Skocz do zawartości

ANKIETA na prelekcję - składanie HST vs spektroskopia


jolo

jolo - prelekcja na XIII zlot  

16 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaką prelekcję w wykonaniu jolo chciałbyś obejrzeć na XIII zlocie w Zatomiu?

    • Czytanie z gwiazd - spektroskopia amatorska
      7
    • Składanie materiału HST - metoda Tone Mapping wg J-P Metsavainio
      9


Rekomendowane odpowiedzi

Na XIII szczęśliwy zlot zaproponowałem prelekcję o spektroskopii, ale padło też życzenie, żeby opisać składanie materiału HST. Ponieważ nie dam rady przygotować dwóch prelekcji, więc dostosuję się do sondy. Ankieta będzie otwarta do 9 września. Proszę o wybranie prelekcji, którą potencjalnie chcielibyście obejrzeć:

  1. "Czytanie z gwiazd - spektroskopia amatorska" - Prelekcja amatorsko teoretyczna, plus podstawy praktyczne.
  2. "Składanie materiału HST" - opisałbym metodę Tone Mapping opracowaną przez J-P Metsavainio, umożliwia ona dużą kontrolę nad kanałami i doskonałe odseparowanie obrabiania gwiazd i mgławicy

Proszę o głosy :) Oczywiście jeśli Paweł kenny podejmie się prelekcji o HST, to ja zostaję przy spektroskopii :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz wielkie dzięki że wziąłeś moją propozycję pod uwagę :) Jestem na 2, tzn. za drugim punktem :)

Ps.

Jeszcze jest możliwość że Paweł by zrobił wykładzik o HST to wtedy byś miał 1 punkt programu i byłyby już dwa wykłady.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jasnowidzem ale wynik ankiety znam. :)

Też uważam, że coś na zasadzie dyskusji w trakcie prelekcji było by super. Pytania, przykłady na każdym etapie składania i obróbki.

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jolo napisał:

Którakolwiek prelekcja wygra, to zapowiada się bardzo kameralnie Crazy

Nie, to chyba nie tak. Po prostu jeżeli komuś zależy na dwóch prelekcjach to nie oddaje głosu. :)

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jolo napisał:

Jest walka :) Mam nadzieję że wygra lepszy :))

Cholercia, myślałem, że bez dwóch zdań szala przechyli się na jedną stronę a tu patrzcie... łeb w łeb!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jolo odblokował ten temat

No dobra, wygrało składanie HST metodą Tone Mapping. Może zrobimy z tego coś a la warsztaty? W ten sposób na pewno lepiej będzie przyswoić i utrwalić te kilka niezbędnych kliknięć. Materiał przygotuję, potrzebny będzie Wam tylko jakiś laptok z fotoszopą. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jolo napisał:

No dobra, wygrało składanie HST metodą Tone Mapping. Może zrobimy z tego coś a la warsztaty? W ten sposób na pewno lepiej będzie przyswoić i utrwalić te kilka niezbędnych kliknięć. Materiał przygotuję, potrzebny będzie Wam tylko jakiś laptok z fotoszopą. 

Łukasz, już nie mogę się doczekać :), tylko czy na Pyrlandzkiej świetlicy starczy miejsca ;)

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pod tym linkiem jest oryginalny PDF z opisem metody Tone Mapping (po angielsku) dla zainteresowanych, oraz przykładowy plik PSD z fotoszopy CS5. Możecie sprawdzić czy będzie kompatybilny z Waszymi wersjami, czy też będę musiał wybrać jakieś opcje zgodności  - https://drive.google.com/file/d/0B55aJbU8SFraZkMzYWxOcGNjZjA/view?usp=sharing

Przypominam - ta prezentacja to będą raczej warsztaty, przynieście proszę swoje lapki, materiał ja będę miał na pendraku. Oczywiście można się dogadać, dosiąść do kogoś czy warsztatować w kilka osób. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)