Skocz do zawartości

ColdMOS QHY178M - IMX178


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Jak już pewnie niektóry zauważyli w statusach stałem się posiadaczem beta testowej kamerki QHY178M z serii ColdMOS. To chłodzona kamera na monochromatycznej matrycy Sony IMX178 - odpowiedź QHY na ASI178MMC.

Kamerka dojechała do mnie dzisiaj DHLem a droga z Honk Kongu zajęła 3 dni :)

QHY jak widać jest zawsze o krok za ZWO - to ZWO zawsze wypuszcza pierwsza kamerki na danych chipach. Za to QHY uczy się na błędach ZWO a w tym przypadku mamy system Anti Amp Glow dzięki któremu dokuczliwy ampglow towarzyszący matrycom CMOS od Sony jest zniwelowany w dużym stopniu - ZWO tego nie ma :)

No to zobaczmy co przyszło. W warunkach beta testu było napisane że będzie to sama kamerka - tzw OEM ale mamy piękne opakowanie, taki chiński Peli Case ;) Niemniej wygląda to zachęcająco.

20160616_153605.jpg

A w środku....

20160616_153650.jpg

20160616_153718.jpg

Kamerka jest spora, robi dobre wrażenie. To już nie te czasy kiedy chińskie produkty były do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Teraz to produkt najwyższej jakości.

20160616_153834.jpg

Na tylnej ściance mamy gniazdo USB3, gniazdo zasilania 12V do peltiera, gniazdo RJ12 do guidingu oraz 4-o pinowe gniazdo do podłączenia koła filtrowego QHY.

20160616_153846.jpg

Z przodu za szybką ładnie osadzona IMX178 mięniąca się do nas kolorami tęczy :)

20160616_153901.jpg

No i co przykuło moją uwagę to ogrzewacz przedniej szybki zamontowany wewnątrz komory.

Samą kamerę można zamontować poprzez gwint T2 znajdujący się wewnątrz "nosa" lub przez 2'' jaskółczy ogon na zewnątrz. Nosek T2-2'' jest w zestawie.

20160616_153913.jpg

Oczywiście jest też w zestawie tubka z desykantem do wkręcenia z boku kamerki - nie wiem na ile będzie potrzebne ale skoro jest to przewidują jej użycie.

No i co jest tutaj na plus w stosunku do ZWO to to, że nie ma dostępu bezpośrednio do komory matrycy czyli ograniczona jest możliwość zabrudzenia matrycy. W ZWO wymiana desykantu wymaga odkręcenia przedniej pokrywy z szybką, która automatycznie odsłania matrycę na niepożądane pyłki i inne śmieci.

Na razie tyle... Czekam na sterowniki - mam dostać od programisty QHY. Wieczorem podłącze pod komputer i może jakieś darki i biasy wrzucę.

  • Like 9

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Długo nic nie pisałem ale ostatnie tygodnie nawet nie wiem kiedy minęły a ja przez ten czas z dziedziny astro prawie nic nie zrobiłem :)

W międzyczasie jeszcze wykryłem kilka błędów w sterowniku, które zostały już poprawione przez producenta.

Udało mi się zrobić małe porównanie klatek kalibracyjnych - głównie dark'ów.

Poniżej porównanie klatek dark o ekspozycji 120s w zależności od temperatury. Klatki zostały rozciągnięte w dokładnie takim samym zakresie. Zakres ten obrałem taki jak klatki w temp. -25st. Unity gain, Offset 0.

Są to tylko sample w pomniejszeniu. Surowe do ściągnięcia na dole strony.

Temperatura 25st. - pokojowa. Cooler wyłączony.

25st.png

0 st.

0st.png

-10st.

-10st.png

-20st.

-20st.png

-25st.-25st.png

Jak widać szum na schłodzonym chipie jest naprawdę niewielki. Widoczny za to ampglow również jest niewielki a uwidoczniłem go specjalnie rozciągając pliki tylko w zakresie 0 do 120

Dalsza część porównania czyli szum vs. ekspozycja. Wszystkie klatki w temp. -10st. Rozciągnięte wszystkie również w tym samym zakresie 0-150.

30s.30s.png

60s

60s.png

90s

90s.png

120s

120s.png

180s

180s.png

No i jeszcze klatka bias w temp. -10st.

bias_-10st.png

No i to co najważniejsze czyli porównanie darka z bespośrednim konkurentem czyli ASI178MM (dzięki Rik). Te same ustawienia Gain, Offset, temp. Rozciągnięte w zakresie 0-300

ASI178MM, 120s, -10st. (biała linia z prawej to efekt nie dokładnie zrobionego cropa - tam jest wszystko ok)

dark_asi-10st.png

QHY178M, 120s, -10st.

dark_qhy-10st.png

To co widać od razu to zdecydowanie mniejszy amp glow w kamerze QHY i ograniczony tylko do tego jednego narożnika.

Druga sprawa to zupełnie różny poziom szumu obydwóch kamer. QHY ma go na nieporównywalnie niższym poziomie.

Niestety nie mam skąd zdobyć darka z innej kamery asi178mm-c aby sprawdzić czy faktycznie ten szum jest tam aż o tyle większy.

Póki co tyle... Mam nadzieje że następnie będzie już first light :)

  • Like 4

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno zdanie apropos co wyróżnia tego CMOSa (IMX178) od pozostałych. Chodzi tutaj o tzw. Unity Gain czyli wzocmienie dobrane tak aby sygnał w pełni wypełnił przestrzeń bitową przetwornika i zachował maksymalną dynamikę tonalną (nie wiem czy dobrze napisałem). W IMX178 Unity Gain jest dla ustawienia kamery już od Gain 0 tzn. że przy najmniejszym wzmocnieniu już otrzymujemy pełne wypełnienie. Dlatego też przetwornik w tej matrycy jest 14 bitowy gdzie w pozostałych matrycach cmos zazwyczaj jest on 12/10 bitowy. W innych cmosach Unity Gain wypada przy zdecydowanie większym gainie a co za tym idzie wprowadzony jest dodatkowy szum co się przekłada na finalny obraz ponieważ im większy gain tym mniejsza dynamika tonalna.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów ciąg dalszy ale na wstępie jeszcze małe wyjaśnienie dot. porównania darków z ASI178 i QHY178. Otóż wygląda na to że pomimo fabrycznych ustawień obydwóch kamer na Gain 0 i Offset 0 to kamera ASI ma fabrycznie ten offset na nieco wyższym poziomie przez co ten sam zakres rozciągnięcia histogramu daje sporo jaśniejszą klatkę. Dlatego to porównanie nie jest adekwatne a tym bardziej jeżeli mówimy o szumie. Chwilowo nie bierzemy go pod uwagę.

Za to w międzyczasie zrobiłem test liniowości kamerki. Wygląda bardzo obiecująco a uskok przy 0.6s spowodowany jest prawdopodobnie minimalnym ruszeniem oświetlenia kamery podczas testu bo jak widać za tym uskokiem ciąg dalszy jest dalej liniowy. Test powtórzę przy najbliższej okazji. 

lin178.png

Idąc dalej zrobiłem test szumu odczytu przy różnych wartościach gain. Kamera reprezentuje szum odczytu na poziomie 2.05 e- dla gain 0 spada wraz ze wzrostem gain aż do 0.71 e- (gain 90). Test robiony przy temperaturze sensora -10st.

qhy178m_readnoise.jpg

Przy okazji testu Read Noise zostały też wyliczone wartości System gain. Jak widać i o czym już wspomniałem wcześniej tzw Unity Gain (no prawie bo 0.95) mamy już dla Gain 0.

qhy178m_systemgain.jpg

I jeszcze głębokość studni potencjału. Dla gain 0 mamy do dyspozycji ponad 15ke-.

qhy178m_well_Capacity.jpg

Powyższe testy wykonałem oprogramowaniem ISIS

Chwilowo tyle... cdn.

 

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak nieśmiało zapytam.. Kiedy zobaczę cosik na żywca złapane z nieba ????

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzyłem test liniowości sensora w troszkę większym zakresie za namową jolo. Wyniki poniżej. Do 50k ADU jest idealnie liniowo. Powyżej leciutkie zawirowanie ale w granicy błędu pomiarowego i praktycznie niewidoczne więc można powiedzieć że kamera jest liniowa do 65000 ADU tak, że można z niej zrobić również użytek do fotometrii.

qhy178m_Linearity.jpg

Już ostatnim cyferkowym testem jaki wykonam będzie dokładniejsze określenie parametru System gain celem sprawdzenia jak Gain wpływa skrócenie czasu ekspozycji. Będzie to potem przydatne do poprawnego określenia czasu ekspozycji (zwłaszcza na wyższym Gainie).

  • Like 2

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieściłem w końcu przykładowe darki i biasy w jednym miejscu. Są tam też wyniki pomiarów które dokonałem.

https://drive.google.com/open?id=0B2w13QvKtZ0paWJGU3ZYTWJkTHM

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się na weekend dobra pogoda więc może uda się w końcu złapać jakieś światło do sensora :)

Tymczasem fotka z niechłodzonej kolorowej siostry czyli QHY5III 178C. 229x30s gain0. Niecałe 2 godziny materiału. Refraktor TeleVue NP127is. Wykonana przez Jamesa z San Diego.

post-199816-0-79906200-1468029031.jpg

Link do wątku na CN: http://www.cloudynights.com/topic/543006-dumbbell-nebula-with-qhy5iii-178c/

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła pora na pierwsze klatki :)

Wszystkie obiekty to 30x10s Gain 30 przez filtr IDAS LPS P2. Tylko stretch bez żadnej obróbki. Bez klatek kalibracyjnych.

TS APO 107/700 na EQ3-2 a wszystko bez guide.

M27

M27_1200.jpg

M57

M57_1200.jpg

NGC7635 - Bubble Nebula

NGC7635_1200.jpg

 

  • Like 5

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem nieco podprocesować M27 - oceńcie sami. Pragnę w tym miejscu podkreślić że jest to 5 min materiału i to przez IDASa więc pasmo obcięte mniej więcej o połowę.

Nie jest to oczywiście szczyt możliwości :) Jeszcze dodatkowe 5 min i było by bardziej gładko. Niemniej jednak kamera ma potencjał i sensory BSI widać że mają przewagę na klasycznymi CMOSami.

M27_integration_DBE_NR_SH_1600px.jpg

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)