Skocz do zawartości

Okulary do jasnego Newtona. "Łączenie" DS-ów z barlowem


Karol_C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zgodnie z działem mam dylemat okularowy i chciałem poprosić Was o poradę.

Obserwuje głównie DS-y a konkretnie galaktyki. Na szersze DS-y też popatrzę jaki i na planety.

W tej chwili mam Newtona 200/1000 a do niego SW SWA 17 mm i 8 mm (stara wersja). Do tego moim zdaniem wyśmienitego barlowa GSO 2" 2x ED. W przyszłości bardzo prawdopodobne, że kupie Newtona 12-16", również około f/5.

Teraz mam taką sytuacje, że w 17 mm brakuje mi powiększenia a w 8mm obraz jest już za ciemny do galaktyk. Pomyślałem sobie, że sprzedał bym 17 i 8mm i "wymienił" je na coś dłuższego + barlow.

Ze sprzedaży okularów i czegoś jeszcze miał bym około 700 zł.

Tak jak pisałem, chce ten okular połączyć z barlowem 2x. Testowałem go na DS-ach - 17mm + 2x vs 8mm - i moim daniem różnic nie ma. Zastanawiam po pierwsze nad ogniskową. Jaką Wy proponujecie ?

Myślałem już nad wieloma okularami - Maxvision 28 mm lub 24 mm 82*, SWAN 25/33mm, MEADE QX Wide Angle 26mm i wieloma innymi.

Dość poważnie myślę o MV 24 mm 82* jednak on dał by mi z barlowem 12 mm i nie wiem czy to już nie za krótko do galaktyki. Można ponoć skrócić tego barlowa i otrzyma się krotność 1,8x czyli już ~13mm. Co o tym myślicie ? O tym połączeniu i okularze ? Zależy mi na DS-ach a naczytałem się że np. SWAN ma bardzo dobrą transmisje i kontrast - czy taki MV ustępuje mu ? Zapewne MV będzie lepiej skorygowany, choć za bardzo mi na tym nie zależy, bo prawie nie zauważam wad np. nieostrości na brzegach pola. Tylko aby środek był dobry. A może MV 28 mm ?

A żeby na planetki czasem też zerknąć i nie czuły się samotne kupił bym chyba HR Planetery 7 lub 6 mm.

 

Pozdrawiam,

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transmisja? Nie mierzyłem, ale skoro planetarne Abelle wyłażą, to chyba nie jest źle... Generalnie, 24 mm (wersja 82*) to optycznie odpowiednik ES-a. Porównywałem kiedyś pod dobrym niebem oba te okulary i widziałem to samo/tak samo. 

PS Fajne są jeszcze plossle Meade serii 5000.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą ogniskową to proponuje potestować bo większe wynikowe źrenice wyjściowe wymagają lepszych warunków nad głową.

Sam najczęściej ze względu na brak czasu oglądam sobie cuda nieboskłonu spod domu. Chociaż niebo wg mnie miewam całkiem przyzwoite (do kłaczków jeszcze nie dorosłem tak na marginesie) to doszedłem do wniosku że z tej "miejscówki" źrenic ponad 4mm używać nie będę bo mija się to z celem - zazwyczaj utrudniają połowy zlewając obiekty z tłem.

Przez es 24mm 82* ostatnio lukałem i wg mnie szału nie ma. Lukost te maxvisiony są podobne? ES jakiś taki mało wygodny, przez BCO6mm (na którego większość narzeka) wygodniej mi się spoglądało (poważnie). Może soczewkę oczną ma wklęsłą? Nie przyjrzałem się niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, kwestia "wygody" patrzenia to już sprawa mocno subiektywna i chyba nie ma sensu o tym dyskutować, tylko trzeba samemu zerknąć przez dany okular i ocenić. Znam takich, co nie trawią Naglerów T4, które przykładowo ja lubię  itd. Co do stosowania barlowa, warto też mieć na uwadze, że to jednak dodatkowe szkło i dlatego lepiej byłoby, by okular, z którym go łączymy, sam w sobie nie nie miał zbyt wielu soczewek. Taki superplossl Meade serii 5000 (5 soczewek) byłby chyba idealny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Dziękuje wszystkim za rady.

W czerwcu 2016r kupiłem Maxvsisiona 24 mm 82*. Jak na razie sprawdza się. Pole 82 stopnie to jest to ! Nareszcie nie widzę efektu "studni" (inaczej mówiąc - nie ogranicza mnie diafragma). Dużo łatwiej np. wychodzi mi z tła Veil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)