Skocz do zawartości

Pilnie potrzbne oprogramowanie/wsad układu Eq6


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Ogromna prośba do astro-miłośników:

Pilnie poszukuję wsadu do układ/mikrokontrolera osi RA do EQ6 ? czyli oprogramowania układu.

Wymieniliśmy spalony układ, jednak z chipa nie da się odczytać programu, ponieważ te chipy mają zabezpieczenie przed zgrywaniem wsadów. Bez oryginalnego wsadu nic więcej nie da się z tym zrobić.

Jeśli macie to oprogramowanie to bardzo proszę o udostępnienie, nawet odpłatnie.

Nie wierzę, że ludzie nie potrafili tego uzyskać/odtworzyć. 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak to jest tam dokładnie zbudowane, ale może jest cień szansy, żeby się to zaprogramowało poprzez zrobienie update "motor controler" http://skywatcher.com/_english/05_service/01_download.php?ccid=10 ? Pewnie jest tam kilka scalaków i trudno powiedzieć, jak ten update się na nie "rozkłada". Chociaż jak brakuje w wymienionym układzie jakiegoś bootoloadera, to pewnie nic nie pójdzie.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne updater nie widzi w ogóle montażu?

Kurcze, gdyby nie ta blokada, to bym Ci zgrał ten soft ze swojego montażu. Ale szczerze mówiąc wątpię, żeby komuś się udało zgrać ten soft, jeśli jest to zabezpieczenie na poziomie lockbitów, a zapewne jest. To działa tak, że lockbit blokuje odczytanie zawartości pamięci na poziomie sprzętowym, a zmiana ustawień lockbitów (ich zdjęcie) powoduje skasowanie całej pamięci. Ni ma co hakować, bo to zabezpieczenie na poziomie sprzętu, a nie softu.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie ogarniam całkiem :)

Bez pilota możesz się połączyć kabelkiem typu EQDir do EQModa. Możesz też przez taki kabelek wgrać soft kontrolerów silników. Ale jak masz procek na płytce bez softu, to pewnie nic nie zadziała. Chociaż nie wiem, jaka jest tam struktura tej płytki? Są osobne układy dla RA i Dec i tyle, czy jeszcze jakiś jeden główny?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobno RA i DEC. Wiesz ja tak łatwo nie odpuszczę.Znajdę sposób by jakoś to obejść. Przecież to tylko chrzaniony scalak za parę złotych, który został wymieniony.

Nie kupię nowej płytki za 99 fuli lub 130 Euro bo tyle stoją. Bo to skandal i jawne lekceważenie klienta. Powinny być dostępne w sprzedaży zaprogramowane podzespoły skoro tak powszechnie ulegają uszkodzeniu.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko zastanawia, jak się ten soft tam aktualizuje, skoro są dwa scalaki, a jeden wspólny plik z kodem. Czy do obu wchodzi to samo, czy jakoś się dzieli.

Znalazłem taką stronkę: http://projects.gbdt.com.au/eq6-1/. Jest tam coś o wgrywaniu kodu, ale chyba nie do oryginalnych układów. Nie mam czasu teraz tego dokładnie czytać. Zerknij, może coś wartościowego tam jest.

Podaj oznaczenia tych procków, albo najlepiej zdjęcie całej płytki. Coś nie mogę znaleźć w necie zdjęcia w większej rozdzielczości.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, coś mi się wydaje że MateuszW ma racje i jest to praktycznie nie możliwe do zaprogramowania.

Skąd pewność że ten układ został spalony ? czy osoba która podmieniała, na nowy układ, może zamieniała miejscami RA z DEC ? byśmy mieli pewność to ukontroler się spalił.

Możliwe że coś innego się spaliło ? jesteś wstanie stwierdzić gdzie doszło do zwarcia ? widać ślady ? podeślij jakieś zdjęcia płytki jak możesz.

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 09/06/2016 at 14:16, ignisdei napisał:

Ogromna prośba do astro-miłośników:

Pilnie poszukuję wsadu do układ/mikrokontrolera osi RA do EQ6 ? czyli oprogramowania układu.

Wymieniliśmy spalony układ, jednak z chipa nie da się odczytać programu, ponieważ te chipy mają zabezpieczenie przed zgrywaniem wsadów. Bez oryginalnego wsadu nic więcej nie da się z tym zrobić.

Jeśli macie to oprogramowanie to bardzo proszę o udostępnienie, nawet odpłatnie.

Nie wierzę, że ludzie nie potrafili tego uzyskać/odtworzyć. 

Czyli widze, ze jednak padl Ci dokladnie ten sam element co w moim HEQ5... :)

Ja tez dowiadywalem sie czy da sie po prostu to wymenic i teoretycznie sie da - praktycznie nie, bo nie ma mozliwosci uzyskania kodu SW. Jest on zreszta chroniony patentami wiec radze uwazac co piszesz :)

Tak czy siak, ja nie kombinowalem i kupilem nowa plyte glowna.

15 godzin temu, MateuszW napisał:

Mnie tylko zastanawia, jak się ten soft tam aktualizuje, skoro są dwa scalaki, a jeden wspólny plik z kodem. Czy do obu wchodzi to samo, czy jakoś się dzieli.

Znalazłem taką stronkę: http://projects.gbdt.com.au/eq6-1/. Jest tam coś o wgrywaniu kodu, ale chyba nie do oryginalnych układów. Nie mam czasu teraz tego dokładnie czytać. Zerknij, może coś wartościowego tam jest.

Podaj oznaczenia tych procków, albo najlepiej zdjęcie całej płytki. Coś nie mogę znaleźć w necie zdjęcia w większej rozdzielczości.

Tak, koles opisuje tam jak wymienic/zmodyfikowac montaz EQ6. Pisze tez jak wgrac napisane przez niego oprogramowanie do nieorginalnych ukladow.

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale koleś to robi chyba w tej starej czarnej wersji EQ6 która miała prawdopodobnie silniki takie  jak w EQ5 czyli płytka sterownika była podobna jak w napędach do EQ5. Wydaje mi się, że widziałem tą stronę to jak kiedy mając EQ5 podmieniałem w sterowniku procek poprzez co można było uzyskać większą szybkość bodajże x32 zamiast x16,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, FunkyKoval35 napisał:

Czyli widze, ze jednak padl Ci dokladnie ten sam element co w moim HEQ5... :)

Ja tez dowiadywalem sie czy da sie po prostu to wymenic i teoretycznie sie da - praktycznie nie, bo nie ma mozliwosci uzyskania kodu SW. Jest on zreszta chroniony patentami wiec radze uwazac co piszesz :)

Tak czy siak, ja nie kombinowalem i kupilem nowa plyte glowna.

Tak, koles opisuje tam jak wymienic/zmodyfikowac montaz EQ6. Pisze tez jak wgrac napisane przez niego oprogramowanie do nieorginalnych ukladow.

Ależ przestępstwem by było gdybyśmy próbowali odtworzyć taką samą płytkę, my wymieliśmy identyczny układ na oryginalnej płytcie i próbujemy ją tylko i wyłącznie uruchomić, oryginalną płytkę - po wymianie układu, nie podróbkę.Nie jest to żadne pogwałcenie patentu

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, ignisdei napisał:

Ależ przestępstwem by było gdybyśmy próbowali odtworzyć taką samą płytkę, my wymieliśmy identyczny układ na oryginalnej płytcie i próbujemy ją tylko i wyłącznie uruchomić, oryginalną płytkę - po wymianie układu, nie podróbkę.Nie jest to żadne pogwałcenie patentu

Chyba chodzi o to, że pogwałceniem patentu byłoby odczytanie tego kodu. Choć patent powinien raczej obejmować kod źródłowy, a nie skompilowaną wersję, która jest w układzie. No bo z takiego skompilowanego kodu nie można zrobić praktycznie nic poza jego uruchomieniem. Dopiero posiadanie źródła daje jakieś możliwości. Więc po co chronić skompilowaną wersję?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

...No bo z takiego skompilowanego kodu nie można zrobić praktycznie nic poza jego uruchomieniem. Dopiero posiadanie źródła daje jakieś możliwości. Więc po co chronić skompilowaną wersję?

Niestety Mateuszu tu się mylisz. Taki kod odczytany z układu da się bez problemu "przerobić" na wersję, którą można dowolnie modyfikować, powielać, rozdawać. Nawet gdyby było to niemożliwe, to nadal opłaca się chronić kod, bo użytkownik nie będzie w stanie naprawić urządzenia za pomocą scalaka za 20zł i kolegów z forum, tylko musi zapukać do producenta.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zarek napisał:

Niestety Mateuszu tu się mylisz. Taki kod odczytany z układu da się bez problemu "przerobić" na wersję, którą można dowolnie modyfikować, powielać, rozdawać. Nawet gdyby było to niemożliwe, to nadal opłaca się chronić kod, bo użytkownik nie będzie w stanie naprawić urządzenia za pomocą scalaka za 20zł i kolegów z forum, tylko musi zapukać do producenta.

Oczywiście wiem, że taki kod można zdekompilować i tak dalej... Ale szczerze mówiąc nie wiem, czy nie szybciej byłoby go napisać od nowa, niż bawić się w to :) W każdym razie argument z utrudnieniem naprawy jest rozsądny. Straszne, ale prawdziwe. Niestety światem rządzą pieniądze i najlepiej wydoić z biednego użytkownika co tylko się da...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2016 at 20:47, MateuszW napisał:

Mnie tylko zastanawia, jak się ten soft tam aktualizuje, skoro są dwa scalaki, a jeden wspólny plik z kodem. Czy do obu wchodzi to samo, czy jakoś się dzieli.

Znalazłem taką stronkę: http://projects.gbdt.com.au/eq6-1/. Jest tam coś o wgrywaniu kodu, ale chyba nie do oryginalnych układów. Nie mam czasu teraz tego dokładnie czytać. Zerknij, może coś wartościowego tam jest.

Podaj oznaczenia tych procków, albo najlepiej zdjęcie całej płytki. Coś nie mogę znaleźć w necie zdjęcia w większej rozdzielczości.

Przeanalizowałem tą stronę, nawet gdyby to był jakiś środek jestem na to zbyt cienki.

Czy naprawdę nikt nie może mi zaprogramować płytki ODPŁATNIE??? Chętnie pokryję wszelkie koszty. W tej chwili pilot zgłasza brak kontaktu z osią RA!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Witajcie!

Mam do Was ogromną prośbę, potrzebuję na testy płytkę sterującą od montażu Eq6. Płytkę tą zamierzam wysłać koledze "Seg" z Astropolis, który jest już bliski naprawie mojej spalonej płytki od montażu, czyli sprawnego zaprogramowania układu sterującego Eq6, Potrzebujemy jednak wzorca by skończyć naprawę. Każdego posiadacza Eq6  może spotkać nieszczęście - spalenie takiej płytki, na które dotychczas jednym lekarstwem było kupienie nowego egzemplarza za ok 700zł +przesyłka za granicą. 

Oczywiście  ze swej strony gwarantuję, że płytka wróci do właściciela w stanie nienaruszonym. Pokryję też koszty wszelkiej wysyłki.

Liczę na odzew bo chodzi o wydeptanie nowej ścieżki w  naprawie sprzętu.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nikt nie zgłosi, to mogę dać swoją. Mam opory o tyle, że u mnie ta strona z płytką jest trochę dodatkowo zabudowana hubami i nie chciałbym tego rozkręcać. Ale w razie czego poświęcę się dla dobra społeczności NEQ6 :)

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa załatwiona, sterowniki są naprawione i idą do mnie pocztą. Naprawa trwała długo, wyniosła mnie finansowo połowę nowego sprzętu, ale i tak się opłaciło. Ważne, że można to coś naprawić u nas w kraju.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekam niecierpliwie na szczegóły :) Jakim cudem odzyskaliście soft?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nasz Kolega nie podzieli się z nami swoją wiedzą. Ja nie znam szczegółów. Nie będę więc naciskał.

Mimo wszystko (jak widać) jest możliwa naprawa tego urządzenia.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powiedz tylko, czy po prostu wymieniliście procek i wgraliście na nowo soft? Tzn nie trzeba płacić za nową płytkę, a jedynie układ?

No i najważniejsze - czy nasz kolega w razie czego poratuje też inne NEQ6 w przyszłości? :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ignisdei napisał:

Myślę, że kolega naprawi w ten sam sposób każdy inny montaż. Ale o szczegóły proszę mnie nie pytać. 

To żeby Cię nie zamęczać pytaniami typu kto, co i jak to namów kolegę żeby coś napisał w tym temacie. Niech opisze co w razie czego jest w stanie naprawić w tym czy innym montażu.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak napisałem wyżej kto to, starczy spytać jak masz konto na Polis.

3 godziny temu, MarWo napisał:

To żeby Cię nie zamęczać pytaniami typu kto, co i jak to namów kolegę żeby coś napisał w tym temacie. Niech opisze co w razie czego jest w stanie naprawić w tym czy innym montażu.

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)