Skocz do zawartości

Rozszerzanie się Wszechświata


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podzielić się z kimś moim wnioskiem, jaki wysnułem, po obejrzeniu filmu popularnonaukowego na temat czy wszechświat coraz szybciej się rozszerza czy odwrotnie - zwalnia. Narrator na filmie opowiadał, że uczeni odkryli iż galaktyki im bardziej odległe od nas tym szybciej uciekają i wniosek był taki, że wszechświat zwiększa szybkość rozszerzania się.

Mój wniosek po obejrzeniu tego filmu jest przeciwny. Jeżeli obserwujemy galaktyki odległe o miliony czy miliardy lat świetlnych od nas to oznacza to, że obserwujemy obiekty odległe W CZASIE o miliony czy miliardy lat i prędkość rozszerzania była wtedy większa a im bliżej nas - czyli bliżej na osi czasu - prędkość się zmniejszyła. Czyli Wszechświat zwalnia.!!!

Popełniam jakiś błąd logiczny czy dokonałem epokowego odkrycia ? (żart...a może nie...)
Pozdrawiam.

cleardot.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że min. obserwacje i pomiary dokonane przez teleskop Spitzera około 90 cefeid i ich zmianę jasności mówi o przyśpieszeniu niż spowolnieniu. Dodatkowo trzeba sobie uzmysłowić dodatkową kwestię, że to nie galaktyki się oddalają od siebie tylko rozszerza się przestrzeń pomiędzy nimi.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, chmiel napisał:

Chciałbym podzielić się z kimś moim wnioskiem, jaki wysnułem, po obejrzeniu filmu popularnonaukowego na temat czy wszechświat coraz szybciej się rozszerza czy odwrotnie - zwalnia. Narrator na filmie opowiadał, że uczeni odkryli iż galaktyki im bardziej odległe od nas tym szybciej uciekają i wniosek był taki, że wszechświat zwiększa szybkość rozszerzania się.

Mój wniosek po obejrzeniu tego filmu jest przeciwny. Jeżeli obserwujemy galaktyki odległe o miliony czy miliardy lat świetlnych od nas to oznacza to, że obserwujemy obiekty odległe W CZASIE o miliony czy miliardy lat i prędkość rozszerzania była wtedy większa a im bliżej nas - czyli bliżej na osi czasu - prędkość się zmniejszyła. Czyli Wszechświat zwalnia.!!!

Popełniam jakiś błąd logiczny czy dokonałem epokowego odkrycia ? (żart...a może nie...)
Pozdrawiam.

cleardot.gif

 

 

By odpowiedzieć sobie na zadane pytanie zapoznaj się z pojęciami:

1) Czasu kosmicznego

2) Współrzędnych współporuszających się

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I może tytuł filmu Szanowny Kolega poda ????? Coby dla potencjalnych adwersarzy był jakiś punkt odniesienia...... bo ,,po obejrzeniu filmu popularnonaukowego na temat czy wszechświat coraz szybciej się rozszerza czy odwrotnie - zwalnia...." jest chyba nic nie mówiącym źródłem......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że odleglejsze galaktyki "oddalają się" od nas szybciej wynika stąd, że jest między nimi, a nami więcej przestrzeni, która się równomiernie rozszerza. Jak rozszerzysz dwukrotnie odcinek o długości 1 metra, to masz 2 metry, a jak rozszerzysz dwukrotnie odcinek o długości 10 metrów, to masz 20 metrów. Załóżmy, że trwało to 1 rok, mamy więc prędkości odpowiednio 1 m/rok i 10 m/rok. Idealnie pasuje tu analogia z balonikiem, którą się często przytacza. I nie potrzeba do wyjaśnienia tego zjawiska żadnej OTW.

W tym, co piszesz jest jakiś sens, ale niestety tak się to w rzeczywistości nie zachowuje :) Tok rozumowania jest rozsądny, ale jakby się wgłębić w OTW, to z pewnością wyjdzie, że to tak nie zadziała.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)