Skocz do zawartości

Pierwszy Teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Jestem nowy i nie znam się na astronomii lecz zaciekawiło mnie pare programów na discovery... 

Więc postanowiłem pogłębić ten temat.

jak w temacie napisałem chce zakupić pierwszy teleskop łatwy w obsłudze ale też żeby się dużo nauczyc, w internecie znalazłem takie cudo 

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

czy ten teleskop jest dobry jak dla początkującego?

czy może zaproponujecie coś lepszego w podobnej cenie?

 

Pozdrawiam 

Heniek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry wybór na początek. Jeżeli chcesz trochę zaoszczędzić poszukaj na rynku wtórnym.

http://astropolis.pl/topic/54112-synta-8-sw-swa-17mm-sw-26mm/?hl=synta

Ale pamiętaj, że w związku z gabarytami raczej nie jest to teleskop na balkon.

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon jeśli chodzi o gabaryty mi nie przeszkadzaja bo mam duży taras oraz 20 minut piechotką nad morze wiec nie ma źle:)

a ten Teleskop łatwy w obsłudze jest?

dałbyś jakieś wskazówki ?

aktualnie zerkam na tabele wimmera oraz różne poradniki gdzie  kiedy i co szukać. powiem że wciągający temat:)

a już nie umiem sie doczekać pierwszego teleskopu:P

Pozdrawiam 

Heniek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie trafiony. Również sugeruję zakup używanego.

Pierwsza sprawa to nauka nieba - zainstalować stellarium i druknąć sobie kilka podstawowych mapek żeby jaśniejsze messiery złapać na początek.

Bez znajomości nieba jesteś jak ślepiec w porsche.....

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisał kapral. Przestudiuj niebo, przeczytaj jakąś książkę o podstawach astronomii i dawaj pod ciemne niebo.

Każdy teleskop jest łatwy w obsłudze. Kwestia tylko poznania nieboskłonu żeby wiedzieć gdzie celować.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, szdom1 napisał:

Jest dokładnie tak jak napisał kapral. Przestudiuj niebo, przeczytaj jakąś książkę o podstawach astronomii i dawaj pod ciemne niebo.

Każdy teleskop jest łatwy w obsłudze. Kwestia tylko poznania nieboskłonu żeby wiedzieć gdzie celować.

pzdr.

 

.... stellarium jest nieocenione dla początkującego i doświadczonego... Nie oszukujmy się jak nie rozpoznasz podstawowych gwiazdozbiorów to nic nie znajdziesz. Najgorsze to pytać "a jak znaleźć ..." , "a dlaczego nie widzę..." . Należy poczytać odpowiednie tematy i z taką 8-ką będziesz miał frajdę na pół roku gwarantowaną :). Tak, na pół roku kolego,.... bo potem zachorujesz na "dwucalicę złośliwą" i poznasz prawdziwy smak astronomii :)). Wtedy już będzie dla Ciebie za późno...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, kapral napisał:

Pierwsza sprawa to nauka nieba - zainstalować stellarium i druknąć sobie kilka podstawowych mapek żeby jaśniejsze messiery złapać na początek.

Dodatkowo - bardzo przejrzyście skonstruowana Tabela Wimmera i temat Obiekt tygodnia.

Jeśli Kolega jest jak napisał ,, nowy i nie znam się na astronomii " bezwzględnie proponuję te podstawy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium juz mam:) Tabele Wimmera juz mam na komputerze:)  też już zacząłem zaglądać do tego:P

Dziękuję za pomoc:) napewno zostanę z wami żeby sie co nieco nauczyć:) a jeśli można zapytać , szybko idzie się zorientować w tym wszystkim ? chodzi mi o całą mape nieba

Syriusz mówisz że aż tak to wciąga??:P  

Pozdrawiam 

Heniek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, BloodCold napisał:

 a jeśli można zapytać , szybko idzie się zorientować w tym wszystkim ? chodzi mi o całą mape nieba

Całą ???? ;) troszkę tak - weź się na razie za północne niebo. na ,,sucho" przygotować mapę aktualnych obiektów na swojej miejscówce, pilnuj pogody i z każdą obserwacją będziesz mądrzejszy. Po zakończonej porób notatki i w chmurne wieczory przeglądaj. Za każdym następnym razem już będzie łatwiej. Gdy długo pogody brak obserwuj na sucho np. w Stellarium, porównując z mapkami. po roku, jak solidnie się przyłożysz już będziesz znał podstawowe obiekty i potrafił je bez problemu wskazać ,,gdy zatoczą koło".

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- dokładnie tak,
- lato, jesień, zima, wiosna, one nie stoją w miejscu,
- dlatego zaproponowałem Ci pracę Janusza Wilanda, abyś wiedział jak to się wszystko nad nami ,,kręci",
- północne z ograniczeniem, bo zależy gdzie Twoja miejscówka w nordzie leży ;).

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, BloodCold napisał:

dziękuje za wskazówki:) mam czas to będę czytać i zerkać na stellarium::)   

miejscówka przy plaży kijkduin:) przed scheveningen:)

 

To szału z miejscówką nie masz.

 

Bez tytułu.png

 

Proponowałbym 30km na >południe/południowy zachód< od Twojej miejscówki - wybrałbym jeśli chciałbyś blisko w miarę i ciemno w miarę...

 

Bez tytułu1.png

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)