Skocz do zawartości

Laser jako lunetka biegunowa


M.Rudy

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie. Czy ktos próbował stosowac wskaźnika laserowego zamiast lunetki biegunowej. Wskaźnik umiesciłem w rurce plastikowej 1/2" a następnie całosc w miejscu gdzie normalnie znajduje się lunetka biegunowa. Potem ustawiłem laser na gwiazde Polarna. Wydaje mi się ze efekt był dośc dobry obiekty długo utrzymywały sie w okularze bez korygowania w osi deklinacji. czy ktoś ma podobne doswiadczenia z takim zastosowaniem wskaźnika? 

post-80-13769981712_thumb.jpg

post-80-137699817136_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam...oryginalną lunetkę trzeba skolimować by nie biła na boki..kręcąc osią ra zobaczysz jak promień będzie tańczył! Poza tym nie Gwiazda Polarna stanowi środek obrotu sfery - i ona sama obraca się -choć po małym okręgu -widać to w powiększeniu!

takapolarfinder.jpg

polar_finder_pattern_small.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie do wizuala to wystarczy .. szczególnie może zastąpić to pozycjonowanie montażu na Polarną w osi pionowej, te 52 stopnie dla Warszawy  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam...oryginalną lunetkę trzeba skolimować by nie biła na boki..kręcąc osią ra zobaczysz jak promień będzie tańczył! Poza tym nie Gwiazda Polarna stanowi środek obrotu sfery - i ona sama obraca się -choć po małym okręgu -widać to w powiększeniu!

takapolarfinder.jpg

polar_finder_pattern_small.jpg

Tak na marginesie tej  to Kto posiada telefon z Androidem to polecam ten programik :)

https://market.android.com/details?id=it.granchio.polarfinder&hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Zainspirowany wynalazkiem Wessela (http://astropolis.pl/topic/44056-laser-i-ustawianie-na-polarn/) postanowiłem sprawić sobie podobną zabawkę. Zaczęło się od tego, że w moim zielonym wskaźniku zepsuł się wyłącznik. Chciałem go wymienić, ale procedura dostania się do środka spowodowała całkowitą destrukcję obudowy  Tak więc został totalnie wybebeszony środek. Laser działał, więc postanowiłem mu znaleźć nowy dom. Zamówiłem w Astrokraku mocowanie, dorobiłem grzałeczkę z rezystorów oraz kabelek i tak to wyszło:

DSC_5123s.jpg

DSC_5128s.jpg

Laser jest zasilany z napięcia ok 2,8V (tyle akurat uzyskałem na diodach prostowniczych z 5V). Co ciekawe, gdy dałem 3,4V laser świecił dokładnie tak samo. A jak baterie miały 2,8V, to całkowicie zdychał w przeszłości... Pewnie laser po włączeniu powodował dodatkowy spadek napięcia na baterii. A tak to wygląda na montażu:

DSC_5136s.jpg

DSC_5137s.jpg

Laser świeci bardzo dobrze, dużo stabilniej, niż wcześniej na bateriach. Super wygodnie się nim celuje - polecam! Jest to gadżet, ale przydatny. Do lunetki zaglądam dopiero, jak jest już w niej polarna i mam absolutną pewność, że to właśnie ona. Niby umiem wyczuć polarną w lunetce, ale ze dwa razy mi się zdarzyła pomyłka w przeszłości  Laser przyda się szczególnie, gdy wyjadę na nieco inną szerokość geogr. Wtedy elegancko zmienię sobie wysokość montażu bez katowania się przy lunetce.

Oczywiście, laser służy tylko do ulstra szybkiego, zgrubnego trafienia w polarną. Potem wyciągamy i już normalnie lunetka (z metody EQMod).

  • Like 5

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam fajny mocny i gruby laser, który idealnie pasuje w okular lunetki. Podczas wstępnego ustawiania na biegun po prostu dokładnie przystawiam laser do lunetki i efekt jest taki sam/podobny.

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)