Skocz do zawartości

Sky-Watcher Evostar-150 (EQ-5) Achromatic Refractor


Conan

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tu nowy, wszystkich serdecznie pozdrawiam!

Chodzi o teleskop dla syna (i całej rodziny), taki żeby nie kupować dwa razy i żeby nie wymagał serwisu. Podoba mi się ten:

http://www.wexphotographic.com/buy-sky-watcher-evostar-150-eq-5-refractor-telescope/p10589

http://www.f1telescopes.co.uk/shop/skywatcher-evostar/skywatcher-evostar-150-eq5/

Nie bardzo mnie stać na GOTO, wolałbym raczej coś dużego za te pieniądze. Okolica wiejska, mamy duży samochód. Więcej jak ? 800 na pewno nie mogę wydać, to i tak zaporowa cena!

Niestety, nie mam bladego pojęcia o astronomii. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tu masz i duże i GoTo i na dodatek składane:

http://www.f1telescopes.co.uk/shop/skywatcher-dobsonians/sky-watcher-skyliner-200p-flextube-synscan-goto-dobsonian-telescope/

Albo jeszcze większe bez GoTo ale też składane z tym że minimalnie przekraczające budżet:

http://www.f1telescopes.co.uk/shop/skywatcher-dobsonians/sky-watcher-skyliner-300p-flextube-12inch-parabolic-truss-tube-dobsonian-telescope/

Refraktory są fajne ale duże Dobsony jeszcze fajniejsze. Te 2 powyższe to już może być sprzęt docelowy - raz a dobrze wydane pieniądze.

A przed zakupem zapoznaj się z tym działem:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-się-nieba/

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie wielki ten drugi Dobson, mam nadzieję że zmieści się w domu, nie wiem czy wejdzie do samochodu, bo my też chcemy się zmieścić.  Piszą, że można przez niego oglądać Mgławicę Koński Łeb w konstelacji Oriona.  

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mgławica_Koński_Łeb#/media/File:Horsehead_Nebula.jpg

Mieszkamy b. blisko terenów absolutnie ciemnych w nocy, niebo jest często bezchmurne.

Dzięki za szybką odpowiedź.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz nie kupuj z EQ5. Już raczej z HEQ5 jako docelowy montaż. Refraktor jest ok. EQ5 do obserwacji wizualnych starczy, ale coś dalej już robi się ciężko. Tu masz przykład teleskopu w sklepie PL Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP2001HEQ5 SynScan 

Tu jest pilot GOTO, ale z praktyki wiem, że można go spokojnie odpuścić (to około 700zł). A wtedy jest kasa, by kupić refraktor 150, taki jaki chciałeś. W takim refraktorze muszą być co najmniej szkła ED inaczej szkoda takiej kasy. Więc lepiej mniejszy a lepszy. Ten Newton jest całkiem ok. Choć są też zdecydowanie lepsze od niego.

Dobson zdecydowanie nadaje się do wizualnych obserwacji. Ale trzeba wiedzieć co się zobaczy, by nie było rozczarowania. Znam takich, którzy nie oddali by tego widoku za żadną fotografię. Ale przejście na foto jest już kosztowne.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Conan napisał:

Strasznie wielki ten drugi Dobson, mam nadzieję że zmieści się w domu, nie wiem czy wejdzie do samochodu, bo my też chcemy się zmieścić.  Piszą, że można przez niego oglądać Mgławicę Koński Łeb w konstelacji Oriona.  

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mgławica_Koński_Łeb#/media/File:Horsehead_Nebula.jpg

Mieszkamy b. blisko terenów absolutnie ciemnych w nocy, niebo jest często bezchmurne.

Dzięki za szybką odpowiedź.:)

Prosiłbym kolegę jeszcze żeby sprawdził co zobaczy przez teleskop bo kolorowe i tak soczyste widoki to tylko na fotkach niestety.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2016 at 09:58, jpatka napisał:

W takim refraktorze muszą być co najmniej szkła ED inaczej szkoda takiej kasy. Więc lepiej mniejszy a lepszy.

A ten:

SkyWatcher Equinox-80 PRO F/500mm Fluorite ED APO Refractor OTA?

http://www.365astronomy.com/SkyWatcher-Equinox-80-PRO-F-500mm-Fluorite-ED-APO-Refractor-OTA.html?gclid=CjwKEAjwrIa9BRD5_dvqqazMrFESJACdv27G1v-zCZvAG-jrA53kCyp23Kh3ObpfvWnZLC9RCXR1IxoC4hvw_wcB

Tylko nie będę umiał dobrać statywu:(!

Tu jest na statywie, ale straasznie drogo (SkyWatcher Equinox 80 ED PRO with EQ5 PRO SynScan Mount) ? 1028

http://www.f1telescopes.co.uk/shop/skywatcher-evostar-ed-equinox-pro/sky-watcher-equinox-80-ed-pro-with-eq5-pro-synscan-mount/

- każą sobie zapłacić za GO-TO, żona się wkurzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2016 at 09:58, jpatka napisał:

 

Jeśli możesz nie kupuj z EQ5. Już raczej z HEQ5 jako docelowy montaż. Refraktor jest ok. EQ5 do obserwacji wizualnych starczy, ale coś dalej już robi się ciężko.

 

Tu mam Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro & HEQ5 PRO, ale to znowu GoTo i to jeszcze drożej:

https://www.firstlightoptics.com/pro-series/skywatcher-evostar-80ed-pro-heq5-pro.html

?1,195 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hendryorion.JPG

Dnia 2.08.2016 at 10:55, kapral napisał:

Prosiłbym kolegę jeszcze żeby sprawdził co zobaczy przez teleskop bo kolorowe i tak soczyste widoki to tylko na fotkach niestety.

Nie wiem czy to zobaczę na własne oczy, ale rzekomo to jest zjęcie przez Skywatcher'a Evostar 80 ED DS Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoTo ? Proponuję rozpocząć od nauki nieba. Ja mam GoTo i używam go jedynie do przejazdu w pobliże obiektu. Później wprawne oko jest niezastąpione ;).

Interesujesz się astronomią? To GOTO zepsuje to zainteresowanie.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kapral napisał:

GOTO zepsuje to zainteresowanie

Właśnie chcę uniknąć GoTo, ale nie umiem dokupić statywu osobno. Nie widzę w sklepach on-line zestawów na statywie bez GoTo. Głupio byłoby kupić niepasujący statyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię duże newtony choć są paskudne bo nawet po kolimacji są nie skolimowane ;). Pomyśl o używce - warto. Nówkę -  kupuje się docelowy sprzęt. Pierwszy raczej docelowym nie będzie ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybierasz statyw HEQ5 pro bez GOTO, GOTO w nim jest opcjonalne i zawsze dostaniesz go bez niego. W ostateczności zamówisz telefonicznie. tu jest SynTrek  i do tego dobierasz tzw. tubę często określana w sklepach jako OTA - Newton   refraktor   lub tubę w innym sklepie tuby  są nawet w oddzielnej ofercie. W tubie zwróć uwagę na wyciąg, bo prócz szkła jest to też istotny element.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Conan napisał:

Właśnie chcę uniknąć GoTo, ale nie umiem dokupić statywu osobno. Nie widzę w sklepach on-line zestawów na statywie bez GoTo. Głupio byłoby kupić niepasujący statyw.

Ja tak offtopowo ale na początku przygody warto przyswoić sobie podstawowe terminy aby później uniknąć nieporozumień...
Statyw to coś - najczęściej trójnóg, stacjonarnie pier - słup, na którym sadza się montaż - głowicę. Paralaktyczny lub azymutalny, w Twoim przypadku to montaż paralaktyczny.

Statyw.jpg

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2016 at 10:32, jpatka napisał:

skontaktuj się wtedy ze sprzedawcą i poproś o wersję bez GOTO.

Odpowiedź z firstlightoptics.com brzmi:

"I'm afraid the HEQ5 is only available as a GOTO mount now, Skywatcher discontinued the manual version of this mount some time ago.

We are only able to supply the HEQ5 as a Goto mount"

A więc tak jak się obawiałem, nie ma! A cena z GoTo to ?1,195.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No toż przecież na polskiej giełdzie dostaniesz taką rurkę na szkłach FPL 53 w granicach 1800 zł (na przykład) + około 500 zł za montaż AZ4, który do wizuala jest idealny.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak nie wyśle ??? Paczka ubezpieczona takiej rurki to góra 100 zł - masz ją w ciągu góra 4 dni no i cła nie płacisz. Przecież to Ty pokrywasz koszty przesyłki. Sprzedający nawet z domu się nie ruszy. Zamawia kuriera przez Internet nawet dzwonić nie musi. Na drugi dzień kurier paczkę odbiera. Niedawno montaż do GB wysyłałem to wiem. Od zaufanego - sprawdzonego Usera można brać w ciemno - jak masz wątpliwości to zapytaj o opinię, mniej więcej znamy Kolegów. Przelicz ile zaoszczędzisz przeznaczając pieniążki na dobre szkiełka do kompletu....

Nic złego w Vixenie - oprócz tego, że drogi.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)