Skocz do zawartości

Astrobudka w Zatomiu


Rekomendowane odpowiedzi

A może byśmy tak pomyśleli nad wspólną budową jakiejś Astrobudki zatomskiej sterowanej zdalnie dla FAwiczów  ????????????????????

  • Like 6

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł szczytny, wart zrealizowania dlatego wydzielam. 

  • Z chęcią przekaże montaż (oczywiście bez moje prywatnej elektroniki dla której mam w planach zastosowanie)
  • Potrzeba akcji (to mogę zorganizować) cegiełki na FA
  • sponsorów
  • kosztorysu (pewnie jakiś obiekcik z płyty z odsuwanym dachem) , sterownik koszt ok 700zł
  • Teleskopu 12"
  • speca od elektroniki by to połączył zdalnie (liczę skromnie na Admirała)
  • ziemię udostępni Leszek. to akurat już mi obiecał
  • Kogoś kto to przygotuje na miejscu i wykona
  • Kogoś kto to przypilnuje (Azar?)

 

  • Like 3

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł zrobienia tam obserwatorium jest świetny. Pytanie tylko jak to zorganizować.

 

Jacek, miałeś na myśli obserwatorium w pełnym tego słowa znaczeniu? (wraz ze sprzętem) To już nie był by taki mały grosz.

No i dochodzi obsługa techniczna.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja:

  • Może wykorzystalibyśmy jedną z tych wylanych platform?
  • Trza było by ją obudować płytą np OSB-3 22 mm.
  • Zrobić dach na rolkach, drzwi.
  • W środku ustawić niewysokiego piera, na nim RB 100 (jeśli ustalimy coś konkretnego przed zlotem mogę przywieźć RB 100 i zostawić w Zatomiu???)
  • trzeba kupić Syntę 1200/300 (może ktoś przekaże nieodpłatnie na rzecz Forum tubę z obejmami i szukaczem)?
  • Kupić płytkę sterującą eq6
  • Kupić używanego laptopa
  • Zrobić   całą kabelkologię do zdalnego sterowania ( o tym nie mam pojecia)
  • kupić kamerę foto/guide tu spore koszty

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, ignisdei napisał:

Moja propozycja:

  • Może wykorzystalibyśmy jedną z tych wylanych platform?

     ....trzeba kupić Syntę 1200/300 (może ktoś przekaże nieodpłatnie na rzecz Forum tubę z obejmami i szukaczem)?

 

Jako podkład pod materiały ???? ;)
A na poważnie najpierw solidne pierzycho trzeba postawić a później zaprojektować ,,szopkę"

Czy aż takie bydle jest potrzebne ???? To że montaz porządny nie znaczy, że potrzebna taka armata....
Mam nadzieję na liczne wypowiedzi Kolegów już astrobudki posiadających :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ignisdei napisał:

Moja propozycja:

  • Może wykorzystalibyśmy jedną z tych wylanych platform?
  • Trza było by ją obudować płytą np OSB-3 22 mm.
  • Zrobić dach na rolkach, drzwi.
  • W środku ustawić niewysokiego piera, na nim RB 100 (jeśli ustalimy coś konkretnego przed zlotem mogę przywieźć RB 100 i zostawić w Zatomiu???)
  • trzeba kupić Syntę 1200/300 (może ktoś przekaże nieodpłatnie na rzecz Forum tubę z obejmami i szukaczem)?
  • Kupić płytkę sterującą eq6
  • Kupić używanego laptopa
  • Zrobić   całą kabelkologię do zdalnego sterowania ( o tym nie mam pojecia)
  • kupić kamerę foto/guide tu spore koszty

 

 

Ad 1 Jak napisał Jacek -tylko na składowisko się nadaje,na pier to trzeba z 1.2m w głąb wykopać otwór -koszt to rura i beton -500zł

Ad 2,3 Tu Łukasz będzie miał najbardziej aktualny cennik - w/g mnie lekko 1000 zł

Ad 4 Pod RB 1000 to nie byle pier trzeba wystawić

Ad 5 To jak dla mnie przepis na totalną porażkę!!!!

Ad 6 to ile to kosztuje?

Ad 7 Kabelkologia też nie mało kosztuje -

Ad 8 Na laptopie to sobie można w domku na podwórku postawić a nie w świat pchać-tu trzeba porządny serwer postawić?

Ad 9 Tu to juz się nie będę produkował -wiekszość wie ile trzeba  wydać kasy na kamerki i itp.

  • Like 3

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No o to mi chodzi -wy rzucacie ja notuję:

Bym zorganizował akcję trzeba konkretów!

Etap pierwszy postawienie konstrukcji i piera, ustawienie montażu. ....

 

1) Pier to trzeba z 1.2m w głąb wykopać otwór -koszt to rura i beton -500zł

2) Wykonanie konstrukcji drewnianej  (Pery zadeklarował pomoc w wykonaniu)   1000 zł

 

Proszę uzupełniać kosztowo! Kurna znamy się na tym przecie!

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro-budki za 1000zł nie zrobisz. Nie wiem jak z płyty OSD ale ja na materiał wydałem około 3000zł

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pery napisał:

Miałbym odpowiednią rurę ,z dospawaną podstawą,

Wystarczy za dyblować do istniejącego fundamentu:)

Koszt -4dyble,puszka fajnego spreju na grafiti:)

Tak się nie da. Musi być solidny fundament a te wylewki w Zatomiu są bardzo płytkie.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg z mojego kosztorysu. Budowa małego roll-off'a pod koniec 2013 roku.

- budka 200x210
- sosna - szkielet z krawędziaków 10x10 oraz 10x5 - pokrycie boazerią.
- pokrycie dachowe - membrana półprzepuszczalna oraz Onduline Base

Koszt całkowity bez instalacji wewnętrznych - 3200 zł

Obrazki do obejrzenia tu:
http://supernowe.pl/constr.html

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł i euforia godna prawdziwych miłośników astronomii.

Jednak żeby to obserwatorium miało szansę być czymś więcej niż tylko wątkiem na tym forum, trzeba by zacząć od podstaw, czyli jaki ma być CEL takiej budki oraz KTO ma z niej korzystać i NA JAKICH zasadach.

Dyskusje o sprzęcie i głębokości zakopania piera - wszystko fajnie, ale i tak będzie inaczej niż wszystko co tu napisane :). Kosztorysy - trochę za wcześnie skoro nie wiecie czego chcecie. Jeżeli celem jest tylko postawienie budki, to kolega Pery może taką zrobić w ciągu kilku dni. Pytanie czy to ma być jednak jakiś cel astronomiczny...

 

Pozdr.

 

  • Like 5

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, qbanos napisał:

.... jaki ma być CEL takiej budki oraz KTO ma z niej korzystać

 

Wykorzystanie bardzo cennego podarunku Radka dla FA.
Co do reszty Kuba masz rację - trzeba zacząć od podstawowych ,,podstaw" Niemniej dopóki nie będzie widać chętnych w dyskusji i nie pojawią się pierwsze szacunki cenowe, chęć zrobienia poszczególnych elementów i pomysły oraz wskazówki tych co już astrobudki mają - na razie będzie to temat....
Ale mam nadzieję, że się zrealizuje w sposób dla zainteresowanych i chętnych do pracy i współpracy zadowalający..... :) 
Im więcej pomysłów tym lepiej a na zlocie można ustalić szczegóły i poszukać już konkretów - chętnych, pieniędzy, oraz co, jak, dla kogo i w jakiej kolejności....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(jestem realistą) czytam i powiem tak: zapewne skończy się to na "obserwatorium na siłę" którego będą używać forumowicze posiadający sporo wolnego czasu. Nie oszukujmy się, takie obserwatorium które miałoby służyć wszystkim forumowiczom - fajne ale... Nie wiem ile osób da, powiedzmy po 200-400zł na sprzęt którego użyje (przy dobrych wiatrach z pogodą) może raz w roku? Ja osobiście wolałbym wydać 500zł na filtr LP którego użyję kilka razy w roku przy najgorszych wiatrach z naszą pogodą.  Ale mam go zawsze u siebie i kiedy chcę mogę go użyć.

Budka z OSB??? - osprzęt, elektronika, sterowanie...???  Synta 1200/300? Do takiego obserwatorium już by musiało coś lepszego trafić a to już nie jest 1500zł... Zdalna obsługa - no tu już trzeba mieć serwisanta który mieszka max 20km od miejscówki i ma niesamowitą chęć odebrać telefon: "podjedź stary bo mi się .... a ja jestem w trakcie sesji... wiem, że wstajesz do pracy za 4godziny ale wiesz... pogoda jest i ... " -> jest chętny?

Oczywiście mogę się mylić.

  • Like 2

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szdom1 napisał:

Astro-budki za 1000zł nie zrobisz. Nie wiem jak z płyty OSD ale ja na materiał wydałem około 3000zł

Szymek nie napisałem że to po najniższych kosztach-choć jak teraz patrzę to na pewno nie doszacowałem - mój kurnik tyle kosztował jak go kupowałem (gotowy domek ogrodowy - używany) ale przecież wymagał przebudowy- tak że twoja i Esku1RES wycena jest jak najbardziej OK

Reszta jutro!

 

 

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że wpierw trza zrobić listę chętnych do korzystania z obserwatorium, a dopiero później tak jak pisze Jacek, ustalać szczegóły jak miałoby to wyglądać jeżeli chodzi o sprzęt i obsługę. Wiadomo, im więcej osób to koszty budowy i wyposażenia na osobę maleją i czas korzystania też.

  • Like 1

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarWo napisał:

A ile wypożyczenie takiego zdalnego gdzieś tam kosztuje?

Czasami w celu pilnego potwierdzenia obserwacji korzystam z teleskopów iTelescope.net

Ceny zależą od:
1. Stawki konkretnego teleskopu z którego chcesz skorzystać. Dostępne są teleskopy:
- w Hiszpanii (Nerpio) - 3
- w USA (Nowy Meksyk i Góry Sierra Nevada) - 7
- w Australii (Siding Spring) - 10

2. Obniżki z tytułu "zanieczyszczenia" światłem Księżyca

3. Typu członkostwa (planu taryfowego)

Przykład.
Członkostwo: "Plan-40"
Koszt: 39,95 USD (doładowane - 40 punktów) co 28 dni
czyli mniej więcej 1 punkt = 1 USD
Punkty można też doładowywać dodatkowo, niezależnie od opłaty stałej.

Koszty użytkowania teleskopów.
Dla przykładu weźmy 3 teleskopy:
T3 - Takahashi TOA 150mm (f/7.3) w Nowym Meksyku
T7 - PlaneWave CDK 431mm (f/6.8) w Nerpio
i np. ten z którego korzystam najchętniej
T24 - Planewave CDK 622mm (f/6.5) w G. Sierra Nevada

W czasie nowiu:
Teleskop T3 - 53 punkty za godzinę ekspozycji
Teleskop T7 - 140 punktów za godzinę ekspozycji
Teleskop T24 - 176 punktów za godzinę ekspozycji

W czasie pełni:
Teleskop T3 - 27 punkty za godzinę ekspozycji
Teleskop T7 - 70 punktów za godzinę ekspozycji
Teleskop T24 - 88 punktów za godzinę ekspozycji

 

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MarWo napisał:

Wydaje mi się że wpierw trza zrobić listę chętnych do korzystania z obserwatorium, a dopiero później tak jak pisze Jacek, ustalać szczegóły jak miałoby to wyglądać jeżeli chodzi o sprzęt i obsługę. Wiadomo, im więcej osób to koszty budowy i wyposażenia na osobę maleją i czas korzystania też.

DOkładnie, tymbardziej, że to będzie generować stale koszty. Zresztą poza wąską grupą astrofotografów nikt nie ma pojęcia o sterowaniu teleskopem w obserwatorium na odległość. Jak dla mnie to jakaś forma pośrednia pomiędzy rzeczywistym obcowaniem z teleskopem a oglądaniem zdjęć z Hubbla. 

Czy poza zbieraniem materiałów do obróbki DSów coś jeszcze ten teleskop ma dawać ? I dlaczego 12" ?

 

 

 

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jacek E. napisał:

Wykorzystanie bardzo cennego podarunku Radka dla FA.
Co do reszty Kuba masz rację - trzeba zacząć od podstawowych ,,podstaw" Niemniej dopóki nie będzie widać chętnych w dyskusji i nie pojawią się pierwsze szacunki cenowe, chęć zrobienia poszczególnych elementów i pomysły oraz wskazówki tych co już astrobudki mają - na razie będzie to temat....
Ale mam nadzieję, że się zrealizuje w sposób dla zainteresowanych i chętnych do pracy i współpracy zadowalający..... :) 
Im więcej pomysłów tym lepiej a na zlocie można ustalić szczegóły i poszukać już konkretów - chętnych, pieniędzy, oraz co, jak, dla kogo i w jakiej kolejności....

Ale jakiego podarunku dla FA?

Wy chcecie tam robić zdjęcia estetyczne/szukać supernowych/badać zmienne? Zdalnie sterowane obserwatorium to nie jest taka prosta sprawa. Ale się da. Sami przeszliśmy tą drogę w ramach http://www.iteleskop.org

Obawiam się jednak, że przy tej ilości pogodnych nocy w PL (mało) taniej będzie wypożyczyć sprzęt w sieci niż korzystać z takiego teleskopu w kilka/kilkanaście osób. Bo czas przypadający na jednego obserwatora będzie bardzo mały. Chyba, że kupicie EQ6 - ale wtedy o zdalnej obsłudze można raczej zapomnieć. :)Dodam, że my użytkujemy Paramount ME i średnio co miesiąc potrzebna jest interwencja serwisu na miejscu.

Wszystkie Wasze prywatne obserwatoria, typu budka z OSB, są extra - ale nie są to budki typu remote operation. Tu jest potrzebna masa elektroniki i dobrego sprzętu, żeby to działało "samo".

 

Niemniej jednak warto o czymś takim myśleć, trzeba tylko podejść racjonalnie i nie od d... strony :)

 

Pozdr.

  • Like 5

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie sterowany online to stacjonarny teleskopik do obserwacji, astrofotografii, fotometrii itp.

Idea jest taka:  zbudować naszą budkę, do której będą miały dostęp osoby wyznaczone przez Radę FA. Jeden klucz będzie posiadać Leszek Pyra lub Wojtek Ratusznik, drugi Fa-wowicz  na miejscu (widzę tu Azara) a trzeci ja.   

Pyralndia i obserwatorium da możliwość przyjazdów spontanicznych, jednodniowych z noclegami na kilku osób, z biegu bez sprzętu.

Osoba opiekująca się teleskopem może sobie też dorobić organizując płatne pokazy  dla gości z Pyrlandii, Azar może też robić pokazy dla swoich dzieciaków ze szkoły  itp.

 

Koszty: jeśli zostaniecie na noc u Leszka prąd macie za darmo. Jeśli nie ?zżuta do buta?  na prąd.

Wejście do budki tylko w towarzystwie osoby wyznaczonej, Pyra będzie o tym wiedział. W budce będzie alarm stacjonarny w razie próby włamania.  

Co do 12? to strzeliłem, może być jak najbardziej np. 16? .Trzeba tylko zbudować odpowiednią budkę.

Trzeba to zrobić tak by w razie zmiany planów  można było by to bez problemu zdemontować i wywieźć.

(Tu w całości ufam Peremu, który będzie naszym głównym budowniczym.  Jeśli będzie hasło budujemy budkę skrzykujemy ferajnę i jedziemy do Zatomia!)

Pod np. 16? podpięta może  kamerka lub zestaw okularowy. Kilka Esów od 8-40mm do tego filtr Ultrablock. Co do focenia to się nie wypowiem bo mam niewielkie doświadczenie.

Ostatnia sprawa: podjąłem ostateczną decyzję: przywożę montaż do Zatomia i on tam zostaje. Leszek go przechowa.  Niezależnie od obrotu spraw jego obecność na miejscu będzie dawała forumowiczom poczucie, że ?serce obserwatorium? będzie już w Zatomiu, a powstanie naszej ?budki? to tylko kwestia czasu.

Przywiozę wszystko co dostałem  od Radka: konstrukcję , silniki z kablami, pręt przeciwwagi oraz elementy obudowy.

I tak moją elektronikę zakupiłam tylko przejściowo do RB 100 .  Moim finalnym celem jest  umieszczenie jej w lżejszej i bardziej mobilnej konstrukcji, którą mam zamiar zlecić do zrobienia, pod silniki i przekładnie eq6.

Podsumowując: jak najbardziej musimy coś zbudować tym bardziej, że jest sprzęt, chęci oraz deklaracja pomocy Kolegów i Leszka o udostępnieniu miejsca. Leszek ma troszkę niedosyt, że mimo platform ludzie z naszego środowiska tak tłumnie nie odwiedzają ośrodka. Takie obserwatorium jak najbardziej da impuls do częstszej bytności AKTYWNYCH UŻYTKOWNIKÓW I PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ FORUM  w Zatomiu.  Bo dla nich ma być ta inwestycja w podzięce za lojalność wobec społeczności.  

 

 

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, qbanos napisał:

...

Obawiam się jednak, że przy tej ilości pogodnych nocy w PL (mało) taniej będzie wypożyczyć sprzęt w sieci niż korzystać z takiego teleskopu w kilka/kilkanaście osób. ....

I to też jest bardzo cenny głos. Kuba chodziło o zorientowanie się, rozważenie wszystkich za i przeciw. A główny cel dyskusji - jak wykorzystać RB100....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, qbanos napisał:

Aha, czyli jednak, czytając post Roberta, to nie będzie zdalnie sterowane obserwatorium do astrofotografii. Dla mnie tu dyskusja się kończy, bo na wizualu i pokazach nieba się nie znam.

 

Pozdr.

Z tym "zdalnym" sterowaniem to trochę było na wyrost. Pomysł bardzo trudny do zrealizowania

Co do focenia: to  sam wiesz, że można zrobić podmiankę na astrograf, byle teleskop ostrzył w ognisku. Akcesoria to kwestia względna. I raczej będzie to robione ręcznie przez osobę, która aktualnie przebywa w budce. Duży światło-silny Newton na montażu o sporej nośności ma różne zastosowania.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)