Skocz do zawartości

Okulary TS 100* FOV


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, Karol_C napisał:

Dlaczego wątpliwej przydatności ?

Czy GSO 2x 2" ED za 200zł to duży wydatek ?

Dobry barlow jak i dobry okular kosztuje. Dwucalowy to wydatek minimum 500-600zł A Powermate nawet 1500zł.

Za tysiąc złoty kupię 13mm sto stopni z dziewięcioma soczewkami. Nie obciąża to wyciągu i nie ustawia przed okularami kolejnego szkła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Czy ktoś testował i porównywał zasięg na słabych obiektach, tych krótkich (<=9mm) XWA z TV/Pentax/Nikon ?

Chodzi za mną 7ka od dłuższego czasu... powiedzmy, że konkurentem jest delite 7mm.

Za delite'm przemawia transmisja i korekcja. Z drugiej strony XWA ze swoim polem powinien być jeszcze użyteczny bez platformy, a przy 340x i tak nie ma szans na "gwiazdy-szpileczki".

P.S. Awansem przyzaję sobie złotą łopatę ?

957857074_zota-opata-odizolowywajca-na-biaym-tle-142079320.jpg.025924aa50d132c68ac9d6b94c40a9cc.jpg

Edytowane przez bartolini
  • Like 1
  • Haha 1

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ponad rok miałem XWA 10mm (100*), używałem  w njutonie 14" f/4.2. Dystorsja brzegowa objawiająca się pojaśnieniem brzegów pola, o tyle przeszkadzała ze jeżeli DS znajdował się blisko krawędzi pola ciężko go było wyciągnąć z tła. Bardzo wygodna regulowana muszla oczna.Nie porównywałem go bezpośrednio z innymi okularami ale kontrast zaczął stopniowo mnie drażnić ,jakiś jasny był .....

Jeżeli naprawdę zależy ci na kontraście i ostrzeniu ,bierz Nikona obecnie najlepszy okular szerokokątny na świecie! Potem Pentax XL czy XW ,bez znaczenia, ewentualnie Delite.....długo długo nic i dopiero potem cała ta banda Delos,Ehtos,Qthos i Aramis ?.......Natomiast ,jak celujesz w wielkość pola, to kupuj XWA, ponoć kontarast jak w Gazo-Esioku 100*.....ale cena lepsza

Edytowane przez Erik68
  • Thanks 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Erik68 napisał:

Przez ponad rok miałem XWA 10mm (100*), używałem  w njutonie 14" f/4.2. Dystorsja brzegowa objawiająca się pojaśnieniem brzegów pola, o tyle przeszkadzała ze jeżeli DS znajdował się blisko krawędzi pola ciężko go było wyciągnąć z tła. Bardzo wygodna regulowana muszla oczna.Nie porównywałem go bezpośrednio z innymi okularami ale kontrast zaczął stopniowo mnie drażnić ,jakiś jasny był .....

Miałem okazję kilka razy zerknąć u kolegi Erika przez taki okular. Jakoś mnie nie oczarował dawanym obrazem, a jego pole widzenia 100 stopni nie przypadło mi do gustu. Może jestem jakiś dziwny, ale wolę mniejsze pole pozbawienie wad. 

  • Thanks 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)