Skocz do zawartości

Hydrozagadka


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, sosna napisał:

Ja już wiem ale nie powiem ?

Powiedz powiedz, fajnie jak ktoś jeszcze dołączy się do zabawy, ja teraz nawet nie planowałam odpowiadać, żeby zaangażować więcej osób i by nie było takiego "odbijania między sobą piłeczki", jak to kiedyś Wessel ujął, a Ciebie jeszcze w tym wątku nie widziałam. ?

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sosna napisał:

Ok, niech będzie również jako uwaga dla dodających foty do tego konkursu na przyszłość - odpowiedź można odczytać z exif zdjęcia. Chwila z google i już mamy rozwiązanie - sprawdź i daj znać jak poszło ?

Niby można, ale po co psuć sobie zabawę? Nie o to chyba w tym chodzi. ? 

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrywać fajnie, ale szukać kolejnego obiektu już niespecjalnie. Nie wiem czy to łatwe czy trudne.

 

obraz.png.03f1d0fd1bb1ce6f59dba33006615001.png

Edytowane przez Energetyk
  • Like 2

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Czy to może jest: NGC 6781?

Bingo tzn. Oczko. Mgławica Oczko. Wykorzystałem zdjęcie kolegi Nowok76:

Przekazuje pałeczkę.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały wątek. Sprawdziłem, że moja propozycja nie była już prezentowana w tym konkursie. Wracamy do źródeł, czyli zdjęcie wykonane w Ha.

Ponieważ sam nie zajmuję się astrofoto wybrałem fragment zdjęcia, które było prezentowane na tym forum. Przyznaję, że nie pytałem o pozwolenie na użycie, ale dzięki temu kolega będzie mógł brać udział w konkursie. ? 

Zaczynamy od fragmentu 600x600 i każdego dnia będę zwiększał wysokość i szerokość o 100px. Mam też kilka pomysłów na podpowiedzi.

600_600.png.aa20f27ff9d2713e701f6059e1652b76.png

 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ciekawska napisał:

To ja chyba wiem - Głowa Małpy (NGC 2174)

Zgadza się. Myślałem, że przez kilka dni będę dodawał po kawałku nowe fragmenty zanim ktoś zgadnie. Nie mam pojęcia jak z takiego skrawka dałaś radę...

Godzinę temu, Ciekawska napisał:

a zdjęcie pochodzi z tego wątku kolegi @tadeopulous:

Zdjęcie pochodzi z innego wątku:

Twoja kolej Olu!

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Nie mam pojęcia jak z takiego skrawka dałaś radę...

Magiczne zdolności studenta - wszystko jest lepsze od nauki na kolokwium, więc jakoś to znalazłam. ? A tak na serio to szukałam po zdjęciach na Forum (wg Twojej podpowiedzi) i właśnie Głowa Małpy zwróciła moją uwagę - obróciłam, przybliżyłam i okazało się, że to to.

 To ode mnie takie coś, obiekt wydaje mi się mało popularny w Polsce, a jest widoczny z naszej półkuli:

zagadka.jpg.cd1c7494b362da2260eb1d2c404d2101.jpg

  • Haha 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może podpowiedź, nazwa obiektu może kojarzyć się zarówno z wiosną jak i zimą, a jednocześnie należy on do nieba określanego jako jesienne. ?

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Damian P. napisał:

Trochę się naszukałem, nie powiem. Ale w końcu namierzyłem obiekt przeglądając któryś raz z kolei Sky-map.org i Aladin Lite. I to ledwie zobaczyłem ten wzór w Aladin, ale zdjęcia w necie potwierdziły. To Sh2-170, mgławica Mała Rozeta.

Zgadza się, to Sh2-170. ? Miałam świadomość, że obiekt nie jest najłatwiejszy, ale chciałam dać coś mniej znanego (a przynajmniej tak mi się zdaje) - sama dowiedziałam się o istnieniu tej mgławicy raptem parę tygodni temu.

Wykorzystałam zdjęcie autorstwa Marcela Drechslera.

sh2-170.thumb.jpg.3f76ba21c91ce53f16fe1a7551487f26.jpg

 

To teraz Twoja kolej ? 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbym i tym razem źle ocenił trudność? Może faktycznie mnie samemu inaczej się to widzi, jako wrzucającemu zagadkę.

Ok, więc podpowiedź.

Jest to tylko niewielki fragment mgławicy. Ma ona potoczną nazwę i na zdjęciu widziało ją pewnie większość z nas. Nikt jednak chyba nie widział jej wizualnie, a przynajmniej nie trafiłem jeszcze na żaden raport. Leży ona z kolei na tle jeszcze większej mgławicy, którą widziało już mnóstwo obserwatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)