Skocz do zawartości

M 31 w Andromedzie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Obiekt: M31 w Andromedzie

Miejsce zbierania materiału: Ożarów- 04.08.2016 r.

Sprzęt: NT 203/1000 EXOS2/EQ-5 z napędem w osi RA

Detektor: Sony Alfa 58, 25x20s. ISO 1600

Obróbka: DSS, GIMP 2.8

To pierwsze moje zdjęcie galaktyki, więc proszę o wyrozumiałość, proszę również o cenne uwagi co poprawić by w przyszłości wychodziły mi lepsze zdjęcia. :)

M 31 - Adam Tużnik - 04.08.2016 r..jpg

 

Pozdrawiam, :)

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 

M31 jest Andromedą :) to tylko taki mały błąd . Co do fotki na bank było by lepiej jak by galaktyka była w centrum kadru . Niestety mimo że to jasny obiekt to warto dozbierać materiału. jak na pierwszą fotkę fajnie :)

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Astro-Sky21 napisał:

To pierwsze moje zdjęcie galaktyki, więc proszę o wyrozumiałość, proszę również o cenne uwagi co poprawić by w przyszłości wychodziły mi lepsze zdjęcia. :)

M 31.TIF

To zdanie czytam już któryś raz ... ;)
Ale nie to jest sednem sprawy. Proszę zamieść fotografię w formatach czytelnych dla większości Forumowiczów czyli w JPG lub PNG.


P.S.  BlackPitchPL

Cytat

M31 jest Andromedą :)to tylko taki mały błąd....

Ale jest w gwiazdozbiorze Andromedy... A M31 to Galaktyka Andromedy. Błędu więc nie widzę.

Andromeda.jpg

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jacek E. napisał:

To zdanie czytam już któryś raz ... ;)
 

Piszę to kolejny raz, ponieważ dopiero zaczynam przygodę z obiektami ciemnego nieba. :)

I za każdym razem proszę o opinię, uwagi, które z pewnością pomogą mi wyeliminować błędy na przyszłość. :)

38 minut temu, BlackPitchPL napisał:

 Co do fotki na bank było by lepiej jak by galaktyka była w centrum kadru . Niestety mimo że to jasny obiekt to warto dozbierać materiału. jak na pierwszą fotkę fajnie :)

Będę jeszcze próbował z większą liczbą klatek, tym razem tylko tyle, bo po 23:00 nadeszły chmury i nie mogłem więcej nazbierać klatek. :(

Pozdrawiam, :)

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie spróbuj lepiej ustawić ostrość. Kup najlepiej maskę bahtinova. Będziesz miał "w punkt".

Druga sprawa to aparat. To sony nie nadaje się do astrofoto (a na pewno już na poważniej). Ma półprzepuszczalne lustro. Tracisz 1/3 światła które jest odbite i wpada w wizjer a tylko 2/3 pada na matryce.

Poza tym cieszy że próbujesz. Z czasem będzie lepiej :)

Też gdzieś mam moją pierwszą M31, jak dobrze pamiętam 60s bez guidingu z lustrzanki. Jak znajde to wrzucę.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Jacek E. napisał:

To zdanie czytam już któryś raz ... ;)
Ale nie to jest sednem sprawy. Proszę zamieść fotografię w formatach czytelnych dla większości Forumowiczów czyli w JPG lub PNG.


P.S.  BlackPitchPL

Ale jest w gwiazdozbiorze Andromedy... A M31 to Galaktyka Andromedy. Błędu więc nie widzę.

Andromeda.jpg

Definicje są opisane tak ogólnikowo że faktycznie masz rację  Galaktyka Andromedy (zwana również Messier 31, M31 lub NGC 224, a wcześniej także Wielką Mgławicą w Andromedzie)[6] ? galaktyka spiralna, leżąca około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy.  a błąd chyba wynika z tego że jest zwana M31 ;)

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że się tutaj z moją M31 wcisne. Zauważ że to tylko 60s - jedna klatka. Zobacz ile mniej światła zarejestrowało Twoje Sony. Kup Canona 450d a odrazu Ci się spodobają efekty.

Zdjęcie poniżej pochodzi z refraktora TS ED102/714. 60s bez guidingu, Canon 70d.

11792165_941548455887336_3793474208985586933_o.jpg

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, BlackPitchPL napisał:

Definicje są opisane tak ogólnikowo że faktycznie masz rację  Galaktyka Andromedy (zwana również Messier 31, M31 lub NGC 224, a wcześniej także Wielką Mgławicą w Andromedzie)[6] ? galaktyka spiralna, leżąca około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy.  a błąd chyba wynika z tego że jest zwana M31 ;)

Nic nie jest ogólnikowe. W Gwiazdozbiorze Andromedy znajduje się obiekt - galaktyka, sklasyfikowana w Katalogu Messiera jako M31, nazwa również używana oficjalnie to Galaktyka Andromedy. Podsumowując i kończąc offtopka - Adam pisząc w pierwszym swoim poście tematu ,,Obiekt: M31 w Andomedzie " błędu nie popełnił :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z

2 godziny temu, AstroLutek napisał:

Sorki że się tutaj z moją M31 wcisne. Zauważ że to tylko 60s - jedna klatka. Zobacz ile mniej światła zarejestrowało Twoje Sony. Kup Canona 450d a odrazu Ci się spodobają efekty.

Zdjęcie poniżej pochodzi z refraktora TS ED102/714. 60s bez guidingu, Canon 70d.

11792165_941548455887336_3793474208985586933_o.jpg

Zdjęcie gratuluję bardzo ładne, co do mojego sprzętu przykro mi, ale sprzętu na razie nie zamierzam zmieniać, dopiero zakupiłem. :)

Mam zamiar się na nim uczyć, i robić to na co mi jego możliwości pozwalają. :) Myślę, że zdobyte doświadczenie Astro fotografów jest rzeczą bezcenną, i pewnie nie jeden z Was się ze mną zgodzi, myślę również że w moim przypadku z każdym razem będzie coraz lepiej. Mam w planach jeszcze sfotografować Drogę Mleczną, spróbuję uzbierać więcej klatek i zobaczę co z tego mi wyjdzie.

Pozdrawiam, :)

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym delikatnie, że do poprawy masz przede wszystkim przygotowanie sesji - gwiazdki pociągnięte nie są, bo to krótka ekspozycja, ale ostrość tutaj to totalna klapa. Poza tym ćwicz już teraz robienie flatów i biasów - musisz zacząć wyciągać zdjęcie. To coś tutaj wygląda mi na albo surowego stack'a, albo pojedynczą klatkę max 5 sekund. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aparatu...

To moja pierwsza w ogóle fota i też M31... obrobiona w grudniu 2014 i nadal się uczę :)) a efekty jeszcze mnie nie zadowalają.

M31ciemna.jpg

 

Nie poddawaj się i słuchaj rad doświadczonych forumowiczów - są bezcenne...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, BloodCold napisał:

Syriusz łdane foto:)

Powiedz mi że tym sprzetem który chce kupić też bede mógł ujrzeć takie cuda ?:P

Teleskop Sky-Watcher N-203/1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex

Syriusz? który Syriusz? Nick jest troszkę wyżej - mój to kapral jeśli chodziło Ci o mnie ;).

Co do pytania -> musisz troszkę poszukać porównań w necie bo powiem uczciwie, że nie będziesz mieć obrazów z Hubbl'a.  Raczej zobaczysz coś takiego jak na pierwszym zdjęciu w temacie.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kapral napisał:

Syriusz? który Syriusz? Nick jest troszkę wyżej - mój to kapral jeśli chodziło Ci o mnie ;).

Co do pytania -> musisz troszkę poszukać porównań w necie bo powiem uczciwie, że nie będziesz mieć obrazów z Hubbl'a.  Raczej zobaczysz coś takiego jak na pierwszym zdjęciu w temacie.

Ja mogę tylko potwierdzić, że w zasadzie rzeczywiście M 31 jest właśnie tak widać NT 203/1000 EXOS2/E-Q5 jak na moim zdjęciu powyżej.

Pozdrawiam, :)

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, BloodCold napisał:

Tak tak Kapral chodziło o Ciebie :P:D hehe naprawdę bede szukać:) Jeśli nie ma pogody to mam działać i uczyć sie na stellarium czyli np. wybrać coś w miarę możliwego i łatwego i szukać na stellarium tak?

M31 w przeciętnych warunkach widać tak

9910221673_450b0b48a0_z.jpg

 

a pod dobrym niebem i z doświadczeniem tak

img2005100101_M31A_Rev3lg.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Wczoraj pod bardzo ciemnym niebem, w 14" + nagler 17 mm widoczne były dwa pasy. Niebo podobne do tego zatomskiego. Niestety, ale wiele ludzi tutaj przekoloryzowuje swoje szkice czy obserwacje przez co wprowadza mniej doświadczone osoby w błąd. 

Tutaj będę jak Tomasz - zobaczę -> uwierzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz po części racje. Szkice prawie zawsze "oszukują" w kwestii jasności obiektów. To co na szkicu jest słabe w okularze jest na granicy widoczności/widoczne z trudem. Np. po tym jak udało mi się zobaczyć Kwintet Stephana zerknąłem na szkic - tam galaktyki są "jasne" a w okularze trudne/bardzo trudne. Trzeba na to brać poprawkę i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiejętność obserwacji to jedno, ale czytać szkice też trzeba umieć. Naszkicowane obiekty mgławicowe najczęściej są dużo jaśniejsze względem gwiazd niż jest to w rzeczywistości. Bardziej liczą się szczegóły, które udało się dostrzec, choćby na granicy percepcji. Wierne oddanie ich jasności byłoby ekstremalnie trudne (oraz nierozsądnie czasochłonne), nie mówiąc już o tym, że na tanich, przekontrastowanych monitorach takie szczegóły w ogóle nie były by widoczne.

Osobiście zdaję sobie sprawę, że nawet gradacje jasności spowodowane strukturą papieru mogą wprowadzać w błąd (nawet mnie samego po pewnym czasie), więc coraz bardziej myślę nad bardziej technicznymi rysunkami z oznaczonymi wyraźniejszymi granicami jasności, czy też jakimiś szczegółami.

Coś takiego zacząłem robić dwa lata temu przy okazji obserwacji M76. Wcześniej tego nie publikowałem, ponieważ było to w trakcie mocno świecącego Księżyca (więc była to obserwacja bardzo niepełna). Po drugie bardzo mnie zastanawiało jaśniejsze gwiazdopodobne miejsce (zaznaczone "?" na szkicu) - w rzeczywistości jest tam gwiazda, ale o 1mag ciemniejsza niż miałem wtedy zasięg.

(W czasie kiedy przygotowałem poniższą grafikę przed pomyłkę dwa razy użyłem zdjęcia DSS Blue (jeden raz zamiast zdjęcia DSS Red)

M76_szkic+DSS.jpg

 

Mi jest znana tylko jedna taka osoba przesadzająca w swoich relacjach i szkicach, więc nie wiem co i kogo kamilsc miał na myśli pisząc "wiele osób". Tym bardziej, że relacje pisze zaledwie kilka (kilkanaście?) obserwatorów (ja w zasadzie z tym skończyłem) a szkice zamieszcza zaledwie garstka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)