Skocz do zawartości

Problem z teleskopem.


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nakreślę, z grubsza mój problem.

Jakiś czas temu zakupiłem teleskop (mój pierwszy), model GSO 10" 1000mm, bardzo światłosilny.

Po pewnych kłopotach, w końcu teleskop wyladował u mnie. Jednak nie wszystko było do końca tak jak powinno. Nie otrzymałem uzgodnionych wcześniej okularów kitowych, lecz nie z tym do was się zwracam.

Ze względu na fundusz i chęć zaopatrywania się w docelówki, zakupiłem okular TV Delos 10mm. Jest to jedyny na dzień dzisiejszy okular, jaki posiadam.

W zeszłym tygodniu nadarzyła się okazja, piękne niebo, zero chmur, więc udałem się 20km za miasto polukać w niebo. Droga mleczna pięknie widoczna, czarno wszędzie, teleskop stał sobie godzinkę, chłodzac się i nadszedł ten moment... Wkładam okular w wyciag, patrzę i widzę jedynie pajaka, LW, a dalej tylko ciemne tło. Próbuje ostrzyć, nic nie pomaga. Nawet nie miałem zamiaru nic szukać specjalnie, chciałem jedynie zobaczyć jak wyglądają gwiazdy, a tu taki klops. Chciałem sprawdzić jeszcze na Księżycu, jednak było późno i szybko zaszedł.

Zaczepiłem kolegę z forum, podpowiedział, że może to być wina ogniskowej wyciągu, podejrzewał nawet użycie przezemnie przejściówki 2", a w niej 1,25". Jednak na szczęście nie wpadłem, by tak zrobić. ; ) Nic więcej nie mógł doradzić, a ja zaczekałem kolejny tydzień, by tym razem zapolować na Księżyc, który był po pełni.

Standard, jadę za miasto, chłodzę, wkładam okular i dalej cienko. Księżyc bije po oczach, widzę kontur, ale bardzo niewyraźny i mocny rozmazany obraz. Próbuje regulować, nic nie pomaga. Załamany wracam do domu i teraz zawracam wam głowę...

Nie znam nikogo z okolicy co mógłby mi pomóc, stad szukam pomocy tu.

Wiem jedynie, że poprzedni właściciel, nawet chyba nie używał go do astronomii, a właściwie to fotografował lustrzanka samoloty. Mi ręce się załamuja, bo tyle lat czekałem na ten dzień by sprawić sobie taki sprzęt. Niejeden jebnał, by to po takich przejściach, jednak nie ja. Od dzieciństwa pasjonuje się astronomia, a to miało być rozwinięciem mojego hobby. Pal licho nawet to, że nic bym nie znalazł, z czasem bym się nauczył. Jednak nawet nie mogę spojrzeć w ten bezkres gwiazd, bo mój pierwszy sprzęt nie działa poprawnie.

Wybaczcie za ten długi potok słów i emocji, lecz naprawdę trochę się podłamałem. Liczę, że to błachy problem i czegoś nie rozumię, może robię coś źle. Jeżeli wiecie co, to doradźcie, będę wdzięczny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek powiem Ci że to nie są żadne przejścia w porównaniu do problemów z jakimi się zmagamy w astrofoto ;)

A może jednak właśnie  należałoby zastosować tą przedłużkę 2"? próbowałeś? 

U mnie w GSO 10" jest podniesione LG bym mógł ostrzyć z lustrzanką, lecz do okularów muszę używać przedłużki bo inaczej nie wyostrzę.

Do Księżyca to nie potrzebnie jechałeś za miasto, do obserwacji łysola miasto tak nie przeszkadza byle tylko lampa nie waliła prosto w tubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gwiazdach próbowałem z tą przedłużką i bez, gwiazd nie było jednak widać. Trudno jednak stwierdzić jednoznacznie, czy gdy wysuwam wyciąg to pomaga jak nic nie widać.

Księżyc już patrzyłem tylko bez niej, jednak przy max na dole wyciagu, było widać w miarę kontur, a gdy wyciągałem do góry robiła się plama. Tak, więc ten extender może coś pomóc?

Pewien uprzejmy użytkownik zaproponował, by spróbować łapać ostrość, wkładając okular głębiej manualnie. Z dużym naciskiem na słowo ostrożnie. Dziś jak dopisze pogoda, tak właśnie spróbuje i założe filtr, bo nawet bez ostrości oko bolało po chwili patrzenia.

Astrofoto to daleka przyszłość, póki co za cienki jestem w te klocki. : )

Wysłane z iPhone 5 za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam również GSO10" (1000mm). Przejściówka jest niezbędna do wizuala. Próbuj na Księżycu - powoli aż plama zrobi się coraz mniejsza, w końcu się wyostrzy. Jeśli nie dokładamy przedłużkę i znów. Musi ostrzyć. okular 10mm musi troszkę dalej wylądować niż np.25mm....

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy, inaczej jak myślałem. Wydawało mi się, że obraz bardziej się rozmazuje im dalej wysuwam wyciąg. Ale w porządku dziś jak pogoda dopisze, zabiorę wszystko co posiadam i potestuje. Załóżmy, że wyostrzyłem Księżyc i wszystko gra. Wtedy jak to się ma do gwiazd? Dam radę celując w załóżmy Drogę Mleczną, wyostrzyć gwiazdy tym okularem? Ostatnio jak pisałem widać było jedynie czarne tło i pająka.

Wysłane z iPhone 5 za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam ponownie, forumowiczów.

Po dłuższym czasie pogoda dopisała i mogłem kolejny raz podjąć próbę zerknięcia przez mój sprzęt. Wydaje mi się, że nastąpił dziś mały przełom. Teleskop chłodziłem ponad godzinę, zastosowałem przedłużkę 35mm jak sugerowali koledzy, gwiazd jednak nie uraczyłem. Natomiast przy maksymalnym wysunięciu okularu pojawiły się rozjechane "pająki" na obrzeżach pola widzenia, co już samo z siebie jest wskazówką. Mało tego, wykręciłem z wyciągu przejściówki, pozostawiając sam wyciąg wysunięty maksymalnie i zacząłem "z ręki" oddalać okular i ku mojemu zaskoczeniu zobaczyłem piękne ostre, punktowe gwiazdy... I teraz moje pytanie, czy mój teleskop jest źle skolimowany? Wiadomo, z okularem w wyciągu kierunek jest prostopadle na lustro wtórne, jak wyżej pisałem widziałem jedynie rozjechane po obrzeżach pola pająki. Ręki natomiast na pewno nie trzymałem prostopadle, tylko pod pewnym kontem. Zwróciłem uwagę jak daleko oddaliłem okular "ręcznie" i na spokojnie przy tej przedłużce 35mm powinien załapać. Proszę doradźcie co z tym fantem zrobić. Pozdrawiam. : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy zagwozdkę !

Witaj na forum.

Obstawiam pozaosiowe patrzenie w okular.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź kolimację:

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm ,

powinieneś zobaczyć w wyciągu (bez okulary oczywiście) coś takiego:

https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjkm9mW8YHQAhXTa5oKHaO6A8UQjBwIBA&url=http%3A%2F%2Fastropolis.pl%2Fuploads%2Fpost-22932-0-84485100-1367663276.jpg&psig=AFQjCNGaFf78Tr3YIIimFGGO54b1VMgGCw&ust=1477894762437632

Jeśli kolimację masz poprawną to wrzuć okular 25mm do wyciągu i wsuń go całkowicie. Patrząc w okular powoli go wysuwaj do końca , jeśli nie wyostrzy to powtórz z przedłużką.

 

Musi być punkt w którym gwiazdy staną się ostre.

 

31 minut temu, Ersoy napisał:

Witam. Naprawdę sądzisz, że to wina patrzenia? Podczas zerkania, w miarę zbliżania oka do soczewki staram się, by objąć całe pole widzenia. Raczej patrze prosto w okular. Mógłbyś rozszerzyć na czym polega te osiowe patrzenie?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Myślę, że chodzi o złe ustawienie lusterka wtórnego (też o tym pomyślałem) - dlatego sprawdź kolimację.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdzę kolimację. Problemem może być jedynie to, że nie posiadam okularu innego jak Delosa 10mm, nawet kitowca i to na nim muszę bazować. Szczerze bałem się grzebać przy lustrze wtórnym, a kupiłem prosty kolimator, jak ten robiony z kliszy. Ustawiłem jedynie lustro główne samemu, bo gdy patrzyłem w niego, to kropka nie była w środku obręczy. Ale to już nie pomogło i dzisiaj przyjrze się jak wygląda lustro wtórne w wyciągu. Dziękuje za poradę.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zdjęcie nic nie mówi bo wystarczy delikatnie aparat trzymać nie w osi optycznej i już lusterko będzie wydawać się przesunięte. Możesz za lusterko wsunąć kartkę papieru wtedy lepiej będziesz widział kontur lusterka. No i czy w lusterku wtórnym widzisz odbicie całego lustra głównego? Najlepiej zrób na spokojnie kolimację od podstaw, w necie jest dużo opisów krok po kroku, wtedy będziesz mógł wykluczyć ten czynnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nie jest w osi wyciągu - tak Ci nic nikt nie powie. Zaopatrz się w pudełko po kliszy z dziurką. Co do długości przedłużki - ja mam 50mm. Może faktycznie brakować Ci tych 15mm.

Spróbuj poruszać okularem przy max wyciągniętym wyciągu z przedłużką jeśli to co Ci pisałem wcześniej nie wystarczy żeby wyostrzyć.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili, zrobię kolimacje i będę czekał cierpliwie na pogodę. Z tą przedłużką się wstrzymam, ponieważ przy maksymalnie wysuniętym wyciągu oczywiście bez przedłużki, wkładałem okular do wyciągu jak i oddalałem. Złapałem ostrość przy oddalaniu okularu, a sama odległość była na tyle krótka, że z przedłużką 35mm powinno mi wystarczyć z zapasem. Jednak przy zamontowaniu wszystkiego i kolejnej próbie nie mogłem złapać ostrości. Jak z ręki dałem radę łatwo złapać ostrość, to powoli wysuwając wyciąg tym bardziej powinienem. Tak poza tematem, gwiazki były pięknie punktowe, obraz robi pozytywne wrażenie, wręcz nie mogę się już doczekać aż wszystko będzie grało. : )

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pozwole sobie podpiac sie pod temat poniewaz mam podobny problem ale z lustrzanka posiadam teleskop Synta 8 i kiedy podpinam do niego aparat nie moge zlapac ostrosci ale tylko na ksiezycu ,jezeli proboje zlapac jakis na ziemny obiekt nie ma problemu w przypadku ksiezyca brakuje w wyciagu paru mm zeby wsunac i zlapac ostrosc:/ posiadam redukcje z2 na 1.25 z Tring. Po powrocie do domu moge zalaczyc zdjecia.Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie używasz orginalnej syncianej redukcji ,  2"- 1.25" ? Musisz ją roźkręcić ( tą część w którą wchodzi okular 1.25" )  i wkręcić tam t-ring , na pewno wtedy wyostrzy. Tak jak pisałem, najlepiej zapodaj zdjęcie z zamontowanym aparatem.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, moja Synta 8''/1200 ostrzy z Canonem zarówno przy pomocy fabrycznych złączy jak i redukcji na 2'' (kupionej zresztą tutaj na giełdzie..) No właśnie, a jaką masz lustrzankę - może masz taką z większą odległością od matrycy...

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)