Skocz do zawartości

Okulary ortoskopowe


MrVinquer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Co obecnie można było by polecić mi do obserwacyj planetarnych zamiast tych tradycyjnych ortoskopów:

post-21016-0-27943400-1325282860.jpg?

Z tego co kojarzę, to właśnie one były kiedyś polecane, ale po pewnym zastoju w astronomii okazało się, że już nie są dostępne na rynku. W ich miejsce pojawiły się jakieś inne, tańsze. Coś o nich można powiedzieć?

Czy te stare ortoskopy są jeszcze do nabycia? A jeśli nie - co polecacie w zamian?

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BGO w sklepach są już niedostępne. Przynajmniej u nas, być może gdzieś za granicą ostały się jakieś ostatnie sztuki, w co wątpię. Można je czasami kupić na giełdzie. Od ortho jeszcze lepsze są monocentyki TMB. Niestety u nas wogóle niedostępne. Na zagranicznych giełdach czasami się trafiają, ale z reguły szybką "idą", a cena też jest niemała.

Okulary swoją drogą, ale przy obserwacjach planetarnych seeing gra kluczową rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MrVinquer napisał:

. W ich miejsce pojawiły się jakieś inne, tańsze. Coś o nich można powiedzieć?

 

Mówisz pewnie o Baader Classic Ortho. Mimo bardzo atrakcyjnej ceny te okulary zachowały cechy charakterystyczne dla ortoskopów, a przy tym mają zauważalnie większe pole od pozostałych orciaków. Z pewnością są godne polecenia, choć lepsze wrażenia pozostawiły u mnie Kasai Ortho i BGO właśnie. Te dwie serie uważam za najlepsze do planet, może jeszcze TeleVue Ploessl jako trzeci. Miałem to szczęście dopaść na giełdzie Kasai parę lat temu i jestem z niego bardzo zadowolony. Tak samo jak z BGO, w przypadku tego Japończyka, należy liczyć na łut szczęścia na giełdzie. TV Ploessl są dostępne bez problemu, ale cenowo mniej atrakcyjne. Myślę, że w Newtonie poczujesz różnicę na planetach dowolnym ortho, więc jeśli trafi się np. UO, to możesz brać śmiało. Widziałem je 3 lata temu w 12" Syncie w towarzystwie BGO i różnica była zauważalna, ale na pewno nie kolosalna.

Jeśli nie na giełdzie, pozostaje Baader Classic Ortho - trochę niedoceniany (może przez cenę?), ale ortho z takim polem daje szczególną przyjemność ;)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mikołaj napisał:

Mówisz pewnie o Baader Classic Ortho. Mimo bardzo atrakcyjnej ceny te okulary zachowały cechy charakterystyczne dla ortoskopów, a przy tym mają zauważalnie większe pole od pozostały orciaków.

Czyli mimo niskiej ceny (co dla mnie jest trochę podejrzane) poleca się je jako zamiennik ortoskopów, dobrze rozumiem?

 

1 godzinę temu, Mikołaj napisał:

UO

Jaki UO? Wybaczcie, ale dawno nie siedziałem w tym i trochę pozapominałem.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MrVinquer napisał:

Czyli mimo niskiej ceny (co dla mnie jest trochę podejrzane) poleca się je jako zamiennik ortoskopów, dobrze rozumiem?

 

Nie tyle zamiennik, co jest to po prostu pełnoprawny ortoskop. Cena przykuwa uwagę i kiedy BCO weszło jako nowość do sklepów, nie było wielkiego boomu na jego kupno - myślę, że właśnie przez nieufność do tak niskiej ceny. Dodam jeszcze, że wtedy w Delcie mogłeś dostać taki za 190 zł. Teraz jest troszkę droższy, ale wciąż bardzo tani. Sam jako ortomaniak na początku podchodziłem do niego z dystansem, trochę nie wierząc, że będzie się spisywał chociaż trochę tak dobrze jak BGO. Jednak kiedy miałem okazję go przetestować, na planetach spisywał się bardzo przyzwoicie, a na jeszcze mocniejszego plusa przemawia pole nieco większe niż w innych orciakach. Ten atut na pewno jest zauważalny - trudno było uwierzyć, że to ortho może mieć 50 st., a pozostałe orciaki ok. 40-45, ale już podczas obserwacji można się przekonać, że na pewno nie jest to wartość zawyżona.

 

UO to University Optics Ortho - też całkiem przyjemna seria, dosyć często spotyka się ją na giełdzie - TAK to wygląda.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikolaj, a Twoim zdaniem, okulary ortoskopowe BCO, w jakosci obrazu beda lepsze od obecnie bardzo polecanych HR Planetary?. Zdaje sobie sprawe, ze BCO beda mialy np; maly ER, ale dla mnie wazniejszym parametrem jest jakosc obrazu w centrum pola oraz kontrast i czy przelozy sie to na jakosc obrazu w porownaniu z okularami jakich obecnie uzywam; SW SWA 58* 6mm i Plossl Vixen 10mm. Interesuje mnie zastosowanie okularu ortoskopowego w obserwacjach planetarnych jak i Ksiezyca oraz Slonca, w refraktorze SW 90/910mm. 

A moze lepszym rozwiazaniem bedzie HR Planetary  7-8mm?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, margor55 napisał:

Mikolaj, a Twoim zdaniem, okulary ortoskopowe BCO, w jakosci obrazu beda lepsze od obecnie bardzo polecanych HR Planetary?

 

Nigdy nie byłem zwolennikiem "okularów planetarnych", bo one po prostu nimi nie są. W obserwacji planet w podobnym budżecie nic nie jest w stanie zastąpić orciaków, nawet jeśli jest mowa o BCO, które pomimo zupełnie niskiej ceny uważam za całkiem udaną serię. Jedyne, co może się nie podobać w ortho to właśnie mały ER i niewielkie pole, ale w przypadku BCO nawet i tego drugiego problemu nie ma, bo 50 stopni to już całkiem sporo. Okulary planetarne polecałbym tylko osobom, które chcą obserwować w okularach, bo w przypadku ortoskopów nie zaznają jak sądzę zbytniego komfortu. Okulary planetarne potrafią jedynie przyciemnić  obraz i to trochę pomaga, bo żeby uzyskać dobry kontrast na planetach, tło wokół nich powinno być jak najciemniejsze. Jednak nigdy nie będą miały takiej transmisji jak ortho i nie będą potrafiły tak dobrze oddać kolorów. Mając refraktor zupełnie bym się nie zastanawiał nad niczym innym niż ortho - takie połączenie jest optymalne, a gdyby to jeszcze był refraktor ED, mmm... Bo trzeba pamiętać, że z Newtonami i planetami ogólnie jest pewien problem i obserwacje planet przez takie teleskopy nigdy mnie nie przekonywały, chyba, że mówimy o naprawdę dużych średnicach, wtedy pomaga lepsza rozdzielczość. Jednak ortho widzę zarówno jako lekarstwo dla Newtonów, jak i optymalne rozwiązanie dla refraktorów, MAKów etc. O porównaniu BCO do SWA nawet nie ma co mówić - odczujesz kolosalną różnicę. Tych Vixenów co prawda nie używałem, ale coś każe mi przypuszczać, że też ;)

Na koniec jeszcze anegdotka. Przywołany do tablicy HR Planetary miałem okazję ostatnio trochę używać. Wymieniłem na 2, czy 3 tygodnie swojego Kasai Ortho 12,5 mm na HR 6 mm :D (to była ta anegdotka), ale nie kierowałem się wcale jakością obrazu, tylko po prostu potrzebowałem jak najkrótszego okularu do pokazów Słońca Luntem i ten właśnie swoją rolę spełniał. Dodam jeszcze, że w egzemplarzu, który używałem występował efekt grzechotki - kiedy potrząsnęło się okularem, w środku latały jakieś części (niedoklejone szkła? hmm). W każdym razie w obserwacjach zauważalnie to nie przeszkadzało.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikolaj, dzieki za info. Prawde mowiac, takiej odpowiedzi sie spodziewalem. W okularach takich jak; TMB Planetary, SW SWA 58*, itp. w ich konstrukcji jest przedni czlon ujemny / cos w rodzaju soczewki Barlowa / i to pewnie powoduje ''zmiekczenie'' obrazu. Postawie jednak na okular ortoskopowy / nawet BCO /.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)