Skocz do zawartości

Tranzyt Wenus 2012


Anna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

  Ważna informacja !!

  Dopiero 21 maja (w poniedziałek) wieczorem, po rozmowach z dyrekcją CAMK, w Oddziale PTMA w Warszawie zapadła decyzja, że jednak

  PTMA przeprowadzi (6 czerwca) pokaz tranzytu Wenus ze swojego obserwatorium na terenie CAMKu.

  Podczas poprzedniego zjawiska ? 8 lat temu ? PTMA i CAMK były głównymi organizatorami pokazu tego unikalnego zjawiska. Wtedy media bardzo lakonicznie informowały o zjawisku, a o pokazie w CAMKu informacje były rzadkością ? pewnie dlatego frekwencja nie była duża, jak się spodziewaliśmy (w innych miastach Polski na pokazach było kilka razy więcej osób, niż w Warszawie).  Pokaz ten poprzedził mój odczyt o tranzycie, wygłoszony 17 maja,  przy ponad 200 osobowej widowni  (teraz PTMA nie ma swojego odczytu o tegorocznym tranzycie).

  Warunki tegorocznego tranzytu, pominiętego 8 lat temu przez media, nie sprzyjały podjęciu decyzji o przeprowadzeniu takiego pokazu teraz - bardzo wczesna pora, niskie położenie Słońca, zasłonięcie tej części nieba przez drzewa.

  Jednak po zwróceniu się przez CAMK do nas w sprawie pokazu i pewnym ułatwieniom, na jakie możemy liczyć tym razem, Oddział PTMA podjął decyzję o zorganizowaniu pokazu także w 2012 roku.

  Jak wszyscy wiedzą, wielką akcję pokazu zjawiska organizuje w Warszawie  CNK ? można się spodziewać tłumów (kilkuset osób, może więcej ?). Będą liczne media w CNK...

  Czym zatem możemy zachęcić miłośników astronomii (i członków PTMA) do przyjścia do nas, na Bartycką ??

  Paradoksalnie ? bardziej kameralnymi warunkami, umożliwiającymi lepsze śledzenie zjawiska.

  Pokaz będziemy prowadzić głównie z tarasu (widoczne będzie ostatnich kilkadziesiąt minut zjawiska).  Wykorzystany będzie nasz najlepszy sprzęt do obserwacji Słońca, w tym oczywiście nasz ?Dobson? TN-250.  Będzie drugi Newton SW 200 [mm], mniejsze teleskopy i lunety. Niestety najprawdopodobniej nie będzie można skorzystać z mojego Newtona 250/1600, którego jakość obrazów podziwiali ci obserwatorzy, którzy w 2004 roku mieli możliwość wejścia na dach.

  Tranzyt będziemy także obserwować w obserwatorium PTMA na dachu CAMKu (dla małych grup osób).  Z dachu  Słońce będzie widoczne już kilkanaście minut po wschodzie Słońca, tak więc pokaz będzie możliwy już od ok. 4h 30m  i do końca ? czyli do godz. 6h 50m  (CWE).

  Tam będzie nasz sprzęt do zdjęć i do transmisji w internecie ? będzie taka możliwość !

http://ptma-warszawa.astronomia.pl/ptma_tv.htm

-------------------------------------------------------------------------------

  Na Forum "Astropolis.pl", pod podanym niżej adresem:

http://astropolis.pl/topic/38559-tranzyt-wenus-2012-pokaz-w-ptma-warszawa/

pokazuję - dla przypomnienia - 9 zdjęć z przejścia Wenus w 2004 roku (zdjęcia obserwatorów PTMA, w tym Janusza Wilanda i moje), wykonane w PTMA:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

  Pozostało niecałe 30 godzin do tego wyjątkowego zjawiska....

  Kiedy oglądaliśmy poprzednie zjawisko w 2004 roku, PTMA i CAMK były głównymi organizatorami pokazu w Warszawie. Teraz głośno reklamuje się CNK (i inni...)

  Przypominam (i zapraszam) do udziału w pokazie przejścia Wenus - w Warszawie !!

  Pokaz także będzie prowadzić Oddział PTMA w Warszawie (i CAMK) - ul. Bartycka 18.

  Jeszcze raz podaje adresy (www) PTMA w Warszawie, związane z przejściem Wenus w 2012 roku:

Strona prezesa Oddziału PTMA w Warszawie:

http://www.astrojawil.pl/tranzyt_wenus_2012.htm

Strona PTMA (Warszawa), aktualności:

http://ptma-warszawa.astronomia.pl/aktualn.htm

Oraz atrakcja dla tych, którzy nie będą mogli przyjść osobiście - transmisja PTMA on-live !!  :D

http://ptma-warszawa.astronomia.pl/ptma_tv.htm

  Przygotowałem specjalne pamiątkowe bilety z pokazu, które otrzymają ci, którzy.przyjdą na pokaz do PTMA ? pierwszych 100 biletów jest numerowanych !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak powinien wyglądać arkusz obserwacyjny z tranzytu? Mniej więcej taki sam jak do obserwacji słońca?? Mam zamiar notować położenie wenus co 10 min. Czy lepiej będzie notować co 5 min ?

Sky-Watcher 130/900 EQ 3-2, Filtr księżycowy (#ND96-0,3) 50% (1,25") - GSO , Filtr słoneczny Baader ND5 , Dovetail 320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrum Hewelianum zaprasza na wspólne oglądanie tranzytu:

<Z tej okazji Centrum Hewelianum przygotowało propozycję specjalną: zaczynamy od godziny 4.30 rano i do godziny 7.00 zapraszamy na wspólne obserwacje przejścia Wenus przez tarczę słoneczną. Obserwacje będą prowadzone przez astronoma Centrum Hewelianum, przy użyciu różnych metod: metody projekcyjnej, teleskopu z filtrem zabezpieczającym oraz teleskopu słonecznego. Na wszystkich chętnych będziemy czekać pod Pomnikiem Millenijnym (Krzyż Millenijny), na samym szczycie Góry Gradowej.

UWAGA: wstęp na obserwacje jest wolny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc!

Z kolei o godzinie 9.00, 10:00, 11:00, 12;00, 13;00 i 14:00 przeprowadzone zostaną warsztaty prezentujące tranzyt Wenus i tłumaczące mechanizm tego zjawiska. Zajęcia zakończone zostaną wyznaczeniem jednostki astronomicznej, czyli odległości w jakiej znajduje się Ziemia od Słońca. W trakcie pokazu odtworzone zostanie przejście Wenus przez tarczę Słońca, zarejestrowane kilka godzin wcześniej!

Serdecznie zapraszamy do wspólnego podziwiania wyjątkowego zjawiska astronomicznego!

Miejsce obserwacji: okolice Pomnika Millenijnego

Miejsce warsztatów: Reduta Napoleońska

Termin: 6 czerwca 2012

Wstęp wolny!

Na zajęcia w godzinach 09:00-14:00 obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, której można dokonać pod numerem telefonu:

(58) 300 08 42 wew. 50, e-mail: [email protected]. >

Prognozy dla Gdańska są całkiem całkiem.

post-164-137699844985_thumb.jpg

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na wschodzące słońce byłem pełen optymizmu. Ta niewielka luka między Chmurami a horyzontem dawała mi nadzieję na ładne fotki. Niestety!!!!!! Przez telep Nic nie dało się uchwycić!!!

post-724-137699844998_thumb.jpg

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc do tranzytu podchodziłem na luzie, prawie o nim zapomniałem. Żadnych wcześniejszych przygotowań. Obudziłem się jednak o 5-tej, rzut oka za okno?. Słońce aż razi, a na niebie ani jednej chmurki. Szybka pobudka rodzinki (wstali bez buntu) i zacząłem poszukiwania sprzętu: refraktor jest, filtr?. cholera, gdzieś tu kiedyś leżał?. jest! Dobra, jest czym patrzeć, idziemy do piera  :)

Zamontowanie teleskopu na montażu zajęło chwilę, krótka gimnastyka z ustawieniem paralaktyka na cel?. jest!  ustawienie ostrości? oooo żesssssszzz straszny seeing, wszystko faluje, ale piękna Wenus wyraźnie zakłóca znany mi obraz Słońca. Jakaś duża, mam wrażenie, że większa niż w 2004 r, ale to może tylko złudzenie, przecież minęło 8 lat.

Po chwili konieczna ręczna korekta położenia teleskopu (nie chciało mi się nawet rozkładać kabla i podłączać zasilania do montażu). Krótka zabawa z różnymi powiększeniami i po chwili żona pyta; ?nie będziesz robił zdjęć??. Odpowiadam, że nie, bo nie planowałem, nawet nie wiem, czy w aparacie bateria jest naładowana. Krótki namysł: no ale co ja będę robił przez te 1,5 godziny? Biegnę do domu?. jedna złączka, druga złączka, aparat?. bateria?.. działa! Jeszcze tylko manualny pilot i tym razem już spokojnym krokiem wracam na stanowisko obserwacyjne (jakieś  50 metrów od domu). Po drodze mijam syna wracającego do łóżka. Zakładam złączki i po chwili Canon wisi na teleskopie. Kilka fotek testowych na ostrość i czas ekspozycji. Cholera, przy takim stanie atmosfery to ja za wiele nie zwojuję, nawet Wenus na niektórych klatkach przybiera różne kształty. Ale pocieszam się, że im wyżej Słońce będzie się podnosić, tym obraz powinien stawać się stabilniejszy. Na wszelki wypadek trzaskam mnóstwo zdjęć, może niektóre będą lepsze, może wstrzelę się w jakiś spokojniejszy bąbel powietrza. Ale przecież to mają być tylko pamiątkowe zdjęcia.

Czas zleciał bardzo szybko, najbardziej emocjonował moment zbliżania się do 3 kontaktu, oraz sam kontakt. Potem to już była tylko kwestia minut i ta świadomość, że właśnie Wenus ?ucieka? i już nigdy, nigdy  w życiu nie zobaczę tego zjawiska. Przyznam, ze w tym momencie poczułem (poczuliśmy) lekki żal. ?A kiedy Merkury będzie tak tranzytował?? ? pyta żona. ?Hmmm?. jeśli dobrze pamiętam to w 2016 r.?

Ale to już nie to samo, Merkury jest dużo mniejszy. Jestem szczęśliwy, że dane mi było zobaczyć w życiu 2 tranzyty Wenus  :)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie chwile kiedy się astronomię naprawdę kocha, albo nienawidzi ;). No dzisiaj mi wyszło to pierwsze :). Ale chwile wielkich nerwów były, jak po bezchmurnej nocy po 3.00 pojawiły się na niebie chmury i jak wsiadałem do samochodu obejmowały prawie całe niebo. Pojechałem ostatecznie na miejscówkę, gdzie zwykle prowadzę obserwacje, później miał dojechać kolega. Po dojechaniu na miejscówkę (ok 4.00) nademną były chmury, bezchmurny był tylko wąski pas na wschodzie nisko nad horyzontem (przeszkadzały jeszcze drzewa), i w kierunku południowym gdzie chmury się kończyły.Wsiadłem w samochód i pojechałem drogą na południe, gdzie  po  ok pół godzinie udało się znaleźć miejscówkę. Słońce akurat wschodziło rozstawiłem szybko syntę i od razu zabrałem się za obserwacje - Słońce jeszcze spłaszczone, ale Wenus oczywiście było widać. Cel minimum zaliczony :).

Niestety chmury mnie dogoniły i po ok 10 minutach było po obserwacjach. W międzyczasie zadzwonił kumpel gidze jestem, bo w Koszalinie się przejaśniło. Więc nie pozostawało nic innego jak spakować sprzęt i wracać. Ustawiłem się w Koszalinie na placu podożynkowym, gdize był dobry widok. Potem przyjechał do mnie kumpel, i przy okazji poznaliśmy 2 nowych kolegów, którzy byli na tym placu i fotografowali to zjawisko.

Słońce już było znacznie wyżej i obraz już był klarowny - już bez żadnych przeszkód udało się obejrzeć zjawisko do końca.

Parę zdjęć z projekcji okularowej:

post-7-0-45721300-1428178976_thumb.jpg

post-7-0-32014300-1428178991_thumb.jpg

post-7-0-29523000-1428179018_thumb.jpg

post-7-0-60942100-1428179031_thumb.jpg

post-7-0-56013700-1428179052_thumb.jpg

post-7-0-93396500-1428179069_thumb.jpg

post-7-0-65378500-1428179128_thumb.jpg

edit: po 3 latach zdjecia z zniknęły, wkleiłem jeszcze raz, tym razem bezpośrednio do bazy forum :)

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tranzyt wiele się nie szykowałem, bo to, co dobre, bywa złe i tak było tym razem udało mi się zobaczyć całe widowisko przejścia Merkurego i Wenus, ale tego roku raczej nie, deszcz 100% zachmurzenia, do tego mgła zrobiły przejście od łóżka do okna i z powrotem, brak nadzieji na jakiś błysk promyka słonecznego, brak na jakieś przejaśnienie totalna klapa, może tak miało być, nie planowałem nawet miejsca obserwacji zbytnio, nie oglądałem transmisji, leżałem na łóżku słuchając jak z nieba leje deszcz dzwoniąc o parapet aż do godziny 7:30 niebo było zasnute całkowicie dopiero o godzinie 11:30 zaczęło zaglądać za chmury w sumie nie wiem, komu i po co, teraz niby chmury są przechodzą po niebie Słońce nadal świeci. A ja  pobrałem sobie zdjęcia, że strony NASA i te, które wysłał do mnie Mariusz Rudziński pocieszam się mówiąc do następnego zjawiska 15 lipca 2012 zakrycie Jowisza przez Księżyc no cóż pożyjemy poczekamy, oby było lepiej a nie tak jak na tranzyt Wenus. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to takie zdjęcie skąd miałem obserwować tranzyt. Zdjęcie zrobione kamerą Acuter by było dobrze widać pole, co miałem stać z teleskopem.Z tego pagóra a dokładniej z tego miejsca miałem obserwować tranzyt Wenus, miałem być tam na miejscu o 3:00, cóż pogoda pokrzyżowała plany, do dyspozycji miałem zabrać, że sobą mniejszy lżejszy teleskop astronomiczny OTA SKY-Watcher SK804A ;)

post-36-137699847308_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tyle - Pięknie Farciarze  :)

A to mi Zdzichu podrzucił - popatrzcie

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)