Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bo tu trzeba trochę pokory ;) Nic na hurra. Doświadczony obserwator potrafi przeprowadzić ciekawsze obserwacje nieba gołym okiem niż ktoś kto nic nie wie, ale kupił sobie właśnie wypasiony teleskop. Jeszcze nie wszystko można kupić :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że gdy miałem już lornetkę i już kilkanascie zaobserwowanych obiektów to nie potrafiłem w pełni z niej korzystać. Patrzyłem w niebo i bez większego problemu odnajdywałem te najbardziej znane gromadki, ale dlaczego nie mogłem dojrzeć niektórych skupisk gwiazd, których jasność obserwowana powinna być w zasięgu moje lornetki? Nic nie widziałem ponieważ wyszukując w Stellarium gromad nie brałem pod uwagę ich rozmiarów kątowych, nie wiedziałem jak posługiwać się tym parametrem patrząc w niebo,  nie miałem pojęcia ile to jest 7` kątowych na nocnym niebem w lornetce. 

Dopiero podczas jednej zimowej nocy z Księżycem prawie w pełni urządziłem sobie zabawę polegającą na mierzeniu odległości kątowych między gwiazdami Oriona. Wycelowałem w jedną z jaśniejszych gwiazd, umieściłem ją w środku pola ( w mojej 10x50 to 6 stopni) a następnie obliczyłem odległość między nią a sąsiednimi gwiazdami aż po krawędz obiektywu. Ależ byłem zadowolony kiedy siatka współrzędnych Stellarium potwierdziła moja obliczenia.

Taki ze mnie astroamator, że dopiero po kilku miesiącach posiadania lornetki odkryłem, że cały czas jechałem na pierwszym biegu:)

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

I dla takich tematów warto wchodzić czytać, czytać i czytać ! Powinien ten temat wyskakiwać nowym zarejestrowanym osobom jako obowiązek do przeczytania i wchłonięcia na amen ;)

  • Like 1

            "Observations indicate that the universe is expanding at an ever increasing rate. It will expand forever, getting emptier and darker."

Stephen Hawking

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Przepraszam, że odświeżam wątek, ale mam pytanie. Czy jest jakiś katalog takich obiektów widzianych przez lornetkę? 

Zastanawiam się nad zakupem lornetki, od razu powiem, że od początku wiedziałem, że te obiekty będą ledwo widoczne po prostu chciałbym realnie ocenić jak to będzie wyglądać.

Miałem kupić tańsza lornetkę do 600zł (mam 20x60 tento radziecką, chce jaśniejszą, lepszą) a resztę kasy odłożyć. Teraz zastanawiam się czy przesiadka cokolwiek mi da?

Bo skoro teleskopami widać tak jak na szkicach, to szansa zobaczenia mgławicy w lornetce budżetowej jest chyba żadna. Więc może wydać cały budżet na lepszy sprzęt?

Maksymalnie mogę wydać 1600zł (myślałem o celestronie 25x100, albo Delta optical 15x70 ed). Statyw o odpowiednim udźwigu mam...

Wiem, że to nie wątek o tym, ale jakieś rady? Odnośnik, link gdzie są szkice z lornetek tej klasy?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Florek napisał:

Przepraszam, że odświeżam wątek, ale mam pytanie. Czy jest jakiś katalog takich obiektów widzianych przez lornetkę? 

 

Jest - nie tylko katalog ale wspaniała praca :)http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3467-tabela-wimmera/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorytetem w szkicowaniu obiektów lornetkowych jest niewątpliwie Rony de Laet.

Przykładowo, Żłóbek w jego wykonaniu:

M44_bino_sketch_small.thumb.jpg.07c8d5682d765d3bbefe216fb8312db0.jpg

Zaś główne podręczniki do obserwacji lornetkowych napisał Phil Harrington.

Tutaj masz tłumaczenia artykułów Harringtona z Cloudy Nights w wykonaniu kolegi Polarisa (Astronoce).

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, kapral napisał:

kolego Florku.... z budżetem ok 1600zł proponowałbym kupić dobry używany teleskop ok 10" i mieć z głowy późniejsze inwestycje ;)

 

Kapralu problemem jest miejsce i narzeczona. Trzymanie dobsona w mieszkaniu z balkonem jak koci tyłek na trzecim piętrze...no sam rozumiesz.

Po za tym chciałem pokazać, narzeczonej niebo. Ostatnio oglądaliśmy przez moją 20x60 Jowisza i widać było wyraźnie cztery księżyce. Spodobało jej się! Drugi trick to wycelowanie lornetki w niby puste pole. Okiem nic nie widziała, przez lornetkę widać było dużo gwiazd... zaskoczyło ją to. Jak bym jej pokazał jeszcze jakiś ciekawy kształt, coś fajnego i intrygującego to już jest kupiona! I mam sprzymierzeńca w obserwacjach, nie będzie mi tak gadać...

Taki sprytny jestem.

Ps. Dzięki za linka do katalogu. Wrócę z dyżuru to od razu drukuję i uczę się tego szukać na niebie.

Ps2. Jeżeli teleskop to musiałby być mobilny, dlatego zainteresowałem się lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Florek, nie daj się wpuścić w klamoty :)). Pamiętaj, co pisze Harrington: dwoje oczu jest lepsze niz jedno.

Edycja:

Poczytaj sobie jeszcze to, gdybyś nie był pewny swojego zdania ;)

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)