Skocz do zawartości

Proszę o porade teleskop do 1200 zł


remi013

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Fajna mała zabawka, z sporym kontrastem, która latem strasznie wolno się chłodzi, zimą zamarza mu płyta korekcyjna lub w miejscu wilgotnym zachodzi wodą. 

Atuty: masa i kontrast (planety)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką wersję 12" Tuba w mojej 12" skraca się do metra długości. Po rozłożeniu (usunięciu blokad) nie trzeba pozycjonować luster czyli kolimować. W miejscu pozbawionym silnych świateł bocznych - pokrowiec nie jest konieczny! Synta 10" będzie jeszcze krótsza. To będzie porządne narzędzie do DSO -zaś do planet średnio na jeża ;)!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma teleskopów uniwersalnych. Zasada jest taka

Do planet Refraktor f8 wzwyż., lub katadioptryk: Mak lub SCT

Do DSO jasny Newton f5 z dużym lustrem i o sporym polu!

Najlepiej mieć Maka i Newtona z dużym lustrem!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę nabrać więcej praktycznego doświadczenia w obserwacjach. Wczoraj stwierdziłem ze mam za jasno na balkonie i dlatego mój plutto tak słabo się spisuje ,na Jowiszu nie widać pasów jest lekko rozmazany.

Mieszkam na ostatnim pietrze i jest reklama świetlna na dachu,jak spadnie śnieg i przykryje daszek balkonu będzie lepiej ,na to przynajmniej liczę .Ale jak pojadę do swojego rodzinnego Sobolewa i rozstawię się na dziadkowym polu.....to będę miał widoki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę na pewno,kupiłem ją w delcie za 2070 zł ,a cena na stronie 2249 zł ,jak ktoś będzie zainteresowany podpowiem jak to robić ,choć pewnie nie jeden już na to wpadł.

Właśnie wychodzi słońce więc jest szansa że pierwszy raz w życiu zobaczę pasy Jowisza na własne oczy .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....złożyłem,jestem naprawdę pod wrażeniem,ja i moje dziecko.

Jak składałem montaż było ok.czytałem instrukcje i wszystko rozumiałem ,ale jak zobaczyłem  ogrom tuby,to z wrażenia przestałem rozumieć ....ale jakoś się udało ...gdy składałem pluto to powiem że nie było żadnych emocji,no może jak zobaczyłem księżyc.

Więc tak ,szukacz ustawiłem, opanowałem to na pluto,ale jest problem ....kompilacja ....czy można to zrobić jakoś tak na "oko" tak bez przyrządów,tak tylko na dzisiejszy wieczór ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Bierzesz pudelko po kliszy, robisz w nim dziurkę w denku w samym środku

2) Wkładasz w wyciąg okularowy, ptrzysz  w dziurkę...

3) Kręcisz imbusami lusterka wtórnego by widzieć 3 klamry lustra lustra g. (poluźniasz śrubę środkową)

4) Teraz kręcisz śrubami lustra głównego popuszczasz, kontrujesz by kropka lustra głównego znalazła się w środku pola widzenia.

Tak na szybko...zresztą ten filmik zobacz

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....złożyłem,jestem naprawdę pod wrażeniem,ja i moje dziecko.

Jak składałem montaż było ok.czytałem instrukcje i wszystko rozumiałem ,ale jak zobaczyłem  ogrom tuby,to z wrażenia przestałem rozumieć ....ale jakoś się udało ...gdy składałem pluto to powiem że nie było żadnych emocji,no może jak zobaczyłem księżyc.

Więc tak ,szukacz ustawiłem, opanowałem to na pluto,ale jest problem ....kompilacja ....czy można to zrobić jakoś tak na "oko" tak bez przyrządów,tak tylko na dzisiejszy wieczór ?

KOLIMACJA nie kopilacja można poczytaj tu http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych obserwacjach Jowisza ,jestem bardzo zadowolony,dwa ciemne pasy ...pierwszy raz na własne oczy ,,,ale będzie lepiej ,miejsce do obserwacji mam wyjątkowo paskudne (dużo świateł)  no i bez kompilacji,nawet nie próbowałem nie mam dziś do tego głowy .....potem szykuje się na M45 teraz jest za nisko względem balustrady balkonu...pozdrawiam

a i jeszcze jedno patrząc na Jowisza około 17.24 przeleciało "coś " jasnego  ,i co to mogło być? patrzyłem w stelarium ale nic nie ma o tej godz .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pantaxy to niekwestionowani leaderzy i wielu z nas (w tym ja) uznaje je za docelowe. Poza tym Krótkie Naglery nie nadają się zbytnio do planet!

A przez mojego dawnego Pentaxa 5,2 XL widziałem najpiękniejszego Marsa w życiu!

marian.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sądziłem, że skoro pytasz to rozważasz zakup. Możesz też  rejestrować się na astromart.com (rejestracja kosztuje) i spróbować kupić używane szkło od Amerykanów. Troszkę czekasz za towarem ale opłaca się ! Płacisz przez pay-pala. Lub kupić używkę na forumowej giełdzie.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr Ultrablock 2" (jest mgławicowy) ale jego zieleń poprawiła nieco kontrast na jasnej planecie w światłosilnym teleskopie. Lepszy był by jednak polaryzacyjny! Użyłem też  Barlowa 1,6x od Binonasadki WO

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pisałeś ze barlow ,jest nie potrzebny

Słuchaj ja szkicuje kosmos. Nad jednym szkicem często spędzam przy teleskopie ponad 1/2 h

By trafić w seeing taki jak miałem wtedy w pobliżu opozycji Marsa to trzeba długo czekać.

Powietrze w Polsce nie jest idealne.. wtedy  w  grudniu było dość chłodno i atmosfera była stabilna.

Obserwacja w powerze 468x graniczy z totalnym hardcorem. Widzisz przeważnie rozmytą plamę. Są jednak chwilę że przy wyśmienitej nocy przez chwilkę w dużym powerze ujrzysz mały szczegół którego normalnie nie widać.

Szkic to właśnie suma takich subiektywnych, uchwyconych chwil.

W Polsce użyteczne powiększenie to ok 250x . Co do Barlowów na pewno kupił bym TV, ewentualnie dorwać..nieprodukowanego Soligora 2" 2x

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)