Skocz do zawartości

Zestaw astrofoto od podszewki


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Świetne, nie wyobrażam sobie, aby można było wytłumaczyć to prościej. Szkoda, że na tak przystępnie opisany temat nie trafiłem 4-5 lat temu. Byłoby łatwiej i zaoszczędziłbym trochę pieniędzy, a tak trzeba było się uczyć na własnych błędach.
Łukasz, koniecznie musisz z tego później zrobić PDF-a tak, aby wszyscy początkujący adepci mieli łatwy dostęp do tych informacji i nie musieli wydawać pieniędzy na mniej lub jeszcze mniej udane eksperymenty.

  • Like 3

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś w pigułce to, do czego na ogół dochodzi się przez długi czas i dużą ilością "mielonego" sprzętu !! Każdy początkujący, który to przeczyta ze zrozumieniem powinien wpłacić Ci na konto % od oszczędzonych pieniędzy hehehe, czasu nie da się wycenić :)

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrofoto estetycznym można poświęcić mocno czas naświetlania bo liczy się fotka wynikowa a ile będzie naświetlana ma drugorzędne znaczenie. W Polsce bardzo popularny stał się edek SW 80 pomimo że jest ciemnym sprzętem.

Ogólnie Łukaszu super temat, ja tych informacji dowiedziałem się od znajomego guru na pomorzu w sprawach astronomii :)

Problem w astronomii jest taki ze początkujący ma problem z informacją na wiele ciekawych kwestii w astro których w internecie początkującemu nie jest łatwo znależć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za miłe słowa :) Mirek - jak najbardziej się zgadzam, że w takiego rodzaju fotografii liczy się wynik, a kompromis pomiędzy czasem poświęconym na zbieranie materiału, obróbkę materiału, czasem spędzonym na regulacjach i reklamacjach i w końcu kosztami każdy musi sobie wypracować sam i dla każdego będzie inny. Warto jedynie mieć świadomość dlaczego się wybiera to czy tamto, a nie bez zastanowienia brać to co dają. Pamiętam jak dziś wielkie boje słowne pomiędzy fanami EDka 80 i newtonów 150/750 :) A potem śmiechy z apertury TSka 65mm i opad szczęk na widok zdjęć z niego. Ale przecież TS65 jest to sprzęt wybitnie specjalistyczny i nikt poważny mający na celu cokolwiek innego, niż astrofoto estetyczne nie kupi takiego instrumentu w takiej cenie. Przykłady można mnożyć, ale pamiętajmy, że to nasze piękne hobby ma wiele różnych specjalizacji i każdy znajdzie coś dla siebie. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz strzał w 10'tkę. Właśnie to ostatnio siedziało w mojej głowie i jakbyś czytał w moich myślach. Wszystko zebrane w jednym miejscu. Świetna robota!

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Łukasz, uradowałeś mnie swoimi spostrzeżeniami bo potwierdziły moje przemyślenia sprzed dwóch lat, jednak dzisiaj nie jestem w stanie zgłębić tematu gdyż jestem tak zmęczony że nawet nie doczytałem do końca niektórych elementów i podobnie jak Zdzisław "nie kumam czaczy" chociaż siedziałem w tym temacie ok 0,5 roku. Po prostu czytając tekst zdałem sobie sprawę z tego że nie wiem o czym czytam, chociaż jak wiesz,- ten wyciąg był od  ATM-a z tego projektu  który miał mi powiększyć aperture teleskopu.

 Dzisiaj mogę powiedzieć że z chęcią powrócę do tego tematu bo jest mi bliski i może zrozumiem swoją decyzję o zaprzestaniu projektu. Potrzebuję jednak czasu na odnowę biologiczną organizmu czyli zwyczajny urlop który znam jedynie z nazwy. Lubię trudne wyzwania i ciężką pracę, ale ten rok znokautował mnie w dziewiątej  rundzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, prestoneq napisał:

W astrofoto estetycznym można poświęcić mocno czas naświetlania bo liczy się fotka wynikowa a ile będzie naświetlana ma drugorzędne znaczenie.

5 godzin temu, jolo napisał:

...Przykłady można mnożyć, ale pamiętajmy, że to nasze piękne hobby ma wiele różnych specjalizacji i każdy znajdzie coś dla siebie. 

Właśnie i niestety czasem przy niektórych "specjalizacjach" jest tak, że NIE MOŻNA (wręcz nie wolno) poświęcić mocno czasu naświetlania, bo liczy się niemal każda sekunda. Optymalny dobór parametrów kamery do konkretnego teleskopu jest wówczas sprawą kluczową. Często bywa, że praktycznie łatwiejszy jest dobór teleskopu do upatrzonej wcześniej kamery.

Tak czy inaczej, to co rozpoczął tym artykułem Łukasz, jest niezwykle ważne i cenne dla tych, którzy będą się przyszłości głowić nad wyborem optymalnego setup'u dla swoich różnych potrzeb.

 

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetny artykuł! Muszę go jeszcze spokojnie wieczorkiem przeczytać żeby "coś zostało" :) W/g mnie jak już piszesz "łopatologiczne" to może być umieścił wzory w/g których liczyłeś te parametry światłosiła jest oczywista ale skala, rozdzielczość itp zebrana w jednym miejscy razem z tym artykułem będzie świetnym wstępem do (pół)światka astrofoto :)  Tak sobie teraz pomyślałem, że miło by tez było gdyby znalazłem się tam jakieś typowe, bardziej uniwersalne połączenia f/rozmiar pixela matrycy.. Poprawcie mnie jak mnie poniosła wyobraźnia ale co najważniejsze - Dzięki jolo!

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

 Tzreba obowiązkowo dopisać oprogramowanie - i to zarowno w wersjach budżetowych jak i wypasionych. Bez tego ani rusz, ani akwizycji ani obróbki nie ruszysz, to po co dobry setup?

Nie zgodzę się z ostatnim zdaniem....
Po co dobry setup ??? Bo bez na przykład dobrego prowadzenia nie pociągniesz klatek dłuższych niż paręnaście sekund a bez tego żebyś nie wiem jakie miał oprogramowanie nic nie zrobisz przy DSach :(
To tylko jeden z wielu przykładów......  inne - ugięcie, korektor, odpowiedni detektor.....
Odwracając kota ogonem - przy darmowym oprogramowaniu akwizycyjnym - danym z detektorem czy dostępnym w Necie + darmowe programy do składania i wyciągania już zrobisz dużo :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Róbmy jakoś... wycofuje się z pomysłu. Przy darmowym oprogramowaniu będą wyniki takie, że jakość setupu nie ma znaczenia - to moje zdanie.

Ostatnie zdanie powinno brzmieć : Bez tego ani rusz, ani akwizycji ani obróbki nie ruszysz, to po co  setup?  Te słowko "dobry" nie do końca oddaje intencje tego co chciałem napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, wessel napisał:

Dobra. Róbmy jakoś... wycofuje się z pomysłu.

Te - Maciek - przeca to tylko skromny głos i zdanie w dyskusji laika. Dlaczego chcesz się wycofać ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, obróbka i narzędzia do niej to 80% sukcesu! Z POPRAWNEGO TECHNICZNIE MATERIAŁU można uzyskać bardzo wiele umiejętna obróbką. Poprawny technicznie - to ostry materiał bez pojechanych gwiazd. Gradienty, zafarby, szum  i inne cholery- daje się usunąć - ale trzeba mieć NARZĘDZIA !!!!! Paintem z MS OFFICE i darmowycm DSS-em czy IRISEM za wiele nie powalczysz. Standardem jest Pix i PS. Akwizycja to osobna sprawa, niekoniecznie musi być Maxim, wystarczy program dołączony do kamery i np. PHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może na razie nie mieszajmy. Temat w zasadzie dotyczy wyborów kamerka-teleskop. Na temat oprogramowania może Łukasz napisze drugą część tego tematu?

Skupmy się tu na razie na sprzęcie bo wszystko pomieszamy. Dlaczego taki a nie inny? Czemu to pasuje do tego , a tamto nie itd.

  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to przemyśleć, bo o sofcie do astrofoto jest cała masa osobnych tutoriali i nie bardzo widzę w takim wątku miejsce na dodatkowy opis i co on miałby zawierać? Porównanie co się w czym da zrobić, a co jest łatwiej w tym, a tu mamy maski a tu mamy warstwy, a tu mi wychodzi lepiej kalibracja, a tutaj align, a tutaj redukcja szumu... Sam nie wiem jeszcze jakby to mogło wyglądać.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu uważam, że soft już jest ładnie opisany w tutorialach, w Polsce brakuje wciąż konkretnego poradnika o najtrudniejszej do ogarniecia dla początkującego częsci czyli od etapu zero ( kupno sprzętu) do momentu zebrania prawidłowego materiału. Dla wessela to 20%  ale ja mam inne zdanie, ogarniecie sprzętu dla początkujących to problem wynikający z braku wiedzy która nie jest ogólnodostępna, przykład pewnego kolegi  na forum astropolis który toczył bój ze sprzętem jest tutaj adekwatny, obróbka zdjęć to kwestia zrozumienia, poczytania profesjonalnych tutoriali ( polecam poradniki Allano z PS), to się robi w domu jak ma się czas, sprawa sprzętowa to bardzo wiele czynników o których trzeba wiedzieć ( ustawienia montażu na biegun, wyważenie, obliczanie backfocusa, dobory złączek, filtry afokalne aby nie ust. ostrości co filtr, automatyczne ust. ostrości, guiding, dobry hub usb( warto mieć zapasowy na wypadek awarii), system grzałek, itd........ Żadna to sztuka przyjść na ustawiony setup przez profesjonalistę i ustawić sesję, zgrać na pena i iść, do domu. Może podejmiesz się takiego zadania :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, prestoneq napisał:

.... w Polsce brakuje wciąż konkretnego poradnika o najtrudniejszej do ogarniecia dla początkującego częsci czyli od etapu zero ( kupno sprzętu) do momentu zebrania prawidłowego materiału.

Moim skromnym zdaniem jest.. A jego autorem jest nasz forumowy Kolega Jacek Bobowik - zapraszam do przestudiowania pracy w PDF - pierwszy post tematu o tutorialach - ,,Od laika..... " :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Ale poruszył bym jeszcze jedną kwestię jaką jest plamka Airyego bo w czasach kiedy maleje nam pixel (patrz asi1600, asi178 i tym podobne) rozmiar plamki zaczyna mieć znaczenie i obok aperatury i ogniskowej to jej połączenie czyli światłosiła ma spore znaczenie, o którym trzeba by pamiętać. Co sądzisz?

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda, ale kryterium Rayleigha to właśnie pochodna krążka Airy'ego - wtedy odległość pomiędzy punktowymi źródłami światła jest równa połowie średnicy krążka Airy'ego, a sygnał pomiędzy żródłami spada do 3/4 maksymalnej wartości. Są jeszcze inne, bardziej "ciasne" kryteria, na przykład kryterium Dawes'a, określone empirycznie przy próbach rozdzielania gwiazd podwójnych o tej samej jasności, gdzie sygnał pomiędzy maksimami spada do 98% swojej wartości, ale wciąż taki układ jest możliwy do niepełnego rozdzielenia. Wartość tę obliczymy z zależności 116 / [apertura w mm] (dla światła 550nm). Często ten limit nazywany jest też limitem dyfrakcyjnym. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo już kiedyś to pisałem, ale napiszę jeszcze raz: Wielki szacun dla Ciebie za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Na pewno Twoje artykuły pomogą innym a przede wszyskim początkującym

astroamatorom. Mnie osobiście wyklarowałeś wiele kwestii związanych z moim setupem.

Na innym forum ktoś na zadane pytanie: Jaki mam kupić zestaw lub kamerę? usłyszałby : wygoogluj sobie.

A ty nie, Ty poszłeś na przeciw laikom.

I za to uwielbiam te forum i ludzi takich jak Ty :-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

Dlatego zarówno podpróbkowanie jak i nadpróbkowanie są niekorzystne. Z tym pierwszym możemy w pewnym zakresie walczyć za pomocą algorytmu drizzle, albo wydłużyć ogniskową zestawu. Z tym drugim możemy walczyć przez stosowanie reduktorów ogniskowej albo binningu (ten drugi sposób zmniejsza nam pole widzenia).

 

Reduktor chyba zwiększa pole widzenia a binning zmniejsza rozdzielczość ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, super praca! Nie wyeliminuje to oczywiście zapytań "synów internetu" o to co mają kupić, ale tym bardziej dociekliwym pozwoli wiele się nauczyć.

Pisząc o sofcie nie miałem na myśli tutoriali tylko napisanie jak krowie na płocie CO JEST POTRZEBNE żeby ruszył setup, żeby obrobić fotkę itp. To też wydatki które trzeba brać pod uwagę przy starcie w astrofoto.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)