Skocz do zawartości

Niebo przez lornetkę 15x70


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Grzesiek napisał:

Moją uwagę przykuło jednak coś jeszcze. Na szkicu De Laeta też to jest. Mianowicie 4, naprawdę blade, prawie okrągłe plamy. Na pewno widziałem 2 z nich, dokładnie w tych samych miejscach jak na szkicu. Co to jest? Zakładam, że fragmenty mgławicy. Ale której?

Przyjrzałem się temu rejonowi na Aladinie i wygląda mi to na nieco mniej przepylone miejsce Drogi Mlecznej - więc światło gwiazd za obłokami pyłowymi jest wycinane w mniejszym stopniu - i stąd pojaśnienia.

 

4 godziny temu, Grzesiek napisał:

O M23 można powiedzieć, że jest na pewno duża (27?) i łatwa do odnalezienia.
(...)
2 czarne plamy Barnardów 92 i 93 niesamowicie intensywnie kontrastowały ze światłem emitowanym przez cały obłok.

Następnym razem spróbuj wyłapać jeszcze dwa okoliczne Barnardy - tuż nad Messierem 23 masz piękną maczugę Barnarda 84a - do jego wyłapania nie potrzeba wcale rewelacyjnego nieba (choć pod rewelacyjnym jest łatwy w 10x50).

Barnard84a.jpg

Natomiast w obrębie M24 możesz jeszcze wyłapać nietrudną podwóją smugę Barnarda 304 - to te dwie krechy odchodzące na południowy zachód od B92.

 

4 godziny temu, Grzesiek napisał:

Natomiast część przy 52 Cygni zawsze stwarza mi więcej problemów. Tym razem jednak i ona pojawiła się dość chętnie, jednak znikając od czasu do czasu z pola widzenia. Części środkowej jeszcze nigdy nie widziałem w 15x70.

Jest do wyłapania, ale znacznie łatwiejsza z filtrami (UHC lub O-III). Jak wyłapiesz raz z filtrami, uznasz że i bez filtrów się da. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Panasmaras napisał:

 

4 godziny temu, Grzesiek napisał:

Moją uwagę przykuło jednak coś jeszcze. Na szkicu De Laeta też to jest. Mianowicie 4, naprawdę blade, prawie okrągłe plamy. Na pewno widziałem 2 z nich, dokładnie w tych samych miejscach jak na szkicu. Co to jest? Zakładam, że fragmenty mgławicy. Ale której?

Przyjrzałem się temu rejonowi na Aladinie i wygląda mi to na nieco mniej przepylone miejsce Drogi Mlecznej - więc światło gwiazd za obłokami pyłowymi jest wycinane w mniejszym stopniu - i stąd pojaśnienia.

O tym nie pomyślałem :)

A z tymi ciemnymi mglawicami to jest problem natury kartograficznej - rzekłbym. A atlasach, którymi dysponuję ("Pocket Sky Atlas", "Deep Sky Hunter") są potraktowane dość pobieżnie. 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2016 at 11:40, Grzesiek napisał:

Moją uwagę przykuło jednak coś jeszcze. Na szkicu De Laeta też to jest.

Nie wiem które miejsca konkretnie widziałeś ale dla przykładu, na szkicu De Laeta, górne kółeczko tylko nieznacznie odbiega od miejsca w którym leży gromada otwarta NGC 6546. Właściwie to znajduje się ona gdzieś na dolnej krawędzi tego kółka. Nie wiem czy autor chciał oznaczyć pojaśnienie generowane przez gwiazdy mniej przysłonięte przez pył ale podejrzewam, że gromada również mogła dołożyć coś od siebie do owego pojaśnienia. Swoją drogą wyłuskałem tę gromadkę w 15/70 dwa lata temu ale obiekt był raczej dosyć mały i leżał w konkretnym miejscu. Poniżej moja notatka z relacji:

" Był tam także mój nowy cel którego być może już widziałem wcześniej, mianowicie gromada otwarta NGC 6546. Wyłuskanie jej zajęło mi chwilkę ale w końcu się pojawiła obok małego drogowskazu z 3 słabych gwiazdek. Nieco poniżej udało się namierzyć dwie gromady kuliste NGC 6544 oraz NGC 6553. Były dosyć blade i słabe ta druga nieco trudniejsza."

Jeśli chodzi np o dolne kółeczko na szkicu De Laeta, bardzo dobrze zgadza się ono z położeniem wspomnianej wyżej gromady kulistej NGC 6544 ale na żywo jest ona obiektem malutkim, przypominającym rozmytą, słabą gwiazdkę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)