Skocz do zawartości

Przeróbka wyciągu SW


Piraniusz

Rekomendowane odpowiedzi

Około 2 godziny materiału zebranego 17.04.2010. Docelowo planuję dopalić co najmniej drugie tyle, ale wstępnie można już coś pokazać ;)

SSPro v2, HEQ5 SynTrek, SW 80ED+FFx0,8:

post-26-137699790567_thumb.jpg

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Podsyła wstępną wersje obiektu do którego jeszcze jak będzie pogoda to wrócę.

Sporo niuansów jest do poprawy, oddalić trochę MPCC od Off-Axis Guidera ... itp

25x600s, Eos350D, BKP150/750, ISO800, NEQ6, (TS Off-Axis Guider 9mm ), bez flatów

post-13-13769979872_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świetna fotka Alien, fajne kolorki.

Fotka Piraniusza też mi się podoba ale u Aliena kolory gwiazd i galaktyk są jakby bardziej nasycone.

Nie dałem rady zrobić flatów :( zanim wyjąłem aparat.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Moje próbne podejście do tego obiektu.

Dzięki pomocy Aliena w końcu udało mi sie prawidłowo skolimować teleskop.

W efekcie udaje mi się uzyskiwać lepiej wyostrzone obrazy.

Położenie obiektu (niestety dośc szybko zachodzi) i pogoda pozwoliły mi zrobić tylko 6 klatek 10 minutowych.

Dodatkowym utrudnieniem było mocne zaświetlenie od lamp blisko mojego domu.

W przyszłym roku spróbuje do niego podejść z ciemnego miejsca no i wcześniejszą wiosną.

SW150/750, QHY8L, LXD75, Celestron 70/400, Meade DSI Pro

6 x10 minut

Pozdrawiam

post-118-13769980416_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Być może niebawem rozpocznę prace nad zamontowaniem silniczka krokowego do wyciągu. Nie chcąc wyważać otwartych drzwi zapytam. Czy może ktoś przerabiał wcześniej ten temat i mógł by podpowiedzieć mi jak co dobrać. Z racji tego, że wyciąg nie posiada mikro-ruchów silniczek zamontowany ma być za pomocą przekładni paskowej.

wyciąg SW.jpg

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz drygu do ATM to najprostszy sposób na dodanie sterowania wyciągiem poprzez PC i zamiast tego pudełka ze zdjęcia można nim sterować za pomocą AstroJoloHuba.

https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/10/usb-focus-motor-controller.html

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak właśnie będzie to sterowane. Mi bardziej chodzi o rozwiązanie mechaniczne. Rozmiary kółek długość paska, może ktoś ma rozrysowany projekt płytki mocującej, etc...

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motorek SW ma w komplecie mocowanie do tego wyciągu. Pasków nie potrzeba. Zamontujesz bez problemu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak z korkowcem inaczej - Szymek po tym jak Zdzichu pokazał na swoim blogu zmylił mnie zdaniem - ,, I tak właśnie będzie to sterowane. "
Ja jednak zrobił bym mocowanie bezpośrednio do oski przez sprzęgiełko helikalne. Mniej kombinacji. Dopasować blaszkę ameliniową w kształcie literki L - wcześniej szablonik z kartonu pod otwory mocujące do wyciągu i silnika. Duzo oszczędniej i myślę precyzyjniej.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o potrzebną przekładnię, to wygląda to tak:

-liczysz CFZ swojego teleskopu, czyli szerokość strefy, która ma idealną ostrość. Ostatni formularz: http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm

-mierzysz zakres roboczy swojego wyciągu w mm. Od razu podam, że jest to 38,55 mm :)

-bierzesz ilość kroków silnika (zazwyczaj 200) i uwzględniasz mikrokroki. W AstroHubie jest chyba sterowanie półkrokowe, czyli masz efektywnie 400 kroków na obrót.

-mierzysz, ile kroków lub obrotów pokrętła zapewnia cały zakres pracy. Jeśli dobrze pamiętam, są to dokładnie 3 obroty (a może 4?), czyli 1200 kroków.

-dzielisz zakres roboczy przez ilość kroków z poprzedniego punktu i przeliczasz na um (czyli mnożysz przez 1000). Otrzymujesz rozmiar swojego kroku.

-porównujesz rozmiar kroku z CFZ. Aby ostrzyć z maksymalną precyzją, rozmiar kroku powinien być co najmniej ok 2x mniejszy, niż CFZ.

-jeśli jest inaczej, to kompensujesz to właśnie przekładnią. Czyli dzielisz rozmiar kroku przez 2 i dalej przez CFZ - otrzymujesz przełożenie, które trzeba zastosować.

-wybierasz zębatki, które dają takie przełożenie (oczywiście mniej więcej, a nie dokładnie). Jako małą zębatkę możesz założyć np 14 3M 06, ja takie stosuje na osi silnika. Dużą dobierz, aby zapewnić odpowiednie przełożenie.

Zębatki i pasek możesz kupić w ebmia.pl

Jeśli chodzi o mocowanie, to najprościej będzie zrobić coś w rodzaju kątownika, który przykręcisz 4 śrubami M3 widocznymi na zdjęciu (+ podkładki, bo powierzchnia nie jest płaska). A na drugiej części dasz 4 otwory do przykręcenia silnika.

 

Hmm, czyżby to był mój wyciąg,? :) Na pewno zdjęcie pochodzi z mojej oferty na giełdzie :)

  • Like 5

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MateuszW napisał:

Jeśli chodzi o potrzebną przekładnię, to wygląda to tak:

-liczysz CFZ swojego teleskopu, czyli szerokość strefy, która ma idealną ostrość. Ostatni formularz: http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm

-mierzysz zakres roboczy swojego wyciągu w mm. Od razu podam, że jest to 38,55 mm :)

-bierzesz ilość kroków silnika (zazwyczaj 200) i uwzględniasz mikrokroki. W AstroHubie jest chyba sterowanie półkrokowe, czyli masz efektywnie 400 kroków na obrót.

-mierzysz, ile kroków lub obrotów pokrętła zapewnia cały zakres pracy. Jeśli dobrze pamiętam, są to dokładnie 3 obroty (a może 4?), czyli 1200 kroków.

-dzielisz zakres roboczy przez ilość kroków z poprzedniego punktu i przeliczasz na um (czyli mnożysz przez 1000). Otrzymujesz rozmiar swojego kroku.

-porównujesz rozmiar kroku z CFZ. Aby ostrzyć z maksymalną precyzją, rozmiar kroku ............................

 

O matko moja miła...... Toż to matura z matmy, którą ściągnąłem była łatwiejsza ;) To ja mam wszystko źle  :( Szymek pomiń mój post. Kurczak ale jakoś mi to chodzi ...... mam farta -_-

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

O matko moja miła...... Toż to matura z matmy, którą ściągnąłem była łatwiejsza ;) To ja mam wszystko źle  :( Szymek pomiń mój post. Kurczak ale jakoś mi to chodzi ...... mam farta -_-

Żadna matura, tylko proste mnożenie i dzielenie :) Jak się nad tym zastanowić, to idea jest bardzo prosta i policzenie tego zresztą też. Można  oczywiście dać na czuja np przekładnię 1:3 i zapewne będzie w miarę ok. Ale nie zaszkodzi sobie policzyć, żeby mieć potem pewność.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak. Przede wszystkim podziękowania dla Mateusza za wyczerpującą odpowiedź. Postaram się to policzyć samemu chociaż już na początku pojawiają się schody.

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm   -   Focal Ratio (stosunek ogniskowej)

Nie kumam jaki parametr mam tu wpisać.

 

14 godzin temu, MateuszW napisał:

Hmm, czyżby to był mój wyciąg,? :) Na pewno zdjęcie pochodzi z mojej oferty na giełdzie :)

Być może to twoja fotka. :) Zdjęcie wskazał mi wujek Google po zapytaniu go o wyciąg SW - potraktowałem je jako poglądowe.

 

Wracając do wyciągu to pisząc, że: "Nie chcąc wyważać otwartych drzwi zapytam..." liczyłem, że ktoś, kto przerabiał już ten temat poda konkretne rozwiązanie. Kółka takie czy siakie, pasek takiej długości. Bo i po co robić tą samą robotę n-ty raz. No ale jeżeli uda mi się przebrnąć przez ten matematyczny zawilec to będziemy mieli gotowca pod dany setup. 

 

Mateusz, masz może jakieś zdjęcie poglądowe jak to u Ciebie wygląda/wyglądało mocowanie silniczka?

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focal Ratio to jest po prostu światłosiła :) Czyli zapewne 5 u Ciebie.

Ja silnik mocowałem bezpośrednio na oś, za pomocą sprzęgła. A to dlatego, że mam sterowanie mikrokrokowe (czyli rozmiar pojedynczego korku jest mniejszy), więc przekładnia nie była potrzebna.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz a możesz mi zmierzyć jaką masz odległość między ośkami.

Rozumiem, że w tym małym kółku otwór musiałeś sobie sam wywiercić? A przy dużym gdzie otwór ma 6mm zastosowałeś jakiś klin bo ośka w wyciągu SW ma tylko 4mm.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość między osiami mam 43mm, regulować tą odległość mogę poprzez dodanie lub wyciągnięcie podkładek z pod blach od silnika. Otwór w małym kole musiałem sam wiercić, najlepiej robić to na tokarce lub wiertarce stołowej bo po rozwierceniu ścianka robi się bardzo cienka i jeśli wiertło krzywo ci wejdzie to możesz rozwalić koło. W dużym kole zrobiłem klin z cienkiej blachy (chyba z puszki), a z drugiej strony przewierciłem koło i wkręciłem śrubę robaczkową. Można by zamontować koło bez wkładania klina ale wtedy oś koła była by przesunięta względem osi wyciągu i pasek był by w jednym miejscu naciągnięty a po wykonaniu 1/2 obrotu wisiał by luźno.

I jeszcze ta część z tyłu dużego koła miała za dużą średnice i też trzeba było ją szlifować.

IMG_6656.JPG.42a39a887bd9f0cdc82911452edbc410.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)