Skocz do zawartości

Teleskop dla Ojca


Speedy00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam prezentu dla Ojca, od zawsze chciał obserwować niebo dlatego postanowiłem zakupić mu na urodziny Teleskop, jednak jestem w tym totalnie zielony dlatego prosze o jakąś pomoc.

Do wydania mam sumę 1000zł ,a sam teleskop chciałbym aby był w miarę prosty i służył do oglądania gwiazd jak i np do obserwacji  przelatującego samolotu .

proszę o wyrozumiałość, jeśli taki temat już był poruszany proszę o odnośnik do owego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ojciec potrafi unieść 20 kg i ma troszkę wolnej przestrzeni do obserwacji (nie tylko ciasny balkon)  - polecam Syntę 8" Dobs nazwa handlowa: "Sky-Watcher (Synta) Dobson 8" tak wpisz w google! To połączenie wydajności ceny i kosztuje troszkę ponad te 1000zł

teleskop-sky-watcher-synta-dobson-8ampquot-pyrex-zdjecia_rev002.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja bym coś dodał  jakąś dobra literature, program planetarium, atlas nieba.

Sam teleskop mimo że podstawa obserwacji  to trochę mało ;-)

Na razie pytanie padło odnośnie teleskopu. Co do akcesoriów - to temat morze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Ojciec Speediego..na razie musi skupić się na :

1)zmontowaniu (skręceniu)  Dobsona

2) Zjustowania szukacza z tubą  :)

3) Dokonania pierwszej dziennej obserwacji np. drzewa lub samolotu, potem nocą gwiazdy, Księżyca czy Jowisza.

Nie mniej jednak...Na początek polecam poradnik" pod tytułem:

"Atlas Nieba" - Przemysława Rudzia - wyd. Pascala, będzie bardzo pomocnym narzędziem dla początkującego obserwatora! Dostępny w necie, księgarniach m.in Empiku!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podpinam sie pod temat, chce kupic sobie teleskop za okolo 700 zl, głównie zalezy mi na obserwacji planet , zostal mi polecony Teleskop Sky-watcher SK1309EQ2 Reflektor 130/900

http://sklep.teleskopy.net/teleskop-sky-watcher-sk1309eq2-reflektor-130900-p-535.html

Co o nim sadzicie? Słyszalem rowniez ze czesto polecana Synte 8 cena  (1100zl) i wcale az tak nie odstaje od tego modelu.

Znalazlem rowniez

Teleskop PENTAFLEX MAK-90 90/1250 EQ-1

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=1646&lunety=Teleskop_PENTAFLEX_MAK-90_90/1250_EQ-

Ktory bylby lepszy? I jeszcze pytanko, na co zwracac uwage podczas wyboru teleskopu jezeli ma byc do planet? Jaka ogniskowosc powinien miec? Czy przy ogniskowosci 1250mm, juz cos dokladnie zobacze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" przepięknie pokaże Ci również planety. Jest bardzo uniwesalna!

Choć w mniszej światłosile planety będą ładniejsze. Rozważ też synte 6" Ona zmieści się w Twoim zakładanym budżecie

http://sklep.teleskopy.net/sky-watcher-dobson-6-classic-1531200-reflektor-p-687.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta na Dobsonie ma montaż dobsona a nie typowy statyw podobny do statywu fotograficznego. To najlepsze rozwiązanie dla obserwatora

photo.php?photo_id=1358&full

Tak to wygląda w praktyce

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tutaj ma 10", ale do wizualnych obserwacji nie ma lepszej maszyny. Są tez składane konstrukcje, jak komuś brakuje miejsca.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)