Skocz do zawartości

Czarny piorun?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Już od dłuższego czasu męczy mnie pewna kwestia. Kilka lat temu podczas podróży samochodem przez Austrię i Chorwację zauważyłam na niebie coś co przypominało pioruny, z tym, że były... czarne. Utrzymywały się przez chwilę po czym rozpływały, a samo zjawisko trwało dłużej niż klasyczne wyładowanie atmosferyczne. Nie towarzyszył temu żaden dźwięk. Dodam, że owe 'czarne pioruny' widać było na jasnym, lecz zachmurzonym niebie. Szukałam w internecie informacji na ten temat, ale ku mojemu zdziwieniu nie ma nawet wzmianki o takich zjawiskach. Czy ktoś może wie, co to mogło być? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Domst napisał:

Utrzymywały się przez chwilę po czym rozpływały, a samo zjawisko trwało dłużej niż klasyczne wyładowanie atmosferyczne.

Pomyśl jak wyładowanie atmosferyczne mogło się utrzymać a później rozpłynąć? Musiałaś widzieć jakieś smugi gazu. Być może z silników wosjkowych rakiet lub pocisków .

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, lukost napisał:

Strugi deszczu? Czasem takie "bicze" widuję gdzieś w oddali...

O, to jest dobre wytłumaczenie. Faktycznie takie strugi wyglądają jak ciemne wstęgi. Tylko one się utrzymują dość długo, ale zmieniają płynnie kształty. No i raczej ja bym tego z piorunem nie skojarzył.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie były to smugi deszczu ani gazu. Miało kształt identyczny jak błyskawica, było wyraźne. Pojawiało się na nagle i po chwili rozpływało. Niestety nie mam zdjęć, ale wyglądało to dokładnie tak, jak zdjęcie błyskawicy w negatywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Domst napisał:

Zdecydowanie nie były to smugi deszczu ani gazu. Miało kształt identyczny jak błyskawica, było wyraźne. Pojawiało się na nagle i po chwili rozpływało. Niestety nie mam zdjęć, ale wyglądało to dokładnie tak, jak zdjęcie błyskawicy w negatywie.

Jeśli widzimy jakieś interesujące zjawisko chwytamy za aparat/komórkę i dokumentujemy. Nawet z rozmazanego, ziarnistego zdjęcia można coś wyczytać. Będąc na wycieczce,  każdy chyba w dzisiejszych czasach ma przy sobie aparat !?

Zobacz, żeby nie kamery pokładowe Rosjan nie było by tych fotek i filmików.

Ja po tym wydarzeniu, nie ruszam się nawet do marketu bez kamerki.

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś takiego jak  "ciemna błyskawica" nie ma jednak mowy o czarnej:

Tu artykuł na całkiem poważnym portalu:

ciemna błyskawica nie jest widoczna  gołym okiem, lecz jedynie w promieniach gamma.

 

Ich obecność zarejestrował  Kosmiczny Teleskop Fermi, którego głównym zadaniem jest monitorowanie zjawisk zachodzących w przestrzeni kosmicznej oraz w ziemskiej atmosferze,

Widzi on wyłącznie w promieniowaniu gamma.

Czyli w postaci: energetycznych fal w widmie elektromagnetycznym!

Nie można ich zatem zobaczyć bez odpowiednich przyrządów, a takowych raczej nie miałaś podczas swej wycieczki po Europie.

 

Tu macie dark lighting

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)