Skocz do zawartości

Wszechświat równoległy


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś mglisty ten Twój wszechświat równoległy ...

Podobno nasz Wszechświat posiada topologię/kształt wielowymiarowej oponki. Ale ja bardzo chciałbym się znaleźć  we wszechświecie  o kształcie dwunastościanu foremnego (coś jak piłka nożna ...) i po włożeniu ręki przez jedną ze ścian chciałbym ją zobaczyć w ścianie przeciwległej. Jest to matematycznie udowodnione,  że gdy dwunastościan foremny jest zanurzony w przestrzeni siedmiowymiarowej (patrz - http://www.swietageometria.info/ksztalty-wszechswiata?start=1) :

magazyn%20nature%202.jpg

 

Janko, jako podróżnik po wszechświatach równoległych powinieneś jednak znać jakiś sposób, aby się tam znaleźć!   :)

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rybi napisał:

Jakiś mglisty ten Twój wszechświat równoległy ...

Podobno nasz Wszechświat posiada topologię/kształt wielowymiarowej oponki. Ale ja bardzo chciałbym się znaleźć  we wszechświecie  o kształcie dwunastościanu foremnego (coś jak piłka nożna ...)...

Janko, jako podróżnik po wszechświatach równoległych powinieneś jednak znać jakiś sposób, aby się tam znaleźć!   :)

No, taki już jest ten mój Wszechświat Alternatywny - raz mglisty, raz śnieżysty. Do innych raczej nie trafiam. A już ta piłka nożna to zupełnie nie dla mnie :D

Co innego taki nastrój:

DSCF4365.JPG

 

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

"Nie zapominajcie o tych,
Którzy w górach zostali
Strzegąc ognisk wśród nocy,
Strzegąc szlaków wysokich
Gdzieście też chcieli być!
Nazywajcie "szaleństwem",
Ten ich upór wyniosły.
I wspomnijcie te dni,
Gdyście może też śnili
Ten wasz w chmurach strzelisty,
Ten od marzeń błękitny,
Ten od pragnień złocisty,
Urojony wasz szczyt.
Nie zapominajcie tak prędko,
Tych co w górach zostali
Co uparli się trwać
Może oni wciąż kroczą
Ścieżką tam, podobłoczną.
Podczas gdyście skręcili,
Zeszli z drogi,
Ruszyli w ten szeroki,
Wygodny, udeptany już trakt."

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące później...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Znowu w Tatrach. Który to już raz? Trudno zliczyć. Panorama szczytów widzianych od południowego wschodu nie ma sobie równych. Od Kieżmarskiego, poprzez Łomnicę, gigantyczny stąd Sławkowski Szczyt, aż po Gerlach i Kończystą, że wyliczę te najlepiej znane. Jednak Krywania, tej najpiękniejszej góry, stworzonej przez anioła i ukształtowanej jego skrzydłem stad nie widać.

DSCF7182.thumb.JPG.aea0baf10fbfe187542a0e444b8e4354.JPG

Nasze zamiary są skromne. Popatrzeć na te wspaniałości, przejść się podnóżami, zapuścić w parę dolin. Gdzie nam na szczyty, gdzie na wysokie przełęcze. Rysy, Krywań, Rohatka czy Czerwona Ławka to już pieśń przeszłości. Tak myślimy. Ale czy to pewne? Ponoć dawni, 80-letni przewodnicy wciąż prowadzili ?gości? na tatrzańskie szczyty. Więc może, mimo wszystko, jest nadzieja?

W drugi poranek pobytu coś wisi w powietrzu. Czasami bywa taki dzień, że wszystko musi się udać. To po prostu wiadomo, czuć jakiś powiew mocy. Idziemy na Krywań! Tak, potwierdza moja lepsza połowa.

Znad Szczyrbskiego Jeziora wierzchołek Krywania już widać. Jednak to ciągle nasz wszechświat, bliższe otoczenie jest jak najbardziej ziemskie. Takie skrzyżowanie Krupówek z Morskim Okiem. Kramy z ciupagami i pluszowymi owieczkami, dzieci jedzące lody, nowożeńcy fotografowani na łodziach.

Paręset metrów dalej po Wyżnim Krywańskim Chodniku już robi różnicę. Droga szeroka i gładka lecz folklor znikł. Pojedynczy przechodnie pozdrawiają się uprzejmym ?dobr? den?. Niebieski szlak na Krywań odbija od Chodnika po dobrej godzinie. Ciągle łagodnie, lecz wciąż nabiera wysokości. Najpierw lasami, potem wśród kosówki, wreszcie w skale. Kopuła góry piętrzy się coraz ogromniejsza, nad nią tylko niebo. A ono jest dziś łaskawe, błękitne. Zasnuje się dopiero przed ostatnia wspinaczką, oszczędzając żaru. Wspinaczką, bo w szczytowej kopule są liczne miejsca wymagające użycia rąk.  

Jesteśmy mocno zmęczeni i odwodnieni a trudności rosną. Zawrócić? Moja pani dzielnie napiera. Z góry schodzą rodzice z dziećmi. Niech to jednak kogoś nie zmyli, Słowacy są narodem górskim, wędrują i jeżdżą na nartach nawet z niemowlętami. Więc idę czy taż lezę, już myśląc z trwogą o zejściu i starając się nie patrzeć na boki. Zostało mi nagrodzone, osiągam szczyt tuż za żoną. Później mi wyzna, że też myślała o wycofie. Oczywiście w tym samym momencie co ja. Ach to stare, dobre małżeństwo!

Na szczycie wszechświat jest rzeczywiście inny. Nieziemskie widoki, euforia i odreagowanie stresu. Weszliśmy, jesteśmy, widzimy. To będzie zwieńczenie naszej wysokogórskiej przygody.

DSC04272.thumb.JPG.350fdd7764b18d96a4461e94666373b5.JPG

DSC04280.thumb.JPG.b542edabf7f7356c5ec6309942791762.JPG

DSC04281.thumb.JPG.f9784e6621a2d7beb8ae8863b1fb8610.JPG

DSC04285.thumb.JPG.ec4184dd305327f46f09e9d9741c951b.JPG

Powrót jest łatwiejszy, choć też nielekki. Wracamy skonani po dziesięciu godzinach wędrówki. Jeszcze tylko dojazd do kwatery zasłużoną ?elektriczką?, jeszcze paręset metrów marszu pod rozgwieżdżonym nieboskłonem i można zdjąć buty. Dobrze się dziś zasłużyły. Co tam, kto za życia choć raz był w niebie?

Hej, Krywaniu, Krywaniu wysoki!

  • Like 7

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Leon napisał:

Mnie zaintrygowało piąte zdjęcie, a głownie to dlaczego ma Pan podwinięte nogawki, przecież goła łydka aż prosi się o kleszcza. Osobiście to kleszcza nie widziałem na oczy ale tak piszą w gazetach.

Skąd wiesz, że to ja? :))

Na Krywaniu kleszczy nie ma. Poza tym, sa przereklamowane. Poza tym, niepodwiniete nogawki tytłają się w błocie, zawadzają o krzaki i skały. Poza tym, tak jest chłodniej. Poza tym, nie tytułujmy sie "panami".

 :kufel:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiem? zdjęcie jest podpisane "Idzie Janko lasem" Na szczycie pewnie nie ma, ale w niższych partiach są, sprawdziłem w necie i jeszcze piszą tam że więcej kleszczy jest po słowackiej stronie ( to tak ogólnie o Tatrach ). Co do przereklamowania, też mi się tak wydaję ale ... Z pozostałą częścią wypowiedzi pełna zgoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Leon napisał:

Skąd wiem? zdjęcie jest podpisane "Idzie Janko lasem" ...

Ale to było o Janosiku! :))

A taki zbójnik to nawet kleszczy się nie boi!

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kjacek napisał:

"A góry nade mną jak niebo, a niebo nade mną jak gór?y"... 

W górach jest wszystko co kocham

DSCF7178.thumb.JPG.1c2e549e75a212fb98d12231173261e8.JPG

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwone Wierchy zimą to jedno z moich górskich marzeń.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dobrze że banery  są niezbyt widoczne , gdyby były to autor czyli Lukost mógłby mieć kłopoty. Służby same z siebie pewnie by do tego nie doszły ale gdyby ktoś ...  Przeczytałem właśnie że przeszukują internet by wyławiać  zakamuflowane złamania ciszy wyborczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Leon napisał:

Dobrze że banery  są niezbyt widoczne , gdyby były to autor czyli Lukost mógłby mieć kłopoty. Służby same z siebie pewnie by do tego nie doszły ale gdyby ktoś ...  Przeczytałem właśnie że przeszukują internet by wyławiać  zakamuflowane złamania ciszy wyborczej.

Ty to na poważnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)