Skocz do zawartości

ŚLADAMI R.WOLFA - badamy aktywność słoneczną.


Adam Derdzikowski

Rekomendowane odpowiedzi

Cały tydzien chmurwy ale dziś jest nieźle a więc oto raport z dzisiejszego  dnia

27-11-2011 godz 10:24 ( 9:24 UTC)

Obserwator Mariusz Rudziński

Miejsce Mirostowice Dolne woj lubuskie

Pogoda 4

wiatr dosć silny uniemozliwiający dokładniejsze obserwacje

seeing 3

chmury, brak

dokł 2

Teleskop Tał 100RS

Okular 24mm

Grup, tu mam problem( plamy tak się ułozyły w rzędzie że nie mam pewności jak je zinterpretować)

wydaje mi się że 6 grup

Plam 27

Liczba Wolfa 87

post-80-137699817661_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Nieśmiało i ja zacznę zabawę w zliczanie plam, dziś warunki w sumie ok poza silnym wiatrem, który od półtora tygodnia szaleje w mojej okolicy uniemożliwiając w ten sposób dokładniejsze obserwacje więc dzisiejsze obserwacje sprowadziły się jedynie do policzenia grup plam no ale od czegoś trzeba zacząć  ;) Adamie jeśli możesz to oceń te moje wypociny  :P

post-0-137699817787_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj chyba było 8 grup lub 9 (jedna grupa była na zachodnim brzegu, mogła zniknąć z pola widzenia w ciągu dnia), tak przynajmniej mogę sądzić po obejrzeniu zdjęć z SOHO, bo sam obserwacji nie zrobiłem z powodu pogody i pracy. Byłoby idealnie, gdybyś jeszcze dorzucił ilość plam i R byłoby na wyciągnięcie ręki. Samo zdjęcie nie jest zbyt dobre, widziałem sporo lepsze w Twoim wykonaniu, ale dziś ogólnie pogoda jest do d... więc nie ma się co dziwić. W każdym razie dobrze, że następna osoba dołączyła do naszej akcji. Im więcej nas tym sprawniej będziemy zbierać dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Bolączka jest tutaj stary kompakt olympusa, który nadaje się jedynie na robienie zdjęć z przyjęć rodzinnych, niestety to się nie zmieni dopóki nie naprawie canona (zresztą też kompakt tyle że trochę bardziej zaawansowany pod względem ustawień manualnych)

Dobrze ze choć Ty strzelasz foty w tygodniu bo chyba nikt inny niema mozliwości.

Pamiętaj -Ty tez możesz zrezygnować z pracy!  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja z wczoraj, czyli 03.12.2011, 11:00 UT, Warunki 3 (średnie, przeszkadzały trochę chmury, ale seeing był ogólnie dobry), dokładność 1 (bdb), wiatr słaby - 1. Refraktor 90/900, UO 25 mm, rzutowanie na 100 mm. Liczba Wolfa po dłuższych przemyśleniach oceniona na R=140. Grup 8, plam 60. Szkic nie jest idealny, bo chmury wymusiły na mnie szybkie szkicowanie. Wszystko najpierw policzyłem i oceniłem, a potem przystapiłem do szybkiego rysowania, pochodnie praktycznie tylko z grubsza zaznaczyłem.

post-743-137699818098_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić kolejną obserwację. Niestety warunki były trudne.

10.12.2011 09:55 UT, Warunki: 3 (przechodzące chmury, seeing przyzwoity, chwilami nawet dość dobry), dokładność 2 (średnia), wiatr 2 (słaby).

Liczba Wolfa: 97 (7 grup, 27 plam).

Poniżej bardzo pobieżny szkic z obserwacji. Niestety, nie udało mi się zbyt dobrze odwzorować wyglądu plam słonecznych.

post-743-137699819015_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem kilka ostatnich komunikatów i dane o aktywności na stronie TOS i da się zauważyć znaczący wzrost aktywności w ostatnich 3 miesiącach. Tendencję wzrostową notuje się też na falach radiowych. Ogólnie to chyba oznacza, że powoli zbliża się czas maksimum, będzie co zliczać :)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Obserwator Robert Twarogal

2) Synta R 120/1000 folia mylar.

3) Oborniki

4) 11.22UT 11.12.2011r.

5) Dokładność 3

6) Warunki bardzo trudne  3 lub nawet 4

7) Wiatr-2

8) Plamy

I. 4

II. 2

III.3.

IV. 4

V. 6

VI. 5

Uwaga:  grupy plam 1367 nie dostrzegłem

9.  g-9 p -24               

R=(10x6+24) = 84

post-2-13769981914_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, wydaje mi się, że masz na zdjęciu jednak 4 grupy. Te zgrupowanie przy zachodnim brzegu to jednak dwie grupy. Odległość między nimi jest bardzo duża, raczej tak bym to interpretował. U mnie pogoda jest dobra, zwlaszcza, gdy jestem w pracy  ::) po powrocie zaczynają świecić latarnie, a Słońce jest już pod horyzontem. Czekam na pogodne święta, może się trochę odkuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Wiesz, wydaje mi się, że masz na zdjęciu jednak 4 grupy. Te zgrupowanie przy zachodnim brzegu to jednak dwie grupy. Odległość między nimi jest bardzo duża, raczej tak bym to interpretował.

Od jakiej odległości kątowej należy separować poszczególne grupy plam? Czy tylko chodzi o to, że pomiędzy tymi na zachodnim brzegu nie było, że tak określę ciągłości zjawisk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na to tak: gdyby wszystkie te plamy przy brzegu, który oznaczyłeś literką W (a jednak wydaje mi się, że właśnie masz tam wschód - sprawdź w najbliższych dniach, w którą stronę się przesuwają plamy - przesuwają się oczywiście na zachód) gdyby te wszystkie plamki stanowiły całość to wówczas okazało by się, że linia łącząca bieguny jest pod sporym kątem do linii równika, a to pierwszy argument przeciwko uznaniu, że te plamy to jedna grupa. Drugi argument - łączna długość tego zgrupowania to ponad 15 stopni, byłaby więc to grupa F, ale mi na nią nie wygląda. Grupy typu F raczej są bardziej rozbudowane, zwłaszcza na biegunach. Do tego mamy tu wyraźną separację między tymi dwiema obszarami. Kolejny argument - ta większa część, znajdująca się bliżej brzegu tarczy sama w sobie wyglada na dwubiegunową grupę, a układ biegunów jest normalny, w miarę równolegly do równika. Być może gdybyśmy obejrzeli magnetogram tego rejonu to okazałoby się, że te dwa obszary mają coś wspólnego ze sobą, ale szczerze mówiąc poważnie w to wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lewej strony na bank masz wschód. Tam są 2 grupy plam (1383 i 1384).

Co więcej.... na spaceweather.com w środkowej grupie tę plamkę w półcieniu z prawej strony również oznaczono jako oddzielną grupę (1381), ale tu się nie wypowiem co do poprawności tej interpretacji, choć patrząc na rozbudowę grupy 1382 w stronę E można odnieść wrażenie, że tak właśnie jest.

KK

post-61-137699819865_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Dzięki za zwrócenie uwagi z tymi punktami W i E, po prostu robiąc napisy przyjąłem błędne odniesienie ziemskie co do tych kierunków. Na słońcu oczywiście nie występują wschody i zachody znane nam na ziemi bo przecież na powierzchni słońca nie moglibyśmy obserwować wyłaniającego się z pod horyzontu jaśniejszego ciała czyli mówiąc inaczej jeśli staniemy na północnym biegunie słońca (oczywiście teoretycznie) obserwujemy obrót przeciwny do ruchu wskazówek zegara na ziemi zaś mamy analogiczny obrót z ta różnica, że oświetlające powierzchnię ziemi słońce daje nam zjawisko wschodu po stronie lewej. A słońca też jakoś za często nie obserwuję bo albo brak pogody albo czasu by móc prześledzić to zjawisko w "ruchu".

Co do grup plam to za argumentami Adama przyjmuję poprawkę, że było ich jednak 4 sztuki czyli Liczbę Wolfa po korekcie przyjmuję na liczbę 71.

Jeśli zaś chodzi o tą 1382 to jak na moje amatorskie warunki i sprzęt to raczej ustalam ją jako jedna grupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ja bym podobnie uznał, że 1382 to jedna grupa, chyba że wcześniejszy rozwój tego obszaru wskazywałby na co innego. To jest trochę dyskusyjna rzecz ten obszar aktywny. Prawdopodobnie o podziale tego obszaru aktywnego zadecydował magnetogram. Ewentualnie można przyjąć, że kierunki NEWS powinny być jeszcze przesunięte trochę w lewo i wtedy argumentem za dwiema grupami będzie też usytuowanie względem równika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten aktywny obszar pojawił się około 19 grudnia. Poniżej  wklejam składankę jej rozwoju obserwowanego z kamery SDO/HMI w kolejnych dniach 19, 20 i 21 grudzień. Na zdjęciu z 20 grudnia czerwoną strzałką zaznaczyłem plamkę, która może wskazywać na to, że jest to jednak oddzielna grupa 1381  :D

No ale Wanderer, ja wcale nie piszę tego, by namawiać Cię do zmiany wyników obserwacji. Po prostu zaintrygowała mnie ta sytuacja, a że mam własnie taką ciekawską naturę to stąd te moje dywagacje  ;)

Z rozbudowującej się grupy 1382 astronomowie ponoć spodziewają się rozbłysku  klasy C.

KK

post-61-137699819888_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze racji swojego już kilkunastoletniego doświadczenia w oglądaniu Słońca mogę śmiało powiedzieć, że to nie ostatnia grupa, która w tym cyklu przysporzy nam problemów. Takie kontrowersyjne grupy w czasie maksimum to normalna rzecz. Najważniejsze, że jakiekolwiek pojedyńcze pomyłki w klasyfikowaniu nie wpływają w żaden wiekszy sposób na dokładność wyznaczenia maksimum aktywności Słonca podczas cyklu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Dzisiaj tak na szybko zrobione bo sa inne zajęcia na święta  :P poza tym mamy ładną grupkę na wschodzie.

Sprzęt i lokalizacja ta co zawsze, zdjęcie z godziny 12:25 UT, stack 20 klatek, Liczba Wolfa 87 (6 grup, 27 plam)

Wolf+23+12+11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po długiej przerwie spowodowanej brakiem bezchmurnego nieba, dziś mogłem złapać trochę Słonka ;) i nie mówię tu o opalaniu hehehe. oto dzisiejsze sylwestrowe Słońce.

Dzisiejsza obserwacja. 31-12-2011 godz 13:21  (12:21 UTC)

Miejsce Mirostowice Dolne

obserwator; Mariusz Rudziński

Pogoda 4

seeing 2

chmury przechodzace co chwila zakrywające Słońce

dokł 2

Teleskop Tał 100RS

Okular 24mm

Grup 9 

Plam 26

Liczba Wolfa 116

Wrzucam jeszcze grupę plam 1389 aby się jej lepiej przyjżeć.

post-80-137699821103_thumb.jpg

post-80-137699821141_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na pierwszą obserwację w styczniu.

08.01.2012, 09:40 UT

Warunki: 4 (wprawdzie chmur było dużo, ale trafiło się przejaśnienie i seeing był dobry), wiatr 1 (słaby), dokładność 1.

Sprzęt: refraktor 90/900, okular 25 mm UO orto, metoda: rzutowanie na ekran 100 mm.

Liczba Wolfa R= 94 (6 grup, 34 plamy)

post-743-1376998227_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadrabiam zaległości. Kolejna styczniowa obserwacja. Trochę wymęczona, ale jest! :)

15.01.2012 10:55 UT

Warunki: 3 (seeing niezły, ale za to dużo chmur), wiatr: 2, dokładność: 1.

Metoda: rzutowanie na ekran 100 mm, refraktor 90/900 okular uo orto 25 mm

Liczba Wolfa: 140 (10 grup, 40 plam).

post-743-137699823028_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)