Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem nie tak dawno o 34 latku z Korei Południowej w 2012, który zbudował SAM satelitę. Jest on amatorem i jak twierdzi - każdy może posługując się internetem stworzyć coś takiego. Mężczyzna, o którym piszę, bazował na literaturze naukowej, a nie wiedzy szkolnej. Nad budową satelity pracuje zespół osób z różnych dziedzin - nikt nie może przecież studiować tych wszystkich dziedzin jednocześnie, więc samodzielnie nie zbudowałby satelity. W związku z tym prosiłbym was, aby w tym wątku podzielić się swoją wiedzą na temat budwy satelitów - książki, artykuły, filmy z wykładami i ogólnie cała wiedza, jaka jest potrzebna. Jestem też ciekaw na co zwraca się szczególną uwagę podczas budowy satelit(zagrożenia i przystosowanie do warunków kosmicznych). Nie mam zamiaru w najbliższej przyszłości budować satelity, jednak chciałbym wiedzieć jak to jest zrobione.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/pomyslowy-dobromir-z-korei-zbudowal-sobie-satelite,53702,1,0.html

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,34-latek-zrobil-w-domu-satelite-poleci-w-kosmos,wid,14799508,wiadomosc.html

Dziwnym zbiegiem okoliczności też jestem elektronikiem :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odsyłam do ciekawego serwisu kosmonauta.net . Nasi Koledzy specjalizują się stricte w badaniach kosmicznych. FA jest raczej ogólno-astronomiczne. Myślę "Kosmonauci" pomogą Ci uzyskać pomocne informacje. Prześledź szczególnie inicjatywy amatorskie.

 

 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Śniło mi się kiedyś, że na orbitę wystrzeliwałem prosiaki w kapsułach zrobionych z kany na mleko.

Tak, że kana też może być satelitą byle byłoby ją czym wynieść na orbitę.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Mariano napisał:

Uważam, że teoretycznie każdy może zbudować satelitę bazując na dostępnych informacjach pod warunkiem, że będzie mieć dostęp do podzespołów.

I Banknotów Narodowego Banku Polskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Mariano napisał:

Uważam, że teoretycznie każdy może zbudować satelitę bazując na dostępnych informacjach pod warunkiem, że będzie mieć dostęp do podzespołów.

Poza podzespołami (i setkami tysięcy zł co najmniej) niezbędne są też urządzenia do testowania, czyli wszelkiego rodzaju komory próżniowe, termiczne, radiacyjne itp. Trzeba mieć dostęp do takich komór lub dużo kasy, aby wysłać tam na testy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Jacek E. napisał:

A na końcu dostęp do jakiejś rakietki, coby tę własnoręcznie zbudowaną satelitkę wywalić na ziemską orbitkę :))

Kasa, kasa, kasa - ESA Ci wyśle, jak zapłacisz :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MateuszW napisał:

Kasa, kasa, kasa - ESA Ci wyśle, jak zapłacisz :)

No tak - tylko to dalszy kasowy etap, ja to pisząc chciałem Koledze przybliżyć ewentualny kolejny etap. Gdyby po budowie chciał ją potraktować zgodnie z przeznaczeniem a nie jako dekoracje pokoju ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jednym z satelitów z których korzystam jest malutki FUNcube-1 (AO-73) cyferka 73 to skrót amatorski o znaczeniu "pozdrowienia". Wielkość to zaledwie 10x10x10cm waga poniżej 1kg i w ten sposób przybliżę kilka informacji na jego temat.
Wielka Brytania, grupa amatorów radiowych szczególnie zainteresowanych przestrzenią kosmiczną, uruchomiła nowy projekt satelitarny FUNcube.
Projekt otrzymał duże fundusze wstępne od Radio Communications Foundation (RCF)) dobroczynność.
Podstawową misją platformy jest zapewnienie łącza w dół telemetrii, którą można łatwo odebrać w szkołach i na uniwersytetach w celach edukacyjnych.
Docelowa grupa odbiorców to przede wszystkim uczniowie zarówno pierwszego, jak i drugiego poziom uczelni, projekt obejmuje rozwój edukacyjno techniczny.
Prosta i tania "stacja naziemna" działająca na częstotliwościach VHF W amatorskiej służbie satelitarnej umożliwia odbiór FUNCube, jedynie wymogi antenowe są bardzo wysokie nie wystarczy prosty dipol VHF tu trzeba więcej.
Pierwszym projektem sondy CubeSat, realizowanym przez nowo utworzoną brytyjską agencję kosmiczną, jest UKube-1. Rozwija się jako współpraca pomiędzy wieloma uniwersytetami.
FUNcube-1 (AO73) to kompletna edukacyjna stacja 1U CubeSat, której celem jest promowanie i edukowanie młodych ludzi na temat radia, przestrzeni, fizyki i elektroniki.
FUNcube-1 zarejestrowany jako holenderski statek kosmiczny został z powodzeniem wystrzelony z Rosji przez rakietę DNEPR w dniu 21 listopada 2013 r.,po ponad trzech latach na orbicie nadal działa dobrze.
Tysiące stacji, w tym wiele szkół i uczelni na całym świecie, odebrało i zdekodowało telemetrię. Szczegółowe informacje o bieżącej operacji i telemetrii dostępne z FUNCube-1 można znaleźć
pod adresem http://warehouse.funcube.org.uk/ Posiadają również dedykowaną stronę edukacyjną https://funcube.org.uk/education-outreach /
FUNCube-1 znajduje się w Synchronicznej Nisko Ziemi Orbicie o wysokości 630 km nad ziemią. Na takiej orbicie satelita przechodzi przez większość miejsc około 3 razy w godzinach porannych, a 3 wieczorem każdego dnia.
Ten harmonogram umożliwia ranne przeloty do wykorzystania w celach edukacyjnych i wieczorny przelot do amatorskiej komunikacji radiowej.
Satelita przeprowadza również eksperyment, z którego uczniowie mogą otrzymywać dane telemetryczne i mogą je porównać z wynikami uzyskanymi w podobnych eksperymentach referencyjnych grup.
FUNcube-1 posiada także transponder liniowy UHF do VHF o mocy ok. 300 mW PEP i może być używany przez Radio Amatorów na całym świecie do komunikacji SSB i CW.
Wymiary zaledwie 10 cm x 10 cm x 10 cm o masie mniejszej niż 1 kg, FUNcube-1 jest pierwszym statkiem kosmicznym mającym z podstawową misję edukacyjną dla szkół i najmniejszego satelity, który ma transponder liniowy dla radioamatorów.
Więcej informacji na temat FUNcube-1 znajduje się na  https://funcube.org.uk/ z której pochodzi ten materiał.

https://www.youtube.com/watch?v=ddR-IlZHNbw&feature= tu znajduje się test anten.

sat 10x10x10cm.jpg

sat elektronika.jpg

wymiary.jpg

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Satelita Nayif-1 / EO-88 (Emirates OSCAR 88) został opracowany przez Emirates Institution for Advanced Science and Technology (EIAST) i American University of Sharjah (AUS) – jest to pierwszy nanosatelita  stworzony przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. EO-88 został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 15 lutego 2017 roku z Sriharikota (Indie). Jego wymiary to 10x10x11,35 cm i waży zaledwie 1,1 kg, a wysokość orbity po jakiej krąży to 512km. Nayif-1 posiada transponder liniowy UHF do VHF o mocy 300 mW i może być używany przez radio-amatorów na całym świecie do komunikacji SSB i CW.

W dniu wczorajszym (film poniżej) udało mi się odebrać pierwszy raz dane telemetryczne od w/w satelity. Jest to bardzo ciekawe kiedy możemy odczytać „stan zdrowia” satelity. Możemy zobaczyć wykresy dotyczące temperatury poszczególnych elementów lub spadek napięcia baterii, gdy satelita wejdzie w cień Ziemi. Dodatkowo dane odebrane przez nas można wysłać do http://warehouse.funcube.org.uk

 

 

 

Telemetrię można odbierać na 145,940 MHz (SSB), 1,2 kb BPSK – standard FUNCube.

Więcej informacji na www.amsat-uk.org

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)