Skocz do zawartości

Mało obiektywnie, czyli Vanguard Endeavor ED II 10x42 vs Vortex Viper HD 10x42.


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Panasmaras napisał:

Również miałem okazję popatrzeć przez tego Vanguarda i określenie "daje obraz o bardzi kiepskiej ostrości" jest kompletnie nieprawdziwe.
Może warto napisać coś więcej, w rodzaju "obraz odbiega od konkurencji w podobnej cenie" (jeśli odbiega), może warto napisać o subiektywnych odczuciach lub uzasadnić jakoś swoje zdanie. Jeśli masz punkt odniesienia w postaci innych dachówek dostępnych w podobnym przedziale cenowym, daj znać.

W obecnym kształcie twoja opinia może zwyczajnie wprowadzać w błąd.

Ostrość obrazu jest kiepska jak na lornetkę za ~2 000zł i to, że utrzymuje się na podobnym poziomie niemal do krawędzi, nie jest dla mnie żadnym pocieszeniem. Lepsza ostrość w centrum mają np: ZEN-RAY ZRS 8x32 HD - 205$, Kowa BD 8x32 XD - 1400zł, ZEN-RAY 7x36 ED2 -1900zł i jeszcze kilka innych + wszystkie opisane tu:

http://wzrokowiec.com/2017/04/kwietniowe-spotkanie-lornetkowe/#more-103

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Dnia 21 April 2017 o 14:02, Qba napisał:

Ostrość obrazu jest kiepska jak na lornetkę za ~2 000zł

Kubo, z pewną taką nieśmiałością, ale zwracam honor.
Przyznam, że nie do końca zrozumiałem o co chodzi z tą słabą ostrością, dopóki nie przekonałem się, jaka może być ostrość w lornetkach.

Nie znaczy to, że obraz z Endeavoura ma się źle - o ile pamiętam, był naprawdę bardzo przyjemny i swoje zdanie podtrzymuję. Tyle, że teraz już wiem, że po prostu można to zrobić lepiej (tak, gapiłem się przez Nikona Monarcha HG i EDG ;)). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, zwrot przyjęty ;)

Ostrość obrazu to dla mnie podstawowa cecha w obserwacjach dziennych, jeśli jest kiepska to lornetkę odkładam. Każdy ma oczywiście swoje priorytety i skalę. Są także lornetki świetne w dzień, a nie nadają się zbytnio pod ciemne niebo ze względu na słabe korygowanie astygmatyzmu i komę.
Monarch HG oczu nie urywa, gdybyś był w Warszawie zapraszam, pokażę Ci coś lepszego.
 

  • Like 1

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu o jeszcze coś innego chodzi.
Na zlocie w Stężnicy porównałem w/w Nikony z najnowszym WX-em włącznie - i boleśnie się przekonałem, że mój boski Fujinon 10x50 jest co najwyżej półbogiem, a ostrość w nim zwyczajnie odstaje od trzech topowych modeli Nikona. 
Tak więc powyższe wtręty odnośnie złej-niezłej ostrości wynikały z tego, że moja skala nie ogarniała najwyższej oktawy ;). Cóż, teraz przynajmniej wiem, że posiadacze topowych lornetek nie płacą tylko za szpanerskie logo (tj. lepsza jakość obrazu nie jest tylko niuansem). 

Jeśli będę w Warszawie, chętnie skorzystam z zaproszenia na podglądactwo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przy oktawach jesteśmy....
Ostatnio musiałem zrewidować swoje poglądy na temat małych lornetek, tego co i jak przez nie widać.

Zainspirowałeś mnie do zrobienia tego zdjęcia ;)

Leica3m.jpg

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)