Skocz do zawartości

Szopka z widokiem na niebo


Rekomendowane odpowiedzi

Coraz piękniej to wygląda. Pierwsze światło coraz bliżej !
Mam też pytanie. To kółeczko odbojnikowe kupiłeś gotowe czy też sam wykonałeś ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Świetnie. Dzieci nie mówią Ci, że myślą o aneksji obiektu do celów zabawowych (tak jak to było u mnie :) ) ? Jaka decyzja w sprawie drzwi ? Gotowiec czy własne ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Drzwi zdecydowałem że sam pozbijam, obejrzałem kilka wzorów i nie wygląda to na wielki problem. Dzieciaki na razie dostały zakaz wstępu na czas twardnienia piera, ale w końcu pewnie upomną się o swoje terytorium diabły małe 3:) A otwarcie to jeszcze nie wiem dokładnie. Jakoś na dniach powieszę już zestaw, żeby móc coś poobserwować, a w międzyczasie wykończenia i instalacje - myślę że tak jeszcze do miesiąca może potrwać całość na spokojnie wieczorkami. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne Ci te obserwatorium wyszło :) 

Drzwi robione samemu to będzie troche chyba jednak wyzwanie, tj. nie same ich zrobienie, bo dopasowanie wszystkiego tak by było szczelne.  Mam nadzieję, że wrzucisz jakieś zdjęcia jak je wykonałeś itd. 

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie, "mus jest" aby był i haczyk, w niektórych kręgach zwany też skobelkiem :)
Widok drzwi od strony wewnętrznej:

Haczyk.jpg

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super. Do mistrzostwa brakuje tylko automatyki do przesuwania dachu , np na listwie zebatej ew na łancuchu lub ew można zrobić przekładnie coś podobnego jak mechanizm siłownika elektrycznych szyb w autach - na stalowej lince napietej na rolkach i napedzanej przez jakis napęd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę to przydało by się trochę przyciąć te drzewa bo kawałek horyzontu przysłaniają 

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie się sprzęcik prezentuje :) (Ps. co to za tubka?)

Biurko bardzo się przyda, koniecznie z szafeczka i szufladką, to tego jeszcze jakieś półki na ścianie... wiem co mówie.

Jak już się "wprowadzisz" to nie będziesz chciał wracać do domu, tylko przesiadywać w środku, baaa nawet spać w letnie ciepłe noce przy otwartym niebie podczas sesji :P

 

 

  • Like 1

Pozdrawiam

Marcin

________________________________________________________

Askar FRA600, ASI2600MM-P, Atik 428ex M, ASI120MM,  Mount CEM70G, własna astrobudka :)

Zapraszam na moją strone:

https://www.facebook.com/SatFot/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tam już podoba, choć jeszcze drzwi nie ma :)) Półeczki oczywiście w planach, a tubka to tryplet 130/910, sprzedawany jest pod różnymi markami, ja akurat kupiłem z serii TS Photoline u Karla w teleskop-spezialisten.de http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8048-ts-photoline-130-f7/

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te deski na ścianach były malowane kilka lat temu już - to pozostałości z podbitki do domu. Były malowane dwa razy drewnochronem kolor orzech ciemny, a potem raz sadolinem kolor orzech. Przeleżały prawie pięć lat i na razie wyglądają bardzo dobrze :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy etap elektryfikacji zakończony - uruchomiłem takie minimum do prawidłowej pracy zestawu. Szafka z kilkoma obwodami (pier, oświetlenie wewnętrzne, zewnętrzne, zapas i zasilacz 12V 60W) plus dwie listwy i zasilacz 12V 100W na pierze. Całość uruchomiona i przetestowana na sucho i działa w porządku. Kilka słów o zasilaczach - to takie ustrojstwa:

 - http://delta-polska.pl/pl/p/Zasilacz-szyna-DIN-Delta-Electronics-DRP012V100W1AA-12V-8.33A-100W/40 na pierze
 - http://delta-polska.pl/pl/p/Zasilacz-szyna-DIN-Delta-Electronics-DRC-12V60W1AZ-12V-4.5A-54W/68 - w szafce do zasilania kamerki allsky, routera wifi, rejestratora GISE i coś tam na arduino pewnie będzie

Bardzo fajne zasilacze, mają napięcie wyjściowe ustawiane w zakresie 11-14V, wszelkie zabezpieczenia (sprawdzałem osobiście :) ) i zakres temperatury pracy -25 do +70 *C. Sprawność też jest bardzo dobra - przy obciążeniu tego większego prądem 4A po dłuższym czasie wciąż był zimny, po prostu zimny. Napięcie wyjściowe przy zmianie obciążenia od 0 do 4A nie zmieniło się do drugiego miejsca po przecinku (0.01V) - mój miernik nie pozwala na większą precyzję. Nie wiem jak z żywotnością, ale póki co mogę polecić z czystym sumieniem, choć wiadomo - trzeba je w czymś umieścić.

AS_1.jpg

AS_2.jpg

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jolo napisał:

Miałem się zabierać za okiennice, ale póki co mam strażników w oknach, więc odpuszczam:

2016-09-03_001.JPG

Te - Konrad Mazowiecki II - Krzyżaków na południe sprowadzasz ??? Mało było problemów z nimi na północy ??? :D

  • Like 6

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Jacek E. napisał:

Te - Konrad Mazowiecki II - Krzyżaków na południe sprowadzasz ??? Mało było problemów z nimi na północy ??? :D

U mnie w tym roku jest ich też mnóstwo, dużo więcej niż w ubiegłych latach. Niektóre to takie olbrzymy, że mogłyby pewnie cielaka ubić :))

No może z tym cielakiem to przesada, ale duże faktycznie są.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Esku1RES napisał:

U mnie w tym roku jest ich też mnóstwo, dużo więcej niż w ubiegłych latach. Niektóre to takie olbrzymy, że mogłyby pewnie cielaka ubić :))

No może z tym cielakiem to przesada, ale duże faktycznie są.

Za chwilę jolo nas zbanuje za zaśmiecanie tematu ale Jarek - podeślij mi troszkę - może choć mewy wyduszą - znów mi kamerkę zasrały :(

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie piera skąd można dostać taką podstawkę aby zamontować NEQ6 widzę żę z piera wychodzą pręty + śruby do regulacji podejrzewam poziomu. A ta podstawka to była robiona na zamówienie czy z czegoś to zabrałeś i wywierciłeś otwory ?

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to było robione na zamówienie wg mojego rysunku. Wyszło dość skomplikowane, ponieważ musiałem wpuścić śruby pod podstawę głowicy montażu, bo rozstaw śrub wcześniej był pod HEQ5 i okazało się, że dla EQ6 jest ciut za mały żeby śruby były wokół podstawy głowicy. Wcześniej prosty talerzyk pod HEQ5 ze stali wyszedł za około 100zł, bo był tylko toczony. Ten aluminiowy pod EQ6 wyszedł ponad dwa razy więcej, bo trzeba było frezować. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Esku1RES napisał:

U mnie w tym roku jest ich też mnóstwo, dużo więcej niż w ubiegłych latach. Niektóre to takie olbrzymy, że mogłyby pewnie cielaka ubić :))

No może z tym cielakiem to przesada, ale duże faktycznie są.

Wiem, że to nie kącik biologiczny ale mam to samo. W moim obserwatorium takich robali w tym roku jest masa. Wchodząc po kilku dniach do astro-budki masz pewniaka, że wejdziesz w pajęczynę.

 

9 godzin temu, Jacek E. napisał:

Za chwilę jolo nas zbanuje za zaśmiecanie tematu ale Jarek - podeślij mi troszkę - może choć mewy wyduszą - znów mi kamerkę zasrały :(

Sam zaczął.  :)

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)