Skocz do zawartości

Półcieniowe zaćmienie Księżyca 16.09.2016


Rekomendowane odpowiedzi

Już dzisiaj zaćmienie półcieniowe (na szczęście tym razem mamy w forumowym kalendarzu) - hałasu wielkiego nie ma, ale może lepiej będzie niż wczoraj z tym Neptunem. Myślę, że przy fazie maksymalnej jakieś pociemnienie uda się zaobserwować i sfotografować.

 

https://www.timeanddate.com/eclipse/lunar/2016-september-16

 

https://www.timeanddate.com/eclipse/in/poland/koszalin

  • Like 3

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś chyba niestety nie będzie mi dane zjawiska obejrzeć (chmury) chociaż będę sytuację kontrolował może choć troszkę dostrzege.

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmurki się rozeszły trochę i widać księżyc więc tez czekam.

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na świeżo SW120/600 + CANON 400d

 

_MG_1334.JPG

_MG_1335.JPG

_MG_1337.JPG

  • Like 8

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się wielkiego spektaklu, więc nie było pośpiechu z wyjazdem na miejscówkę - cel było przybyć nieco przed fazą maksymalną - z nadzieją, że po intensywnym wpatrzeniu wypatrzy się jakieś lekkie pociemnienie i będzie lepiej jak z wczorajszym zakryciem Neptuna. I faktycznie było lepiej, dużo lepiej niż się spodziewałem. Tuż przed wyjazdem zobaczyłem Ksieżyc przez okno z pokoju jak wyłania się znad bloku i już było widać wyraźne pociemnienie. Pakowania niedużo - lornetka, refkraktor na az3, kilka okularów i aparat - miejscówkę wybrałem bliską i po może 5 minutach byłem już na miejscu - z 10 minut przed faza maksymalną. Pociemnienie było doskonale widoczne gołym okiem, w lornetce 10x50 i w ED 102/714. Faza maksymalna przypominała już początek fazy częściowej. Po kilkunastu minutach już pociemnienie wyraźnie osłabło, a po pół godzinie stało się praktycznie niewidoczne. Stąd ok 22:00 już postanowiłem wracać, mimo iż zjawisko miało trwać jeszcze prawie godzinę.

 

Zdjęcia Canon350D + ED 102/714 stack po kilka/kilkanaście klatek w AS2.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

  • Like 8

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co podniosłem się po zaćmieniu Księżyca - i nie tylko. Crazy Było mgliście, wilgotno, z lekkim "mlekiem" na niebie, ale przez to było też magicznie, intrygująco, po prostu bajecznie. Kilka strzałów z tego zjawiska z fazy maksymalnej oraz późniejszej.;) Tradycyjne jednostrzały z Olympka E-420 podpiętego do N-200/1000 w ognisku. ISO 200, czasy naświetlania od 1/1000 s do 1/2000 s na ostatnim zdjęciu.

234.jpg236.jpg245.jpg250.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja pochwalę się swoimi łowami ;)

IMG_6720.jpg

  • Like 5

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)