Skocz do zawartości

O filtrach OIII słów kilka


Rekomendowane odpowiedzi

Jurku, ale ja jej tak łatwo nie odpuszczę. Będzie pierwsza na liście celów podczas najbliższego nowiu, gdzieś pod niebem Beskidu Niskiego...

Zachęcam też to dzielenia się swoimi spostrzeżeniami z użytkowania filtrów OIII. Zawsze wychodzę z założenia, że nic nie zastąpi relacji osoby, która własnoocznie dany sprzęt "macała".  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o spostrzeżenia, to mam podobne do Twoich ;).

Z moich filtrów O-III (Baader, Orion i Lumicon) zdecydowanie najlepszy jest Lumicon. Jak słusznie zauważył Lukost, Orion choć nieco goszy, nie odstaje od Lumicona zbyt mocno. Baader z kolei daje znacznie ciemniejszy obraz (zarówno tło jak i same mgławice), ale też widać w nim całkiem sporo. Podejrzewam, że w miejscu gdzie jest dużo LP Baader mógłby wygrać z innymi filtrami dzięki temu, że jest taki wąski.

Astronomik Łukasza był zdecydowanie najbliższy Lumiconowi. Lukost pisze, że obraz był w nim ciemniejszy - ja na to akurat nie zwróciłem uwagi, bo skupiałem się na tym, co widać w mgławicach. Były momenty, że wydawało mi się, że w obydwu filtrach widać dokładnie tyle samo i tak samo wyraźnie, czasem jednak miałem wrażenie, że Lumicon nieco lepiej kontrastuje najsłabsze i najdrobniejsze fragmenty mgławicy.

 

O filtrach sporo mówią wykresy ich transmisji. Kiedyś znalazłem takie stronki:

http://www.karmalimbo.com/aro/pics/filters/o3a.jpg

http://www.astrosurf.com/buil/filters/curves.htm

 

Według obydwu źródeł Astronomik powinien dawać nieco jaśniejszy (jeśli chodzi o tło i gwiazdy) obraz...

Coś mi się zdaje, że trzeba będzie powtórzyć testy :P. Jutro Księżyc zachodzi około 2:00, a noc astronomiczna kończy się około 4:20, mamy więc nieco ponad 2 godziny ciemnego nieba ;).

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Odchodząc nieco od tematu wczorajszego zaćmienia (choć tylko częściowo, bo "test" wykonałem w okolicy maksymalnej fazy) spieszę poinformować, że skonfrontowałem Lumicona UHC że "starej" produkcji i Astronomika OIII. Celem był głównie Veil, a wykorzystany sprzęt to achromat SW 150/750 i okular WO XWA 20 mm (pow. 37.5x, źrenica 4 mm - idealna pod podmiejskie niebo). W takich warunkach i konfiguracji sprzętowej wygrał... Lumicon. Tego się, przyznam, nie spodziewalem. Oba filtry wydobyły dokładnie ten sam detal, lecz obraz z Lumicona był przyjemniejszy w odbiorze - w tle pozostało zdecydowanie więcej gwiazd, a w okularze było jaśniej i jakoś tak bardziej naturalnie. Kurczę, muszę znaleźć chwilę i pomęczyć oba filtry na nieco bardziej wymagających obiektach. PS nie było czasu, by obadać jak wypadnie Orion UB (też "stary", jeszcze made in Japan), ale to się nadrobi. Na razie wychodzi na to, że w średnich aperturach dobry UHC może być jednak lepszym wyborem niż wąskopasmowy OIII, nawet przy obserwacji świecących przeca mocno w paśmie zjonizowanego tlenu pozostałości supernowych (supernova remnant).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Po kilku latach udało mi się wreszcie kupić OIII Lumicona. Ponownie porównałem go z posiadanym od dłuższego czasu Astronomikiem, a testowym obiektem była mgławica Abell 21 - raz że słaba, a po drugie wybrana z premedytacją, bo wisiała akurat w łunie generowanej przez Zakopane.  Znów wychodzi na to, że to praktycznie jednakowo wydajne filtry - różnic w obrazie nie byłem w stanie wyłapać. W najbliższym czasie pewnie sprzedam Astronomika, ale tylko dlatego, że mam komplet filtrów Lumicona, a nie z powodu różnic w jakości. :)   

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)