Skocz do zawartości

Jak nie kupować lornetki


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

  • Panasmaras przypiął ten temat
  • 2 lata później...
18 minut temu, Jaro666 napisał:

Daję lajka :) może jedynie nie zgodzę się z przedostatnią uwagą co do apertury ponizej 40 mm. Niedawno kupiłem 8x30 EII i bardzo zaskoczyły mnie możliwości tego malucha :) pozdrawiam

Patrz wstęp :))

Poza tym, lornetka to dziwny przyrząd. Nie zawsze jej możliwości idą w parze z aperturą.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 5 miesięcy później...

Mam tekie pytanie. Podział lornetek na astronomiczne , myśliwskie itd. jest słuszny czy to należy traktować luźno?  Jeżeli jakaś lornetka jest  opisana jako  lorneteka do obserwacji natury ale spełnia warunki optyki do obserwacji astro wg powyższego  to brać czy nie brać?  Np.  Vortex Crossfire HD 8x42 mam zamiar kupić ale to nie  lornetka astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko. 

   Zeiss produkuje lornety z czerwonymi (rubinowymi, pomarańczowymi ) warstwami nawet za 10.000zł.

Warstwy maja być bardzo dobre (czytaj sprawne) Kolor zależy od składu chemicznego  samej warstwy.

  Dlaczego  lorneta o zmiennym powiększeniu musi być zła? Jest na rynku wiele sprzętu ze zmienną ogniskową który jest naprawdę dobry.

  Okazjonalnie też można kupić świetny sprzęt tym bardziej kiedy sprzedającemu zależy na szybkiej sprzedaży.  

Zgodzę się, że nie warto kupować z niewiarygodnego źródła.  

   Pole i powiększenie to dwa parametry występujące obok siebie. Jednak jednemu pasuje M13 wypełniająca całe pole widzenia a innemu w otoczeniu tysięcy gwiazd.

  Mała lornetka turystyczna też daje radę w astro. Pamietam jak chyba Karol opisywał, że widział cirrusowa w 8x35 .

  Co do przydatności lornetki (lornety) to też osobiste odczucie. Dla mnie np. jest zbyteczna w astro. Może duża 80-100mm miałaby u mnie wzięcie. Taka 10x50 to tylko do ptaków. Nie lubię patrzeć w niebo przez lornetkę. Dlatego raczej do astro nie kupię. 

images.jpeg

Edytowane przez dark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, paweł2312 napisał:

Mam tekie pytanie. Podział lornetek na astronomiczne , myśliwskie itd. jest słuszny czy to należy traktować luźno?  Jeżeli jakaś lornetka jest  opisana jako  lorneteka do obserwacji natury ale spełnia warunki optyki do obserwacji astro wg powyższego  to brać czy nie brać?  Np.  Vortex Crossfire HD 8x42 mam zamiar kupić ale to nie  lornetka astro.

Moim zdaniem taki podział nie ma większego sensu co do astronomii. Niebo można obserwować każdą lornetką. Na statywie foto lub na żurawiu.

Mi najlepiej sprawdzała się 15x70. Ale brakowało np 8x40 ;-). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, paweł2312 napisał:

Np.  Vortex Crossfire HD 8x42 mam zamiar kupić ale to nie  lornetka astro.

Źrenica wyjściowa tej lornetki to 42/8 = 5.25 mm, czyli jest jasna, czyli nadaje się do astro.
Na dodatek ma gniazdo do adaptera statywowego, co czyni ją już całkiem lornetką astronomiczną.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dark napisał:

Janko. 

   Zeiss produkuje lornety z czerwonymi (rubinowymi, pomarańczowymi ) warstwami nawet za 10.000zł.

Warstwy maja być bardzo dobre (czytaj sprawne) Kolor zależy od składu chemicznego  samej warstwy.

Ekspoerci twierdzą inaczej. Klik

3 godziny temu, dark napisał:

  Dlaczego  lorneta o zmiennym powiększeniu musi być zła? Jest na rynku wiele sprzętu ze zmienną ogniskową który jest naprawdę dobry.

Nie twierdzę, że musi. Zapewne można skonstruować niezłą  lornetkę z "zoomem".Jednak z mojego doświadczenia, nie napotkałem lornetki o zmiennym powiększeniu nadającej się do astro. Nawet wtedy, gdy sprzedawca reklamował ją jako astronomiczną. Poniższe jest nadal aktualne:

"Dodatkowy mechanizm zmiany powiększenia wytnie znaczną część zbieranego światła (mniejsza sprawność optyczna), zmniejszy pole widzenia nawet o połowę, osłabi konstrukcję, rozszczelni lornetkę i zwiększy jej ciężar. Przy zmianie powiększenia najczęściej traci się ustawienie ostrości, w dodatku często niesymetrycznie ? w każdym oku inaczej. Duże powiększenia są w ogóle bezużyteczne ze względu na brak przy nich ostrości."

3 godziny temu, dark napisał:

Co do przydatności lornetki (lornety) to też osobiste odczucie. Dla mnie np. jest zbyteczna w astro. Może duża 80-100mm miałaby u mnie wzięcie. Taka 10x50 to tylko do ptaków. Nie lubię patrzeć w niebo przez lornetkę. Dlatego raczej do astro nie kupię. 

Twój wybór :))

Tylko z czego  wynikają Twoje radykalne osądy, jeśli nie z doświadczenia? 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspoerci twierdzą inaczej. Klik

Po pierwsze to nie eksperci a po wtóre wypowiedź na temat rubinowej barwy warstw szkieł jest nieco ogólnikowa. Co innego naśladownictwo Chińskie a co innego  znana na świecie optyka Carl Zeis nie mówiąc już o Leice która też taką barwę stosuje. To tak jakby napisać unikajcie dawnych rosyjskich obiektywów i lornet bo zażółcają obraz. 

I oczywiście masz rację. Moja niechęć do obserwacji astro przez lornetki wynika z doświadczenia. Co nie znaczy, że chcę przekonać kogokolwiek do mojej racji. Każdy jest inny i inne preferencje ma. ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mylisz tzw  rubinowe powłoki, o których mowa w linku, z purpurowym odcieniem widzianym pod pewnymi kątami na najlepszych powłokach Zeissa i innych potentatów optycznych :))

Zaś co do wartości ocen doc. Olecha i jego zespołu (Optyczne.pl) pozwól, że zachowam swoją opinię :))

Edytowane przez Janko
  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ogłoszenie nieba przez lornetki jest fantastyczne. Oczywiście gdy lornetka jest na statywie lub żurawiu. 

To uzupełnienie do innych obserwacji lub te inne obserwacje są uzupełnieniem obserwacji lornetkowych. Moim zdaniem tu nie może być wyróżnienia jakiegoś rodzaju obserwacji. Po prostu mamy do dyspozycji różny sprzęt. Negowanie czegoś jest tu nie na miejscu. Chociaż mi też się to zdarza w stosunku do długich a cienkich refraktorów ??

Bo w końcu jeden lubi ogórki drugi ogrodnika córki. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Tutaj mamy świetny przykład tego, czego nie należy robić, by się nie zrazić do lornetek:

https://www.onet.pl/technologie/optyczne/chinska-lornetka-za-25-zl-czas-na-pierwsza-obserwacje-patrze-i-nie-wierze/p5c060x,30bc1058

  • Haha 1
  • Sad 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też już kiedyś czytałem o tej chochli, ale pomyślałem sobie, że nadal straszy. Myślę, że warto ostrzegać, bo chochle są nieśmiertelne i co raz dochodzi do reinkarnacji :stop:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...
10 godzin temu, Kipisz napisał:

Panowie po tej mocnej dawce wiedzy wrzucicie jakieś przykładowe lornetki warte uwagi? Oczywiście tylko do astro. Wtedy będę mógł poszukać jakiejś używki bo pewnie będzie sporo kosztowac

Dobre będą modele 7x35, 7x50, 8x42, 10x50, 10x70, 12x50, 15x70, 15x85, 20x80, 22x85, 25x100, 28x110 ? 
Wszystko zależy od tego:
- jak chcesz obserwować (z ręki / montaż)
- co chcesz obserwować (przegląd nieba / rozległe gromady / mgławice)
- jaki masz budżet ? 

Edytowane przez dexter77
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kipisz napisał:

Panowie po tej mocnej dawce wiedzy wrzucicie jakieś przykładowe lornetki warte uwagi? Oczywiście tylko do astro. Wtedy będę mógł poszukać jakiejś używki bo pewnie będzie sporo kosztowac

Mojego Celestrona Cometrona 7x50 nie zamieniłbym nawet na 'Fuji" ? .

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Qrczak99 napisał:

Mojego Celestrona Cometrona 7x50 nie zamieniłbym nawet na 'Fuji" ? .

Nie martw się, nie będzie kandydatów do zamiany ?

  • Haha 5

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dexter77 napisał:

Dobre będą modele 7x35, 7x50, 8x42, 10x50, 10x70, 12x50, 15x70, 15x85, 20x80, 22x85, 25x100, 28x110 ? 
Wszystko zależy od tego:
- jak chcesz obserwować (z ręki / montaż)
- co chcesz obserwować (przegląd nieba / rozległe gromady / mgławice)
- jaki masz budżet ? 

Wiadome że chciałbym na montażu ? budzet to napewno ponizej tysiąca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kipisz napisał:

Wiadome że chciałbym na montażu ? budzet to napewno ponizej tysiąca 

Wiadome na pewno dla Ciebie, niekoniecznie dla mnie ?  Proponuję założyć nowy wątek, opisz co i jak, a koledzy na pewno pomogą ? 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kipisz napisał:

Panowie po tej mocnej dawce wiedzy wrzucicie jakieś przykładowe lornetki warte uwagi? Oczywiście tylko do astro. Wtedy będę mógł poszukać jakiejś używki bo pewnie będzie sporo kosztowac

W zasadzie odpowiedź na Twoje pytanie jest już na początku wątku . DO Silver 10x50 lub 7x50 . Koszt nowej to około 500 złotych . Gdy "wyrośniesz" z tej lornetki bez problemu  sprzedasz na którejś z giełd.

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Qrczak99 napisał:

W zasadzie odpowiedź na Twoje pytanie jest już na początku wątku . DO Silver 10x50 lub 7x50 . Koszt nowej to około 500 złotych . Gdy "wyrośniesz" z tej lornetki bez problemu  sprzedasz na którejś z giełd.

Jak wyrosne to dam zonie ? razem coś popatrzymy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2020 o 13:08, Kipisz napisał:

Jak wyrosne to dam zonie ? razem coś popatrzymy 

Dziś jest fajna cena na nową DO Extreme 7x50, za 999 zł można rozważyć ? 

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-extreme-7x50-ed?from=listing

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Qrczak99 napisał:

Podobno mają na stanie nową, a przynajmniej tak twierdzili w zeszłym tygodniu  https://www.zoom-n-joy.pl/katalog/lornetka-delta-optical-silver-10x50/#.X9yohhnkWic

Na militaria.pl mieli cenę poniżej 400 zł. Obecnie jest niedostępna, ciekawe czy by w tej cenie sprowadzili jakbym chciał kupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2020 o 22:22, Kipisz napisał:

Panowie po tej mocnej dawce wiedzy wrzucicie jakieś przykładowe lornetki warte uwagi? Oczywiście tylko do astro. Wtedy będę mógł poszukać jakiejś używki bo pewnie będzie sporo kosztowac

Skoro masz teleskop to po co Ci lornetka? Zyskasz tylko większe pole widzenia, mniejsze powiększenie może rozczarować. Chyba że bardziej zależy Ci na mobilności, to poszukaj coś między 10x50, a 15x70. Ja wybrałem 12x60 i czuję lekki niedosyt. ? Kolejny zakup w drodze... .

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, ufol napisał:

Skoro masz teleskop to po co Ci lornetka? Zyskasz tylko większe pole widzenia, mniejsze powiększenie może rozczarować. Chyba że bardziej zależy Ci na mobilności, to poszukaj coś między 10x50, a 15x70. Ja wybrałem 12x60 i czuję lekki niedosyt. ? Kolejny zakup w drodze... .

Mój teleskop to śmieszna sprawa a lornetkę zawsze mogę mieć w plecaku lub przy sobie na rybach bo 80% wędkowania to nocki i często są takie noce że aż żal bierze ? a przez całą noc to można sobie pięknie smaka załagodzić

 

Ed: mój "teleskop" to optisan star 70076 ale i tak jestem zadowolony bo widzę więcej niż gołym okiem 

?

Edytowane przez Kipisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)