Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 15.08.2016 NGC 6822 (Galaktyka Barnarda)


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, lukost napisał:

Patrząc na mapkę ze Stellarium zobaczyłem, ze program kłamie - w sensie błędnego oznaczenia zlokalizowanej na północ od Galaktyki Barnarda malutkiej, lecz jasnej i przepięknej mgławicy planetarnej, zwanej "Little Gem". Jej numer katalogowy to NGC 6818. 

Łukasz albo źle zrozumiałem... albo masz jakąś starą bardzo wersję Stellarium.... Ja używam 13.1 (obecnie najnowsza 15) i jest prawidłowe oznaczenie.....

Little.jpg

Little1.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Łukasz albo źle zrozumiałem... albo masz jakąś starą bardzo wersję Stellarium.... Ja używam 13.1 (obecnie najnowsza 15) i jest prawidłowe oznaczenie.....

Nieee, mam najnowszą wersję - wymieniałem niedawno lapka i ściągnąłem Stellarium kilka dni temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to było dobrze, jak widzisz na zrzucie i skopali :( 
A u mnie w 64 bitowej 0.15-nastce pokazuje podwójnie ....

Głupio.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.08.2016 at 19:03, lukost napisał:

Cholernie jestem ciekaw, czy ktoś z Was widział ją w lornecie pięćdziesięciomilimetrowej?

W lornecie 100mm galaktyka pod dobrym kaszubskim niebem (SQM-L pokazał 21,5 mag/arcsec) nie stanowiła problemu, jednak bardzo żałuję że nie podszedłem do niej lornetką 10x70 (50tki nie mam).. Pogoda nie dopisała i miałem tak naprawdę jedną bardzo dobrą nockę, wiedziałem że ciemne niebo mnie oszołomi więc zabrałem tylko dużą lornetę żeby nie miotać się między sprzętami. Mniejsza lornetka miała być na następny wypad ale warunki za drugim (i ostatnim) razem nie były zbyt dobre.

W 100mm lornecie pod dobrym niebem widać bardzo rozległe, owalne ale lekko rozciągnięte pojaśnienie, wyraźnie odcinające się od tła w powiększeniach 30x i 60x.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie rozumiem astro fotografów w Polsce. Obiekt  wizualnie oklepany widziany różnymi sprzętami ja maks 16 calowym widziałem.  Łukaszu z terenu polski zdjęć tej galaktyki praktycznie nie ma ( no powiedzmy 2 są). O wodorkach to możemy zapomniec. Tak sobie myślę że wizual jest daaaaleko do przodu z obiektami w stosunku do astro foto w Polsce . Może ja w tym roku coś złapie chociaż nie obiecuję  ciężko będzie w tym roku o fotkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Próbowałem usilnie przez ostatnich kilka sesji łapać obszary HII w Galaktyce Barnarda. Niestety, nawet Ultrablock nie pomógł. To nie ta deklinacja, niestety... Spróbuję ponownie za kilka tygodni pod niebem południowej Afryki. Udało mi się natomiast podczas jednej nocy z wyśmienitą przejrzystością wyłapać wspomnianą w pierwszym poście "kaszkowatość" galaktyki, w konfiguracji newton 350/1500 i ESik 14 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

W okolicach zwrotnika Koziorożca NGC 6822 ładnie widać już w Fujinonie 10x50 i naprawdę nie jest to żadne wyzwanie. Dziś spróbuję jeszcze w 8x42, tylko tym razem na statywie (bo wczoraj paczałem z ręki i nie wylazła). ;) Rzeczonych obszarów HII nie mogę jakoś zidentyfikować, natomiast kaszeczka/ziarnistość wychodzi bardzo ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja zawsze co roku na zlocie w Zatomiu wypatruje jej :) i tak w sumie nigdy poniżej refraktora 100mm nie schodziłem a z lornetki to tylko przez 22x85 ledwo co widziałem. Na razie takie zdjęcie udało mi się zrobić w zeszłym roku mieszkam na 54stopniach i ciężko o dobre zdjęcia tak nisko położonych obiektów, w tym roku niestety muszę odpuścić: 

Parametry:

Sprzęt Montaż: EQ8, teleskop GSO RC 10cali, reduktor ogniskowej 0,67x, kamera atik 414ex i filtry baader LRGB.

L10x300s. RGB 5x200 s. bin2

 

NGC6822.thumb.jpg.6450233de8988ad8ea14b751ab75fe50.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro obiekt wypłynął to odnotuję, że dla mnie też zwrotnik Koziorożca jest  symboliczny bo udało się skończyć projekt w LRGB

http://www.astromarcin.pl/images/galaxies/NGC6822/ngc6822_2013_19_2500.jpg

Ale wartość dodana to ukazanie pyłowego charakteru obszaru pomimo szczupłego materiału L.

n6822_2013_L_up.thumb.jpg.8c674c6c57d61deec8fc0141074d8623.jpg

 

  • Like 7

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Tak się zastanawiałem ile z tych pyłów otaczających galaktykę Barnarda można wyciągnąć z naszych szerokości geograficznych. Wychodzi na to, że się da, tylko trzeba dłuższych czasów, więcej materiału i ciemnego nieba nad południowym horyzontem. Poniżej wyniki mojego eksperymentu (bo pełnoprawna fota to nie jest ;) ). Ok. 1,5 h w klatkach po 90 s,  6d mod, Canon 200 mm, ISO 1600. 

1055775986_barnardgalaxypaint.thumb.jpg.1a0e79e7da76a076ad329213fada9e1a.jpg

i zrzut ekranu ze strony sky-map.org dla porównania co tam siedzi

1065205603_6822skymap.thumb.jpg.66667900d7765e0d026663043db51fce.jpg

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)