Skocz do zawartości

Piknik na Skale Chłopców


Panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, jolo napisał:

Mam nadzieję, że kiedyś wydasz drukiem swoje relacje :) 

Taaa, "Fifty shades of Barnard" :D 

4 minuty temu, jolo napisał:

A przez 22 cale też patrzałeś, czy ograniczyłeś się do dwururek tylko?

Przez 22-calowca spojrzałem kilka razy - na B72, B86+NGC 6520 (co opisałem) oraz na Saturna i Marsa (czego nie opisałem). Pewnie znalazłoby się jeszcze parę obiektów wartych chwilowego zamknięcia jednego oka, ale generalnie - gdybym miał ze sobą tylko 10x50, i gdybym wykorzystał w pełni wszystkie nocki, i tak nie dałbym rady przetrawić wszystkiego, co było w zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Damian P. napisał:

Gratuluję serdecznie widoków (szczególnie tych nocnych). To co u nas ledwie może być namiastką w ponad horyzontalnych mgłach, tam wisi jak na dłoni wysoko..ehh

I tu jest pies pogrzebany. Widoki dzienne są jeszcze lepsze, przez co żadnej nocy nie wykorzystałem nawet w 70%.

A druga sprawa jest taka, że niespecjalnie wiele czasu poświęcałem obiektom, które znam z ponadhoryzontalnych mgieł - zapasu poniżej jest naprawdę sporo, a wśród nich jest Stół Skorpiona, region, przy którym Strzelec wydaje się ubogi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem sobie tą relację na raty, dawkowałem po troszku, smakowałem - jak dobrego łyskacza. ;) 

Miałem przyjemność obserwować opisywane przez Marasa obiekty w zenicie; faktycznie, z początku trudno było połapać się w mrowiu gwiazd konstelacji Centaura i Wilka - tutaj nieocenioną pomocą był Pocket Sky Atlas.

PS Centaurus A jest kapitalny - tylko trza doń większego kalibru (od 8 cali wzwyż); ciemny pas przestaje być wówczas jednolitą, prostą krechą, a ujawnia pewne niejednorodności na krawędziach. Ja tam wpatrywałem się weń przez długie minuty, noc w noc...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z moderatorskich mocy, wrzuciłem to zdjęcie, bo jest po prostu świetne.
Kapitalnie na nim widać, jak wyraźny jest taki Barnard 263 (lewa dolna część zdjęcia), Fałszywa Kometa (z prawej) i te trzy gromadki (NGC 6281, 6242, 6268) nad nią.
No i widać też kilka ciemnot, których nie wypatrzyłem (co niniejszym sobie wyrzucam ;)).

 

Dnia 24 September 2016 at 20:46, lukost napisał:

PS Centaurus A jest kapitalny - tylko trza doń większego kalibru (od 8 cali wzwyż); ciemny pas przestaje być wówczas jednolitą, prostą krechą, a ujawnia pewne niejednorodności na krawędziach. Ja tam wpatrywałem się weń przez długie minuty, noc w noc...

No właśnie Maks też próbuje mi to wyprostować na Astropolis, a sam pas pyłowy w NGC 5129 opisuje jako "ciemny i poszarpany niespotykany w innych galaktykach, ale potrzebuje większego szkła".
Na swoją obronę mam to, że posmakowałem pewnej ilości galaktyk przez lornety i generalnie moim punktem odniesienia jest to, co widziałem w tej kategorii wcześniej. I zwyczajnie spodziewałem się czegoś więcej.

Niemniej, przy najbliższej (hłe, hłe) okazji, spojrzę na nią przez większą aperturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)