży u Ciebie konstrukcja dachu? Myślę o podobnym rozwiazaniu z tym, że zastanawiałem się czy pociągnę dach takim silniczkiem.

 

Nie mam pojęcia, z 100kg na pewno, silnik pracuje bezproblemowo ma na prawdę spory zapas mocy.

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że mój dach wazy ciut więcej. Obstawiam na jakieś prawie 300kg. Zakupię silnik i będę robił testy.

Łukasz, jak będziesz myślał o automatyzacji dachu odezwij się. Być może podłączę się pod temat.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że jeszcze wtrącę, ale sama automatyzacja obserwatorium nie jest wcale rzeczą taką trudną.

Największe obawy przy budowie mojej budki miałem z wymyśleniem napędu. Na początek myślałem nad zastosowaniem mechanizmu od bramy przesuwnej, bo tak jest najprościej i najpewniej, ale niestety nie najtaniej. Potem gdzieś przypadkiem natrafiłem na filmik, jak koleś właśnie przy pomocy silnika z wycieraczek i łańcucha ma zrobiony napęd do bramy. Podchwyciłem ten pomysł i zastosowałem to u siebie i wypaliło.

Potem jeszcze by wszystko działało z domu, lub dowolnego miejsca na świecie trzeba to było jakoś zgrać z komputerem. Z pomocą przyszło Arduino, szybki schemat ideowy o co mi chodzi i projekt był gotowy.

Na początku Arduino miało też służyć jako centralka alarmowa, ale finalnie zrezygnowałem z tego pomysłu i odpowiada tylko za dach.

Pierwszy schemat połączeń do płytki na zdjęciu poniżej.

 

post-22241-0-05679600-1458579330.jpg

Napisałem program i popodpinałem wszystko i działa wyśmienicie ! :D

Pozostało jeszcze napisać soft na kompa i finalnie wygląda to tak jak na screenie:

post-22241-0-25579000-1459459800.jpg

Dwa proste programiki napisane w Visual Basicu (to sprawiło mi najwięcej trudności) pozwalają mi aktywować/deaktywować alarm, otworzyć/zamknąć dach, załączyć zasilanie kamer i np. ustawić maskę bahtinova do ostrzenia, jak i grzałkę :)

 

  • Like 7

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, szdom1 napisał:

Łukasz, jak będziesz myślał o automatyzacji dachu odezwij się. Być może podłączę się pod temat.

Cytat

Ja również :))

Ja również jestem przed modernizacją . Może stworzymy oddzielny temat z np podziałem na * profesjonalne , amatorskie , domowe .

a) otwieranie  dachu

b)monitoring (allsky)

c)stacja pogodowa

....

 

 

 

  • Like 1

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej możemy. Ja otwierania dachu nie planuję na razie, kamerkę allsky robię wg przepisu Jarka http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9764-budowa-własnej-kamery-all-sky/ a stację pogodową, hm, to będzie tylko czujnik temperatury / wilgotności DHT22 plus pirometr MLX do pomiaru temperatury nieba (zachmurzenie). Moją astroszopkę można zaklasyfikować jako amatorskie przydomowe :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten wynalazek Jarka kosztował 280zł _?

To powiedzcie mi czym się wyróżniają   te zestawy ? albo  z czego jest wybrakowany  zestaw Jarka ?

Porównując do

1. drogi około 2500e http://www.company7.com/sbig/products/allsky.html

 

2 średnio drogi

x) http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6210_Interactive-Astronomy-SkyEye-All-Sky-Kamera---Komplettset.html

z) http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5921_Starlight-Xpress-OCULUS---All-Sky-CCD-Kamera-fuer-Meteorschauer-und-Wetterueberwachung.html

 

3. Amatorski określiłbym tak na 300-600E * są w tej cenie jakieś rozwiązania ? *

 

4. "Jarek allsky" 280zl

 

*****

Najchętniej widziałbym coś takiego u siebie , tylko tu z 5-8patykowE trzeba szykować ...

Prof Wetter.jpg

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Naski napisał:

Czyli ten wynalazek Jarka kosztował 280zł _?

To powiedzcie mi czym się wyróżniają   te zestawy ? albo  z czego jest wybrakowany  zestaw Jarka ?

W zdecydowanej większości największy koszt takiego Allsky'a to sam moduł kamery. Obserwując od pewnego czasu ofensywę kamer z czułymi matrycami CMOS, postanowiłem znaleźć jakieś źródło tanich modułów z tymi matrycami. Znalazłem w odległych krajach dwa takie moduły (opisane w wątku). Cena 20 USD jest przystępna (delikatnie mówiąc) i zero kosztów wysyłki. Stąd taki a nie inny koszt. Oczywiście można dyskutować, porównywać jakość itd. Dla mnie najważniejsze jest to, że widzę na bieżąco co się dzieje na niebie i kiedy mogę otworzyć obserwatorium. Dodatkowo jeszcze należy doliczyć jakiś układ sterowania grzejnika. Ale tu rozwiązania mogą być bardzo różne. Co kto lubi. Od zwykłych regulatorów oświetlenia 12V po układy sterowane mikrokontrolerem.  Cena takiej elektroniki jest i tak śmiesznie niska.

Przepraszam Łukasz za mały offtop. W razie czego zapraszam zainteresowanych do wątku, który podlinkowałeś.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała taką stacje pogodową można śmiało zrobić na bazie Arduino, tam też są odpowiednie "dodatki", wystarczy tylko napisać odpowiedni program i już (dotyczy pomiaru , np. wiatru, deszczu, temperatury, a może też dałoby się jakoś zrobić pomiar zachmurzenia?).

Kamerke za $22 z linka wyżej właśnie sobie zakupiłem, troche żałuje, że jakiś czas temu nie zakupiłem serwerka IP dla kamer CCTV.

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Killerus napisał:

Sorki, że jeszcze wtrącę, ale sama automatyzacja obserwatorium nie jest wcale rzeczą taką trudną.

Największe obawy przy budowie mojej budki miałem z wymyśleniem napędu. Na początek myślałem nad zastosowaniem mechanizmu od bramy przesuwnej, bo tak jest najprościej i najpewniej, ale niestety nie najtaniej. Potem gdzieś przypadkiem natrafiłem na filmik, jak koleś właśnie przy pomocy silnika z wycieraczek i łańcucha ma zrobiony napęd do bramy. Podchwyciłem ten pomysł i zastosowałem to u siebie i wypaliło.

Potem jeszcze by wszystko działało z domu, lub dowolnego miejsca na świecie trzeba to było jakoś zgrać z komputerem. Z pomocą przyszło Arduino, szybki schemat ideowy o co mi chodzi i projekt był gotowy.

Na początku Arduino miało też służyć jako centralka alarmowa, ale finalnie zrezygnowałem z tego pomysłu i odpowiada tylko za dach.

Pierwszy schemat połączeń do płytki na zdjęciu poniżej.

 

 

Napisałem program i popodpinałem wszystko i działa wyśmienicie ! :D

Pozostało jeszcze napisać soft na kompa i finalnie wygląda to tak jak na screenie:

 

Dwa proste programiki napisane w Visual Basicu (to sprawiło mi najwięcej trudności) pozwalają mi aktywować/deaktywować alarm, otworzyć/zamknąć dach, załączyć zasilanie kamer i np. ustawić maskę bahtinova do ostrzenia, jak i grzałkę :)

 

Dobrze dobrze. Dla kogoś dla kto programowanie i elektronikę ma w jednym paluszku może to i jest proste. Ale nie wszyscy z tą dziedziną są za pan brat.

Co tu dużo pisać. Bez pomocy kolegów na pewno tego nie ogarnę. >:O

pzdr.

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sie przekopalem przez ten watek na astropolis*** http://astropolis.pl/topic/21373-aao-astropolis-astronomical-observatory-dziennik-budowy-by-jesion/

Wygląda to ciekawie * a Adam oparł wszystko na systemie FOSTER. Powiem , że cenowo jest bardzo przyzwoicie , tylko czy jest w europie jakiś przedstawiciel , czy trzeba z hameryki zamawiać .? ... i tak jak pisze szdom1 - nie każdy jest programista.

A może jest więcej chetnych - to jakieś zakupy grupowe można by zorganizować ?!

Link do strony FOSTER

http://www.fostersystems.com/viewcategory.php?groupid=0

  • Like 1

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, szdom1 napisał:

Dobrze dobrze. Dla kogoś dla kto programowanie i elektronikę ma w jednym paluszku może to i jest proste. Ale nie wszyscy z tą dziedziną są za pan brat.

Co tu dużo pisać. Bez pomocy kolegów na pewno tego nie ogarnę. >:O

pzdr.

Nauki programowania Arduino uczylem sie z kursu z neta specjalnie by napisac ten program. To samo z VS Basic'kiem, tutoriale z YT i jakos dalem rade :P

 

Nie taki diabeł straszny....

  • Like 1

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)