Skocz do zawartości

M 33 z Izerki


Rekomendowane odpowiedzi

Będąc razem z Marcinem MarWo na Plenerze Astrofotograficznym w Izerach (Stacja Turystyczna Orle) wypaliłem M 33.

Canon 1100d, iso 800, 16 x 599 sek, SW 150/750, warunki mogły być lepsze (niewielka mgła przez całą noc).

DSS + niewielka obróbka w PS

 

DSS-ps1.jpg

  • Like 4
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, z moich doświadczeń - klatki 10 minut lustrzanką i teleskopem f/5 paliłbym raczej na ISO400 najwyżej. Canon 1100D przy ISO400 ma studnię 9300e, a przy ISO800 ma tylko 4800e i to się bardzo szybko napełni i więcej gwiazd będziesz miał przepalone i trzeba będzie mocno kombinować z odzyskaniem koloru. A różnica w szumie odczytu nie jest aż tak dramatyczna (6.0 vs 4.4e) - http://sensorgen.info/CanonEOS-1100D.html

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Marcin, może i mówiłeś, tylko tego nie zarejestrowałem. Postaram się poprawić przy następnym łapaniu fotonów. Co do klatek kalibracyjnych, to nie robiłem ich w Izerach, ale wykorzystałem te co mam na kompie. Podobne warunki. Iso takie same i temperatura podobna.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Canon 1100D przy ISO400 ma studnię 9300e

Bardzo ciekawa strona Jolo, z ciekawości wrzuciłem w adres tej strony dwa body jakie mam: EOS 50D i leciwy EOS 400D. Przyznaję że w tematyce astrofoto jestem słabiutki - pomógłbyś mi zrozumieć czemu na ISO 200 400D wypada lepiej w 'read noise' i 'saturation' niż 50D? Te dwie puszki dzieli przepaść w dziennej fotografii, mamy też 14 vs 12 bit. Nie bardzo dowierzam żeby fotki na ISO1600 z 400D wyglądały lepiej niż z 50D... Jak czas pozwoli to sprawdzę to ale tylko ze statywem mogę podziałać. Poważnie będę wdzięczny jakbyś mi objaśnił jak interpretować te różnice 400D vs 50D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmhm, ale jak patrzę na http://sensorgen.info/CanonEOS-50D.html i na http://sensorgen.info/CanonEOS-400D.html to dla ISO200 szum odczytu 400D to 14.6, a więc więcej, niż 9.9 dla 50D. Im większa wartość szumu odczytu (read noise) tym gorzej. Natomiast pojemność piksela (czyli saturation) jest nieco większa dla 400D, ponieważ posiada on większy piksel, a to wpływa mocno na tę wartość. Dodatkowo 50D posiada też sporo większą sprawność kwantową (48% vs 34%), czyli tylko na tym parametrze zyskujemy całkiem dużo. Do tego należy dodać szum termiczny - na sensorgen.info nie ma informacji na jego temat, ale 400D ze względu na generację sensora i większy piksel będzie bardziej szumiał. Wszystkie te czynniki wpływają na końcowy efekt w postaci zdjęcia. Ciężko tak rozpatrywać te parametry osobno, ale generalnie "przepisem" na sukces będzie połączenie dużej sprawności kwantowej QE z małym szumem odczytu Read noise przy zachowaniu sensownej pojemności piksela Saturation i zakładając, że szum termiczny jest trzymany w ryzach - ale ten ostatni we współczesnych matrycach jest już zazwyczaj na przyzwoitym poziomie :) Z kolei dynamika sensora DR to stosunek pojemności piksela Saturation do szumu odczytu.

Jest kilka modeli Canona na które warto zwrócić uwagę amatorów fotografii nocnej - z tego co wiem, to obecnie są to (kolejność nieprzypadkowa :) ) : 6D, 7D mark II, 5D mark III, a z niższych serii 70D i 750D.  Nie bez znaczenia jest też fakt, że nowsze lustrzanki Canona są bardziej czułe w pasmie Ha od starszych modeli, a to cenna cecha dla amatorów astrofoto, którzy nie chcą przerabiać aparatu przez wymianę filtra przed matrycą. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)