Skocz do zawartości

TELESKOP DO 400 ZŁ


FILIP2003

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Jestem amatorem i na święta mam dostać teleskop. Mam sam sobie go wybrać. do wydania mam 400 zł. Upatrzyłem sobie jeden teleskop  https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk709eq1,d703.html Jego dane:

układ optyczny: refraktor 
st.gif średnica obiektywu: 70 mm 
st.gif długość ogniskowej: 900 mm 
st.gif światłosiła: f/13 
st.gif zasięg: 11,9 mag 
st.gif wyciąg okularowy: 1,25" 
st.gif statyw: aluminiowy LT2 
st.gif montaż: paralaktyczny EQ1 
st.gif wymiary tuby optycznej: 8x91 cm 
st.gif wysokość statywu: 71-123 cm 
st.gif waga netto: 9 kg 
st.gif waga brutto (spakowany): 14 kg 
st.gif wymiary spakowanego teleskopu: 99x38x30 cm

Jestem skłony wydać do 50 zł więcej i wybrać inny teleskop, ale proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie zakupu, byłoby to najgorzej wydane 400zł w Twoim życiu. Poza Księżycem (który wygląda dobrze przez niemal każdy instrument optyczny), będziesz raczej rozczarowany, a na dodatek wyszukiwanie obiektów będzie udręką.
Sugeruję:
- rozszerzyc budżet do ok. 600-650 zł; kupisz za to całkiem sensowny refraktor na montażu azymutalnym lub używaną Syntę 6
- porzucić chwilowo zamiar kupna teleskopu, a za to sprawić sobie przyzwoitą lornetkę 10x50 lub 8x40 (wyłapiesz nią mnóstwo obiektów, a do tego będziesz sprawniej namierzał obiekty i znacznie szybciej nauczysz się nieba).
Osobiście - dołożyłbym jeszcze nieco i poszedł w Kamakurę 10x50.

Jeśli jednak 450zł jest kwotą nieprzekraczalną, zerknij na Delta Optical StarLight 12x60 lub 15x70 - ostrzegam jednak, że to dolna półka, co oznacza spory rozrzut jakościowy egzemplarzy oraz swego rodzaju podatność sprzętu na rozregulowanie. Niemniej, przy starannie wybranym egzemplarzu i delikatnym traktowaniu takiej lornetki, obserwacje mogą dać naprawdę sporo satysfakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo pisać. Kolega w poprzednim poście wyłożył Ci na tacy co masz zrobić. Powiedz gwiazdorkowi, że byłeś grzeczny i zasłużyłeś na prezent za 600/700zł i celuj w SYNTĘ 6" lub którąś z polecanych lornetek.

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, FILIP2003 napisał:

Chciałbym SYNTE 6 ale mieszkam w bloku w mieście i mam nieduży balkon.

To może jeszcze na pozostałe pytania Kolega odpowie aby propozycje bardziej trafiały.... http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/&page=1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też o 

TELESKOP achromatyczny BRESSER JUNIOR 70/900 EL

http://allegro.pl/teleskop-achromatyczny-bresser-junior-70-900-el-i6536680596.html

System optyczny: refraktor achromatyczny
Średnica [mm]: 70
Ogniskowa [mm]: 900
Światłosiła: f/13
Zdolność rozdzielcza ["]: 1,97
Maksymalny zasięg [mag]: 11,8
Powiększenie wynikające z wyposażenia: 45x-337x
Powiększenie użyteczne maksymalne 140x
Kolor tubusu: granatowy
Masa [kg]: 6
Średnica: poniżej 90mm
Ogniskowa: poniżej 900mm
Światłosiła: powyżej 9,1
Typ montażu: azymutalny z klinem paralaktycznym (AZW)

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ten

TELESKOP BRESSER SIRIUS CARBON 70/900 W-WA

System optyczny: refraktor achromatyczny
Średnica [mm]: 70
Ogniskowa [mm]: 900
Światłosiła: f/13
Zdolność rozdzielcza ["]: 2,0
Maksymalny zasięg [mag]: 11,8
Powiększenie wynikające z wyposażenia: 30x - 675x
Powiększenie użyteczne maksymalne: 140x
Kolor tubusu: czarny
Długość tubusu [mm]: 900
Masa [kg]: 3
Średnica: poniżej 90mm
Ogniskowa: poniżej 900mm
Światłosiła: powyżej 9,1
Typ montażu: azymutalny (AZ)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Z sąsiedniego forum: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=41719

 

Mobilnie i balkonowo:)

 

Możesz celować w Maka90 używkę  plus jakiś statyw ale z solidną głowica albo używany montaż AZ3. 

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeąli mały to tuba 90/900 raczej odpada. Pozostaje mały refraktor lub mak. A w tej cenie to tylko z astrogiełdy o ile cokolwiek się chce zobaczyć, poza sąsiadką oczywiście:))

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, FILIP2003 napisał:

Wolał bym nowy ale jeżeli będzie się opłacać to może być używany. A balkon ma 3x1m

Używka to 3/4 ceny nowego a więc wydając 450zł masz sprzęt, który kosztuje 600/700zł

Kupując na astro-giełdzie masz prawie 100% pewności, że nie kupisz bubla lub jakiegoś uszkodzonego egzemplarza.

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będzie dylemat dołożyć 100-200 zł bo to nie wiele. Ale Trzymając się założonego budżetu jedynym rozsądnym wyjściem jest kupno abo dobrej lornetki  albo tego co podałem. Każdy z czasem zmienia swój sprzęt. Kupując nowe w tej cenie łatwo dołaczyć do grona tzw, nietrafionych prezentów komunijnych, masa tego na olx i allegro. Nikt nie odkupuje nawet popularnych lidlowskich 70/700 Bressera,  które można kupić używane od 150-350zł. Istotne żeby kupić coś co się sprzeda a dozbierane w międzyczasie pieniążki dołożyć do czegoś lepszego. Często obserwuje giełdy i widzę że np 80/400 schodzą jak ciepłe bułeczki tuby w granicach 250-300zł w zależności od stanu i dodatków. Nawet kupując z kitową kątówką można na początku postawić to na statywie foto.  taki refraktor nie lubi dużych powiększeń więc od biedy sie nada. A zawsze się odsprzeda z czasem bez większych strat. Pamiętajmy o kwocie 400zł. Czekając w nieskończoność aż się dozbiera można się zniechęcić i albo nic ie kupić albo kupić badziewie, które będzie potem leżało gdzieś w kącie. Astrogiełd nie należy sie bać, zazwyczaj jest to bardzo zadbany sprzet. Każdy tu dba o swoje szkiełka. Pozdrawiam 

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subiektywnie: lornetka - nie. Refraktor - tak jak już napisano , używany z AZ montazem i kątówką.  Newton - używany np. 130/900 ew. 130/650. 

Ja miałem na pierwszy sprzęt wlaśnie 130/900 eq2. Byłby super gdybym kupił używany za 400zl ale uparlem się na nowy za 650zl. Najważniejsze, że nie kupiłem lornetki - przypominam że to subiektywna opinia.

Prawda jest taka , że wszystko zależy od tego do czego ten sprzęt ma służyć. Jeśli do astronomii US i DS to apertura najważniejsza, jeśli to ma być mały sprzęt na okazjonalne look'ania balkonowe i do szybkiej odsprzedaży to coś co mozna na guider odsprzedać ;)

 

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, weź pod uwagę jeszcze taką rzecz: nastawiając się na obiekty US, dość mocno się ograniczasz. Na początek warto liznąć możliwie szerokiego spektrum zagadnień, jakie podsuwa astronomia amatorska, a potem ewentualnie się specjalizować. Może być tak, że uznasz że US jest zupełnie wystarczający, ale może być i tak, że Księżyc i planety (od czasu do czasu) przestaną wystarczać.
Z podanych propozycji, brałbym niewielki refraktor - ten, który linkował Werni. Da sporo frajdy na Księżycu i Słońcu (koniecznie z filtrem ND5!), sprawdzi się też pod ciemniejszym niebem na łapanie jaśniejszych obiektów głębokiego nieba (w zasięgu będzie kilkaset takich obiektów).

Do planet przydałoby się coś większego, ale to z kolei ciągnie za sobą gabaryty, które mogą być przeszkodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu by można zaproponować  450zł...

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=41072&hilit=130%2F900

Ja takiego sprzedałem za 400 zł bez napędu.

Nie jest to Synta 8" ale lepszy niż refraktor 60/500 z marketu czy coś koło tego. Jowisza i Saturna sobie spokojnie z balkonu pooglądasz, do tego M42, M13 i podobne z tabeli wimmera też. Fazy Wenus też spokojnie uchwycisz, Marsa już gorzej bo mały ale i tak sporo miłych chwil z nim spędzisz.

Druga sprawa - zawsze z nim możesz "do babci na wieś" podjechać a wtedy już sporo zobaczysz ;)

( piszę SUBIEKTYWNIE)

 

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kapral napisał:

Tu by można zaproponować  450zł...

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=41072&hilit=130%2F900

Ja takiego sprzedałem za 400 zł bez napędu.

Nie jest to Synta 8" ale lepszy niż refraktor 60/500 z marketu czy coś koło tego.

Zdecydowanie lepszy ale Maćku Kolega preferuje mały balkon, który posiada, a dwa Newton na paralaktyku do wizuala... zwłaszcza na małym balkonie.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepiej mały refraktor, raz że kiedyś można go spokojnie mieć jako Travelek, dwa jeśli balkon jest naprawdę mały to można kupić głowicę foto np PZO i zamontować na poręczy balkonu:). zyska się miejsce na wygodne krzesełko.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu bym się wstrzymał z zakupem. Zbierał spokojnie, uczył się nieba i zaczął - jeśli ma to być US i najczęściej mały balkon od montażu azymutalnego + Maczka 127. I spakować łatwo i komfortowe obserwacje na balkonie. A jak astro Ci się nie zaszczepi na dobre, ani centa przy odsprzedaży nie stracisz. Posłuchaj myślę dobrej rady. Albo zacznij od refraktorka SW 80/400 na azymucie, na giełdzie dużo taniej kupisz i chcąc pójść dalej również nie stracisz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacuś, napisałem przecież, że to subiektywna ocena. Druga sprawa EQ2 jest tyci jak się nóg nie wyciągnie i spokojnie z takim silniczkiem będzie mógł prowadzić obserwacje z balkonu (subiektywnie bo mieszkałem kiedyś w bloku z balkonem) ;)

Oczywiście łatwiej odsprzedać 80/400 bo zawsze ktoś szuka guidera :)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał JacekE ... poszukaj 80/400 na montażu AZ. Taką tubke zawsze odsprzedasz. Ewentualnie szukaj 130/900 lub /650. 

Taki 90/900 będzie moim zdaniem trudny do odsprzedaży - nie nada się na guider.

114/900 sobie odpuścić - szukaj największej apertury na jaką możesz sobie pozwolić, oczywiście na giełdzie astronomicznej a nie na olx czy alle. 

 

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również kupiłem na alle sporo towaru i jestem bardzo zadowolony. Odradzam szukanie sprzętu astro , ponieważ na giełdach astroforumowych i sklepach astro nie ma zawyzonych cen lub ofert szukających Jelenia. Przecież temat dotyczy astronomii - nie rozumiem dlaczego myślisz ,ze odradzam zakup innych towarów na alle?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do świąt jeszcze daleko, więc może uda się Tobie jeszcze uzbierać brakujące 300-400 zł, aby kupić wmiarę fajny sprzęt. Jeżeli się Tobie nie uda to sprawdź sobie ten teleskop http://teleskopy.sklep-outlet.pl/outlet-celestron-astromaster-lt-70az-935b9a064ab6b1e34419c9458616e03b.html. Zawsze to jakaś alternatywa :) i coś na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariano napisał:

Do świąt jeszcze daleko, więc może uda się Tobie jeszcze uzbierać brakujące 300-400 zł, aby kupić wmiarę fajny sprzęt. Jeżeli się Tobie nie uda to sprawdź sobie ten teleskop http://teleskopy.sklep-outlet.pl/outlet-celestron-astromaster-lt-70az-935b9a064ab6b1e34419c9458616e03b.html. Zawsze to jakaś alternatywa :) i coś na początek.

Absolutnie bym go nie polecał! To wyrzucenie 419zł w błoto.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon ma rację - myślę, że jest to nieodsprzedawalne nawet. Ja już wcześniej pisałem - celować w używkę i dużą aperturę albo przynajmniej coś co można odsprzedać.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)