Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jakie warunki muszą być spełnione by zobaczyć IC 5070 w lornetce 10x50 ? Czy wystarczy jasna i oczywista Ameryka w tejże lornetce ? A może minimum to NGC 7000 widoczna gołym okiem ? Jeśli tak to jak gołym okiem ona wygląda bo próbowałem i nic ?

Może macie/znacie jakieś szkice ?

Czy w ogóle to możliwe ?

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno potrzebne są dobre warunki, ale to oczywistość przy obiektach o niskiej jasności powierzchniowej. Pelikana widziałem pod moim gorczańskim niebem w lornecie 10.5x70 z parką filtrów mgławicowych (choć był dość slaby). Mniejszymi dwururkami nie miałem okazji spróbować.

Odnośnik do odpowiedzi

Hameryka gołym okiem jest pojaśnieniem dość jasnego fragmentu Drogi Mlecznej - po prostu musisz być pewnym miejsca i już (i nie dać się zwieść pojaśnieniom pochodzącym od innych gwiazd).
Jak wspomniał Łukasz, parka filtrów UHC oczywiście będzie sporym ułatwiaczem. 
Dodatkowo może pomóc wyłapanie południowo-zachodniej granicy LDN 935 - jeśli ją dostrzeżesz, to dlatego, że widać Pelikana (masz więc punkt zaczepienia).

mapka

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, ignisdei napisał:

Tylko że on nie pisze o lornetce 10x50 :P.

Jeśli chodzi o lornetkę 10x50, to Pelikana da się w niej dostrzec (bez filtrów), ale do tego potrzeba naprawdę ciemnego nieba, takiego na którym Ameryka Północna jest jasna i oczywista. Ja takie niebo widziałem chyba tylko w miejscach, które na poniższej mapie zaznaczone są na niebiesko, a parę razy w idealnych warunkach z mgłami w dolinach także na obszarach zaznaczonych na zielono.

https://www.arcgis.com/home/webscene/viewer.html?webscene=a5411b2f3d4e4c87b868023b2fa48f35&viewpoint=cam:19.73463066,51.28562655,1201830.378;359.747,0.421

Jeśli masz możliwość użycia filtrów UHC, to zobaczysz ją także na jaśniejszym niebie.

Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, pguzik napisał:

Tylko że on nie pisze o lornetce 10x50 :P.

Zlituj się, przecież wiem, że Trusock nie pisze o lornetce 10x50:O, ale daje za to kilka cennych rad co do jej obserwacji a przede wszystkim poszukiwań obiektu!

Obserwowałem Pelikana i Amerykę z Zatoką meksykańską  w samym filtrze UB 2" i w Berkucie 10x50 i Vixenie 16x80 i naprawdę to widać pod niebem 5+ . A przykładając filtr do okulara widać jeszcze lepiej.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi