Skocz do zawartości

Księżyć znika?! Półcieniowe zaćmienie Księżyca.


Gracjan K.

Rekomendowane odpowiedzi

Po pokoju rozległ się dźwięk budzika, obudziłem się snu, powieki niczym taczka piasku. Lenistwo było zbyt duże albo w nocy ktoś mnie przykleił. Próbuje otworzyć oczy, siłując się z nimi myślałem tylko że przyda mi się więcej ćwiczeń powieki. Udało się ! Zerkam na telefon i przeszło mnie po całym ciele najlepsze uczucie jakie istnieje, okazuje się że szkoła zaczyna się godzinę później. Wierzcie czy nie ale myśl że można sobie dodatkowe 30 minut poleżeć jest czymś świetnym. Myślę i myślę aż pomyślałem ze powieki dobrze było by wyćwiczyć przy pomocy obserwacji ale zaraz przecież mam zepsuty montaż. Smutek przeszył moje ciało ale postanowiłem spróbować jeszcze raz na spokojnie spróbować go naprawić. Gdy wróciłem do domu poszedłem naprawiać montaż, po około 30 minutach wszystko działało, przeglądając internet i zauważyłem informacje o zaćmieniu. Decyzja prosta, Obserwacja.

post-1747-0-93992300-1474055786_thumb.jpg

Zdjęcie Poglądowe

Nadchodzi godzina 20:00, pora rozstawić sprzęt. Stęskniłem się za uczuciem targania ciężkiego montażu i delikatnego teleskopu. Ale obiecałem sobie że dzisiaj obserwacja. Po rozstawieniu sprzętu nastała  pora zrobić pamiątkowe zdjęcie i czekać.

14398118_948000868679726_1157274624_n.jpg

Statyw I Montaż

Tak ! Księżyc wyszedł na tyle znad horyzontu że mogłem spokojnie zacząć go obserwować. Nastawiłem teleskop, spojrzałem i piękny żółtawy księżyc ujawnił swoje oblicze. Był piękny i nie opiszą go żadne wersy. Kitowiec 25mm pięknie ukazywał księżyc i bałem się zamienić go na 12mm bo wtedy może przesłodził bym się tym pięknym widokiem dlatego postanowiłem znaleźć miejsca z mapy księżyca. Na pierwszy ogień idzie "Morze Przesileń", pierwsze co przyszło mi namyśl to że raczej powinno nazywać się jezioro ponieważ nie je...."Gracjan to tylko księżyc i nazewnictwo" nakrzyczała na mnie logika. Spojrzałem na "Krater Tycho" który zrobił na mnie olbrzymie wrażenie, w głowie pojawiało się tysiące myśli jak to wygląda z bliska i jak powstało. Spojrzałem kolejny raz na mapę i pierwsze co rzuciło mi się w oczy był "Krater Kopernik" i to miejsce zrobiło na mnie najmniejsze wrażenie, szkoda. Nastała pora aby sprawdzić co to takiego te wszystkie duże czarne plamy. Okazało się że to "Ocean Burz","Morze Spokoju","Morze Jasności","Morze Deszczów","Morze Wilgoci" i "Morze Chmur", szczerze mówiąc obserwowałem to najdłużej ponieważ to było piękne, ciężko opisać moje myśli ale byłem zdumiony. Przyglądałem się temu dłuższą chwile i postanowiłem zrobić szkic. Zbyt dobrze mi nie poszło ale ważne że coś zrobiłem.Zerkam na zegarek i tak, byłem tak przejęty rysowaniem że prawie przegapiłem zaćmienie.

 

ksiezyc1.png

Księżyc

Wow, ciemna smuga przechodząca przez księżyc byłą niesamowita. Coś niespotykanego codziennie. Odważyłem się spojrzeć na księżyc przez okular 12mm. Powtórzę znowu, on był piękny i nie opiszą go żadne wersy. Szkoda że to tak krótko trwa, pewnie osoba nie zajmująca się Astronomią nawet by nie zauważyła ale dla astromiłośnika jest to nie lada gratka. Jeżeli ktoś nie miał okazji przez kochane chmury lub nie daj boże przez lenistwo to niech żałuje. Ja bawiłem się świetnie. Niestety nie udało mi się uwiecznić samego zaćmienia ale udało mi się zrobić kilka innych zdjęć.

ksiezyc2.pngksiezyc3.png

ksiezyc4.png

 

Mam nadzieje że moja pierwsza relacja nie była straszna i dało ją się przeczytać, zdjęcia które zrobiłem są jednych z ładniejszych jakie udało mi się sfotografować.

Pozdrawiam !

 

 

 

  • Like 6

Teleskop Tele-Science 50/500.

Sky-Watcher 130/900 EQ2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)