Skocz do zawartości

Sony alfa 300


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, może pobieżnie szukałem, ale nie znalazłem wyczerpującego tutoriala odnośnie alfy300 do astrofoto. Mam pytania właściwie do wszystkich ustawień. Jakie powinny być? ISO, itp. Co gdzie poustawiać? W menu itd. Sprzęt SW 150/750 eq3-2, w ognisku głównym. Zdjęcia krótkie- maksymalnie 2-3s ekspozycji. Aktualnie planety na tapecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Bo Sony ogólnie mało nadają się do astrofotografii.

Najbardziej odpowiednie do tego są canony, nikony już mniej ale dają radę. Sony raczej gdzieś na końcu stawki no chyba że było by to A7S.

Jak chcesz planety to lustrzanka nie poszalejesz chyba że umożliwia Ci ona nagrywanie video w trybie pixela 1:1.

Na 2-3 s ekspozycjach będziesz miał tylko przepalony punkt.

Jak chcesz planety to najtaniej będzie kupić jakiegoś webcama i to co nagrasz i obrobisz będzie niebo lepsze niż fotka z aparatu.

Natomiast do DSÓW. ISO bez przesady. Zazwyczaj 400 ale możesz się pokusić o 800. Ekspozycję najdłuższe na ile pozwala Ci montaż żeby mieć okrągłe gwiazdki.

To tak w skrócie.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz już Soniacza, to warto popróbować - też się da.  A-100 pod koniec 2008 roku robiłem sobie przez 150/1200 i Słonko i Munia i Saturna, wychodziło jak wychodziło ale do nauki bedzie OK. Jak się wciągniesz to tak jak Lucjan napisał - webkamka lub dedykowana do planet kamerkę. Oczywiscie czasy trzeba zmniejszyć Muń i Słonko (od tego zacznij to ISO ze 200 (jak Munio przy pełni) i czasy 1/200 - 250s. Przy tej rurce. Gdzie ustawiać ??? Przejść na manual i ręcznie - instrukcje polską zassij z Netu. Musisz tylko dokupić pierścień do body i zatrzasnąć zamiast obiektywu. A - nie wiem jak z A300 ale w A100 trzeba było w setupie wyłączyć funkcję współpracy z obiektywem bo tak jak jest fabrycznie fotki nie strzelisz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za info:) jesteście wielcy. Korzystam póki co z alfy, bo teściu pożyczył:D. Docelowo mysle nad kamerka do planet i minimum C450D do DS. Ustawienia mam tak- alfa300+barlow2x vixen i ognisko( przez 1,25) albo bez Barlow'a. I teraz tak- RAWy czy nie RAWy? Bez RAWa mogę przybliżyć- czasami sie przydaje, wiec pytam czy do planet moze byc jpg czy wszystko na RAW? Mysle na zakupem Barlow'a 5x od gso i TMB 2,5mm planetary z dodanym gwintem do T2 z astrokraka- robią na zamowienie. Co myślicie o tym? Barlow 5x przyda sie do czegokolwiek w przyszłości? Bo nie ukrywam, ze intensywnie mysle do końca roku nabyć MAK 150- wiec czy nie lepiej mieć natywna ogniskowa z MAKa zamiast sztucznie Barlow'em podbijać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)