Skocz do zawartości

Napylenie lustra głównego i lusterka wtórnego


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem odnowienia optyki mojego teleskopu. Dzisiejsza inspekcja luster (głównego i wtórnego) sprawiła, że zacząłem poważnie myśleć o realizacji tego zamiaru. Zważywszy na to, że funt jest ostatnio dość tani (dziś jest równo po 5 zł), poważnie rozważam Hilux w wykonaniu Orion Optics. Co prawda to dość spory koszt, jednak zważywszy na to, że żywotność tego rozwiązania ma rzekomo być ponaddwukrotnie dłuższa niż standardowych powłok oraz na to, że te powłoki mają lepszą sprawność, przychylam się do tego rozwiązania.
Zanim jednak pomysł zrealizuję (myślę, że zrobię to zimą, kiedy szanse na pogodę są najmniejsze), zadam na forum kilka pytań:

1. Kilka osób na forum pisało kiedyś o planach napylania wartsw Hilux. Czy ktokolwiek przyzna się do tego? Jeśli tak, to jakie były wrażenia? Ile trwała cała procedura?
2. Jeśli ktoś ma podobne plany, to może spróbujemy zdziałać coś wspólnie? Może uda się zaoszczędzić na przesyłce, albo wynegocjować coś w Orion Optics?
3. A może macie jakąś ciekawą (najlepiej sprawdzoną) alternatywę dla Orion Optics?
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te akcje przeprowadzał Paweł - Pablito, napisz Piotrze do niego i może tu w Twoim wątku przybliży temat.
Alternatywa to pan Jerzy Gomuła z nim kontakt ma Robert - Ignis, swoją Kapellę tam pucował.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, midimariusz napisał:

Te warstwy napyla tylko jedna osoba w Polsce i jest to Krzysztof z Krakowa.

kom. 604 054 008 lub 12 358 17 78

 

2 godziny temu, ignisdei napisał:

Pan Jerzy napyla na politechnice Wrocławskiej 798-815-643. Ma normalne ceny.

 

A potraficie cokolwiek więcej na ten temat powiedzieć? Jest gdzieś jakakolwiek oficjalna oferta + informacja o użytej technologii, czy wszystko na telefon?

Jeśli ktoś korzystał z jednego lub drugiego źródła, to czy moglibyście podać więcej informacji (np. co do ceny, a także co do tego, jak się sprawują warstwy po jakimś czasie od użytkowania itd.)? Czy Ci panowie podają informację o współczynniku odbicia, którego należy się spodziewać wkrótce po napyleniu? Czy podają informację o sposobie utwardzenia powłok?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napylenie w moim i Krzyśka źródle ma bardzo dobre powłoki. W ostatnim roku były testowane w firmie napylającej ulepszenia mające na celu zwiększenie odbijalności. Doszło do ok.95%. Utwardzenie to SiO2, twarda. Sprawdzałem - przetarłem ścierką Baadera drobiny kurzu i nie było żadnych mikrorys jak to bywa przy F2Mg. Obecnie jest testowana prawdziwa bomba - powłoka hydrofobowa. Wygląda to obiecująco ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napylałem u KrzysztofaP lustra do moich newtonów, tzn nie u niego tylko za jego pośrednictwem - było to 2-3 lata temu. I jakiś czas temu mierzyłem wsp. odbicia tych powłok - świeżo napylone miało współczynnik odbicia 89%, a dwuletnie, umyte miało 86% (laser czerwony), a więc jest to poziom pomiędzy Syntą i GSO i wg mnie nie jest to żadna alternatywa dla HiLuxa http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5984-atmowe-pomiary-współczynników-odbicia-i-transmisji/&do=findComment&comment=80460 . Z tego co było mi powiedziane wynika, że powierzchnia jest zabezpieczona jedną warstwą jakiegoś utwardzacza. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, to jest obecnie inne źródło na napylanie. To co piszesz jest we Wrocławiu. Obecnie zlecam napylenie w firmie w Krakowie, o której pisałem wyżej.

To jest profesjonalna firma zajmująca się nakładaniem powłok. We Wrocławiu jest tanio ale jak widzisz nie idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablito,

 

4 godziny temu, Pablito napisał:

Jolo, to jest obecnie inne źródło na napylanie. To co piszesz jest we Wrocławiu. Obecnie zlecam napylenie w firmie w Krakowie, o której pisałem wyżej.

To jest profesjonalna firma zajmująca się nakładaniem powłok. We Wrocławiu jest tanio ale jak widzisz nie idealnie.

 

A mógłbyś podać więcej szczegółów? Jak to jest z cenami, jaką technologię stosują, jak jest z trwałością tych powłok itp.?

Z tego co pamiętam, to kiedyś wysyłałeś coś do Orion Optics - możesz coś na ten temat napisać z perspektywy czasu?

 

Ja od nowych powłok oczekuję (jak chyba każdy) dwóch cech - jak najdłuższej trwałości i jak największego współczynnika odbicia. Oczywiście do tego dochodzi jeszcze kwestia ceny. Jeśli u nas można gdzieś uzyskać powłoki, których trwałość nie będzie znacząco odbiegać od tego, co daje Hilux, a do tego współczynnik odbicia będzie na poziomie 95%, to będzie to zdecydowanie interesująca propozycja.

Zdaję sobie sprawę z tego, że różnicy między powłokami odbijającymi 89% a 97% jest ciężka do uchwycenia. Jednak jeśli zauważymy, że chodzi o dwa lustra (główne i wtórne), to mamy już 16% różnicy, a to może już zaważyć na tym, czy zobaczę jakąś mega-słabą mgławicę, czy nie (dlatego też np. zdecydowałem się zastąpić dobry filtr O-III Oriona na trochę lepszy Lumicona). Z tego powodu raczej nie jestem zainteresowany standardowymi powłokami odbijającymi 86% czy 89% światła.

W końcu kwestia trwałości - wiem, że nie będę trzymał optyki w idealnych warunkach. Jeśli wszystko będzie po staremu, to każdego roku będę obserwował 100 - 200 godzin. Po obserwacjach teleskop albo zostanie w bagażniku samochodu (gdzie rano optyka będzie zupełnie mokra, a około południa, zwłaszcza w lato, mocno się nagrzeje), albo będe go wnosił do mieszkania, gdzie optyka będzie mokra od razu, Ze względu, że lustro łapie sporo pyłków, kurzu itp., to będzie też pewnie dość często myte (raz, dwa razy do roku, a może i częsciej).

O szczegóły ofert pytam tutaj (a nie na PW), bo podejrzewam, że zainteresowanych może być więcej.

 

Pozdrawiam
Piotrek
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowego cennika jeszcze nie mam. Podwyższona odbijalnośc to świeża sprawa mam póki co tylko mniej-więcej określone ile cena może podskoczyć. Trwałość użytkowa też nie jest znana bo za krótko to funkcjonuje. Odporność mechaniczną testowałem raz wspomnianą ściereczką.

Nie pamiętam ile czasu zajęło Orionowi napylenie powłoki ale chyba nie dłużej niż tydzień wszystko trwało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Cześć Panowie.

Owszem aktualnie mamy wraz z Kolegą Pawłem "Pablito" możliwość regeneracji optyki do teleskopów z lustrem głównym do maksymalnej średnicy blanku D-610 mm włącznie.

Warstwy w aktualnych nowych procesach mogą osiągać wsp.odbicia nawet 94%-96% w zależności od procesu , są w pełni zabezpieczone Kwarcem i można je nazwać śmiało "Enhanced" a to już moim zdaniem Bardzo Dużo , gdyż ogólna sprawność teleskopu wzrasta ponad 10% w stosunku do warstw GSO , SW nie wspominając o najsłabszych warstwach z Wrocławia u pana Gomuły z którym zresztą też mam stały kontakt.

Proces jest Nowy , ale fachowo dopracowany , ponadto istnieje też możliwość nałożenia dodatkowej warstwy "Hydrofobowej" gdzie w przypadku obiektywów do Refraktorów czy też luster w teleskopach nie musimy stosować np. grzałek na LW gdyż woda się nie skrapla na powierzchni lustra czy soczewki tylko swobodnie spływa.

Osobiście myślę że przy aktualnych parametrach Nowych warstw wzrost sprawności ogólnej teleskopu o 10%12% to już dość dużo i na pewno przełoży się widocznie na obrazy uzyskiwane przez dany instrument , ponadto ceny jak i jakość tych usług są stosunkowo atrakcyjne do angielskiego UK ORIONA z Hillux.

Ponadto od paru dni nawiązałem nową współpracę z firmą optyczną w Polsce gdzie mogę pomóc w regeneracji powłok na np. LW do 100 mm ze wsp. odbicia 99,9% a to już w pełni Dielektryki , na razie same małe lustra do wymienionej średnicy , ale niebawem kto wie , może i będzie możliwość większych.

Mam też dostęp do doskonałych warstw i regeneracji soczewek czy obiektywów do Refraktorów , usuniecie starych powłok i nałożenie Nowych w stosunkowo Bardzo Korzystnych cenach do cen Profesjonalnych Firm.Czasem mamy drogi okular z grzybkiem na soczewkach i taki zabieg regeneracji warstw może się opłacić , czy też zagrzybiony Obiektyw w Drogim Refraktorze ED , AC czy APO.

 

Osobiście Kompleksowo Serwisuję Każdy Sprzęt i mogę dopracować do stanu Bardzo Dobrego Nawet najbardziej zniszczony Teleskop , każdego systemu czy też Refraktory , Kolimuję też Refraktory ED , APO , nie wspominając o Makach czy Newtonach które są dużo łatwiejsze w tych sprawach do poprawy.

Od stosunkowo niedawna mamy też dostęp do usług CNC i możemy wykonać praktycznie wszystko , każdy element , wszystkie akcesoria wraz z malowaniem proszkowym , chemicznym chromowaniem czy oksydowaniem na różne kolory , wyroby mają poziom Zachodnich Renomowanych Firm.

 

Zarówno ja jak i Kolega Paweł służymy Zawsze pomocą w tych sprawach , jeżeli ktoś jest zainteresowany szczegółami i planuje Regeneracje wymienionych wyżej powłok na Lustrach bądż Soczewkach to Serdecznie Zapraszam i Służę Pomocą , Tel.604054008 , Krzysztof z Krakowa.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Aktualnie mam w domu płytke szklaną napylona nowymi warstwami 95% wraz z warstwa Hydrofobową do testów , otrzymałem ją w piątek i o wynikach napiszę niebawem jak zajmę się tym tematem , bowiem aktualnie remontuję i Serwisuję w pełni trzy teleskopy w tym Dużego newtona 300 mm i dwa SCT 8" i 10".

Jak zakończę prace z teleskopami to zajmę się nowym Tematem.

Pozdrawiam Krzysztof.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof_P,

Czy to Ty napylasz te powłoki (tak zasugerował wyżej midimariusz), czy komuś to zlecasz?

Czy mógłbyś powiedzieć cokolwiek o koszcie takiej "zabawy" (nie chodzi mi o konkretną kwotę, czy jakąkolwiek wiążącą deklarację, ale o ogólny zarys sytuacji)?

Gdybym zdecydował się na warstwy HILUX z Orion Optics, to kosztowałoby mnie to:

?142 ~ 700 zł:  napylenie lustra o średnicy 326 mm)
?50 ~ 250 zł:  napylenie lusterka wtórnego o średnicy 75 mm)
?30 ~ 150 zł:  wysyłka z Orion Optics do mnie

Do tego, z tego co kiedyś ktoś tu pisał, dochodzi koszt 5% z (?142+?50), czyli około 50 zł za usunięcie starych warstw.

W sumie daje to 1150 zł, a do tego muszę jeszcze wyliczyć koszt wysyłki optyki ode mnie do Orion Optics. Sumarycznie mogę więc spodziewać się kosztu rzędu 1300 zł za porządne powłoki.

 

Czy jesteś w stanie podać bardzo szacunkowy koszt wykonania powłok dla takiego sprzętu u Ciebie? Czy to będzie cena zbliżona (pomniejszona o koszty wysyłki, bo jest to na miejscu), czy może raczej będzie to np. koszt rzędu połowy tego co w Orion Optics?

 

Pozdrawiam
Piotrek
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Piotrze.:)

Policzyłem wstępnie i koszt regeneracji Twoich Luster wraz ze zmyciem starych powłok wyniósł by około 800 zł plus koszt wysyłki powrotnej.

Oczywiście Nowe Warstwy w Pełni zabezpieczone , jeżeli chcesz konkretnie umówić się na ten zabieg to Proszę o tel.604054 i wszystko ustalimy , kiedy co i jak.

Tak samo wszelkie szczegóły omówimy telefonicznie.

Osobny koszt dodatkowej powłoki Hydrofobowej na Twoje obydwa lustra to około 300 zł.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze czasy nadeszły dla dobsoniarzy. Pamiętam jak kilka lat temu szukałem info, gdzie naparować zwierciadła. Spotkałem się ze ścianą, niemal tematem tabu na forach. Drogą pantoflową dostałem tel. do Wrocławia i się udało.

Teraz za niewielkie pieniądze można znakomicie podnieść walory swojego teleskopu naparowując nawet samo LW na 95%. Ilość odbijanego światła wzrasta o ok. 10% a to już jest zauważalne. Do tego wzrasta kontrast. Naprawdę warto.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Krzsztof_P napisał:

Policzyłem wstępnie i koszt regeneracji Twoich Luster wraz ze zmyciem starych powłok wyniósł by około 800 zł plus koszt wysyłki powrotnej.

 

Dzięki za konkretną ofertę.

Jestem "na miejscu", w Krakowie, więc chętnie załatwiłbym to osobiście, bez żadnych wysyłek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Cześć,

Chciałem zapytać Krzysztof_P, jeśli już była mowa o kosztach, ile kosztowałoby odnowienie powłok w teleskopie MT-800

Fi LG 203 mm, fi LW 63 mm

Rozszerzając to pytanie, chciałbym wiedzieć czy znacie kogoś, kto zajmuje się figuryzacją LG? Zależy mi aby podnieść dokładność LG do 1/16 Lambda, podobno jest to możliwe w tym sprzęcie (ogniskowa 800mm, f/4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, darq napisał:

Cześć,

Chciałem zapytać Krzysztof_P,.....

Ten użytkownik Ci nie odpowie bo ma zablokowane pisanie na tym forum decyzją Rady.

 

Jeśli chodzi o Twoje pytanie, szukaj kontaktu bezpośrednio u źródła, o  i ile wiem ten pan korzysta  z usług firmy PEVIN,  napiszę do nich i poproszę o wycenę

Zamierzam też sprawdzić tą firmę 

Chcę do nich również napisać i zapytać o ofertę ( firma Astro-Optyka)

 

Te dwa kontakty warto na chwilę obecną sprawdzić.

Zaproszę ich szefów do polemiki może pomogą nam w temacie. 

Moi drodzy Forumowicze bądźcie mądrzy i nie dajcie się skubać pośrednikom.  

 

 

Sprzętos:  N.Capella 16", N.Carbonara 8" , R. Edek 4" , L. Viki 16x80, Montos:  CGEMek, Adveturek Minionek, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te linki,

Do PEVIN'u  jutro zadzwonię, a u Astro-Optyka dopytam o figuryzację i w ogóle możliwość zbadania obu luster.

Chcę wykorzystać MT-800 do astrofotografii.

Jego powłoka jest już nieładna po tylu latach. Dokładność przydałoby się zwiększyć z 1/6 czy nawet 1/2 (jak co niektórzy twierdzą) do 1/16 - a takie wartości są podobno osiągalne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o figuryzację zwierciadła: Napisz do Pana Stefana Płocieniaka z Wrocławia  783 554 384, to bardzo dobry rzemieślnik.

Sprzętos:  N.Capella 16", N.Carbonara 8" , R. Edek 4" , L. Viki 16x80, Montos:  CGEMek, Adveturek Minionek, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 8.06.2017 o 20:56, ignisdei napisał:

 

Zaproszę ich szefów do polemiki może pomogą nam w temacie.

 

Jak zapowiedziałem ponad tydzień temu napisałem do obu firm. Korzystając z ich formularza kontaktowego. Zaproponowałem zaprezentowanie swojej oferty na Forum, podanie warunków finansowych. Wiele osób przecież jest zainteresowanych.

Niestety nie otrzymałem odpowiedzi - znaczy  właścicielom nie zależy na sprzedaży usług  w kręgach astronomicznych.

Nie lubię być w ten sposób zlewany, bo reprezentuję "nie swoje cztery litery" a wielotysięczną  społeczność astronomiczną  , >:O pominę więc te firmy i będę szukać dalej. 

Nie wiem co kieruje ludźmi ignorującymi takie zaproszenia. Przecież to jawny strzał w stopę, odrzucać możliwość darmowej reklamy.  Chyba, że nie widzą interesu w napylaniu luster.

Chce byście wiedzieli, że próbowałem! Jeśli macie osobisty namiar na te firmy, możecie Koledzy im ewentualnie uzmysłowić pewne rzeczy, ja tam więcej pisać nie będę.

Szukam dalej!

Sprzętos:  N.Capella 16", N.Carbonara 8" , R. Edek 4" , L. Viki 16x80, Montos:  CGEMek, Adveturek Minionek, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

Poczekaj jeszcze moment, po drodze długi weekend był przeca.

Nie sądzę, choć obyś miał rację.

Sprzętos:  N.Capella 16", N.Carbonara 8" , R. Edek 4" , L. Viki 16x80, Montos:  CGEMek, Adveturek Minionek, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli polski rynek to tylko: Pevin, Astro-optyka i Politechnika Wrocławska?

Macie jakieś inne opcje?  Będę wdzięczny za odp.  !!

 

 

Sprzętos:  N.Capella 16", N.Carbonara 8" , R. Edek 4" , L. Viki 16x80, Montos:  CGEMek, Adveturek Minionek, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ignisdei napisał:

 

Macie jakieś inne opcje?  Będę wdzięczny za odp.  !!

Kontakt z Pawełkiem Pablito. Przeca wielokrotnie akcje napylania organizował i sam przecież lusterka do swoich Pablitusów gdzieś daje. Ostanie jego (a właściwie to już Maxia) lustereczko 30" na zlocie widziałem ;)

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024