Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop nie do ASTRO


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przeszukalem rozne watki na temat zakupu pierwszego teleskopu i potrzebuje troche pomocy, poniewaz nie dokonca sie na tym poznalem. Dotychczas mialem teleskop Sky-Watcher Synta R-70/700 AZ-2 ktorym patrzalem troche na ksiezyc i saturna itp. Teraz poszukuje teleskopu do obserwacji typowo na ziemnych, glownie zalezy mi na przyblizeniu, poniewaz do teleskopu potrzebuje podlaczyc lustrzanke Cannon 450D i robic fotki w oddali 70-100km (wiem ze beda straszne klopoty z ostroscia jednak to mi nie przeszkadza) Czym sie kierowac na co patrzec co ewentualnie polecacie, to moje pytania. Na teleskopie Sky-Watcher Synta R-70/700 AZ-2 nie wiem jak wygladaly obserwacje an tak duze odleglosci poniewaz go oddalem zanim wynikla mi taka potrzeba (wiem tylko ze z okularem barlowa ostrosc bylo bardzo ciezko zestroic, ale za to zoom byl dosc dobry.) Nie bardzo potrafie przesniesc to co napisane jest w poradnikach o szerokosci luster do obserwacji gromad czy tez mglawic itp. na takie poprostu ziemskie warunki. 

Jesli ktos by mial takowe przykladowe fotki ze swojego teleskopu to bardzo bym prosil o takie przyklady.

Jesli chodzi o cene to nie ma tu jakiegos ograniczenia. Lecz jezeli wystarczy teleskop za np. 1000 zlotych to nie znaczy ze musze kupic za 4000 zl bo bedzie lepszy. Chodzi mi o taki zeby wystarczyl.

Pozdrawiam

Adrian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, harry88pl napisał:

Teraz poszukuje teleskopu do obserwacji typowo na ziemnych, glownie zalezy mi na przyblizeniu, poniewaz do teleskopu potrzebuje podlaczyc lustrzanke Cannon 450D i robic fotki w oddali 70-100km (wiem ze beda straszne klopoty z ostroscia jednak to mi nie przeszkadza)

Chyba powiększenie miałeś na myśli....
A Ty z samolotu, z Ewerestu chcesz te fotografie robić ??? Odległości 70 - 100 km ??????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jacek E. napisał:

Chyba powiększenie miałeś na myśli....
A Ty z samolotu, z Ewerestu chcesz te fotografie robić ??? Odległości 70 - 100 km ??????

Tak doladnie to mialem na mysli.

No ogolnie z bardzo wysoka :) moze nie az z samolotu, ale dosc wysoko zeby byla taka widocznosc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Jacek E. napisał:

A Ty z samolotu, z Ewerestu chcesz te fotografie robić ??? Odległości 70 - 100 km ??????

Jacku, żeby sfotografować coś (szczyt górski) z odległości 70-100 km nie potrzeba ani samolotu ani Everestu tylko górkę z odsłoniętym horyzontem i dobra pogodę Cool Stąd wnioskuję, że zadający pytanie myślał o teleskopie, który mógłby wykorzystać w dalekich obserwacjach. 

Beskid Wyspowyf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, AstroHornet napisał:

Jacku, żeby sfotografować coś (szczyt górski) z odległości 70-100 km nie potrzeba ani samolotu ani Everestu tylko górkę z odsłoniętym horyzontem i dobra pogodę Cool Stąd wnioskuję, że zadający pytanie myślał o teleskopie, który mógłby wykorzystać w dalekich obserwacjach. 

Beskid Wyspowyf.jpg

Czy robiles moze podobne zdjecia? Lub tez odwrote z gory w dol? mozesz cos o tym wiecej napisac (sprzet jaki do tego uzywasz) domniemam ze to zdjecie bylo robione z lustrzanki i normalnego obeiktywu byc moze 350...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaa - to o widoki chodziło - Jak tak to tak :) Coś z Maczków lub SCTeków albo na szeroko krótki refraktor.......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, harry88pl napisał:

Czy robiles moze podobne zdjecia? Lub tez odwrote z gory w dol? mozesz cos o tym wiecej napisac (sprzet jaki do tego uzywasz) domniemam ze to zdjecie bylo robione z lustrzanki i normalnego obeiktywu byc moze 350...

To zdjęcie mojego autorstwa, mam tez trochę strzałów na podobne odległości. Sprzęt jakiego używam to lustrzanka z obiektywem 135 mm (zdjęcie powyżej jest oczywiście wykadrowane). Moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłby dobry jakościowo obiektyw o ogniskowej w okolicach 200 - 300 mm. Teleskopy nie mają tak (stosunkowo) krótkich ogniskowych więc problematyczne może się okazać zmieszczenie w kadrze czegoś więcej niż tylko pojedynczego szczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

Aaaaaa - to o widoki chodziło - Jak tak to tak :) Coś z Maczków lub SCTeków albo na szeroko krótki refraktor.......

Czyli? :) Przepraszam ale akurat nic z tego "slangu" nie zrozumialem. Chetnie bym sam policzyl co potrzebuje ale nie dokonca wiem jak sie do tego zabrac, poniewaz np. przy zdjeciach ASTRO najwazniejsza jest ilosc zebranego swiatla, co tutaj nie gra zbyt duzej roli poniewaz jest dzien i widno. Mi sie osobiscie wydaje ze najwazniejsza by w tym wypadku byla wartosc ognoskowej, ale czy np. ogniskowa 1250mm by sie sprawdzila?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, AstroHornet napisał:

To zdjęcie mojego autorstwa, mam tez trochę strzałów na podobne odległości. Sprzęt jakiego używam to lustrzanka z obiektywem 135 mm (zdjęcie powyżej jest oczywiście wykadrowane). Moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłby dobry jakościowo obiektyw o ogniskowej w okolicach 200 - 300 mm. Teleskopy nie mają tak (stosunkowo) krótkich ogniskowych więc problematyczne może się okazać zmieszczenie w kadrze czegoś więcej niż tylko pojedynczego szczytu.

Mam obecnie obiektyw CANON EF 75-300 MM F/4-5.6 III USM ale to wlasnie jest troche za malo, na odleglosc do ~50km sprawdza sie dobrze, ale do dalszych juz nie jestem w stanie przyblizyc tak bardzo jak bym chcial. Ja na tym wierzcholku co go zrobiles to bym chcial jeszcze zobaczyc drzewo albo chociaz jego zarys :)

Czy moglbys umiescic to zdjecie w orginalnym formace tak jak je zrobiles bez kadrowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba będzie najlepiej tak jak Kolega AstroHornet napisał - Porządny obiektyw i na szeroko będzie i detal się załapie. Natomiast coś ,,wąskiego" To teleskop typu MAK lub SCT, np. 127 lub 150. jest bardzo fają maszynką do ziemskich obserwacji i fotografii.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, harry88pl napisał:

Mam obecnie obiektyw CANON EF 75-300 MM F/4-5.6 III USM ale to wlasnie jest troche za malo, na odleglosc do ~50km sprawdza sie dobrze, ale do dalszych juz nie jestem w stanie przyblizyc tak bardzo jak bym chcial. Ja na tym wierzcholku co go zrobiles to bym chcial jeszcze zobaczyc drzewo albo chociaz jego zarys :)

Na szczycie po lewej stronie widać dość wyraźnie wierzchołki drzew. Gdyby widoczność była lepsza a ogniskowa obiektywu trochę większa można by pewnie powalczyć z drzewami na górze odległej o 71 km. Przejrzystość powietrza i ogólnie widzialność jest w tym temacie kluczowa - gdy nie ma warunków nawet najlepszy sprzęt wysiada ;)

Edit: surowe zdjęcie poniżej

.IMG_2858.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dziekuje pieknie za odpowedzi i za przeslany obraz. Czy ma moze ktos takie zdjecie jak przeslal tu kolega tylko zrobione z jakiegos teleskopu. Lub tez ktos kto ma teleskop polaczony z lustrzanka badz aparatem mogl by takie zdjecie wykonac? Troche wacham sie przed wydaniem prawie 1000? na teleskop... :( Bardzo bede wdzieczny za pomoc.

Pozdrawiam i zycze udanej niedzieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)